Анастасія Падалка: Стань голосом улюбленого дерева


По Полтаві ходить нове лихо. Місто зелених соковитих крон перетворюється на місто здоровенних пеньків. Куди не глянь, можна помітити знущання над чі повне знищення дерев у місті. Однак більшість цих випадків стаються виключно через байдужість або незнання місцевих мешканців.

Для мене особисто це почалося минулої весни з рідного двору, де знищили два абсолютно здорових дерева по запиту лише однієї людини. Перше дерево їй просто «заважало», а на друге попросили написати заяву просто тому, що техніка би не під’їхала до першого. Наголошую: ці дерева були абсолютно здорові. Результат? Два знищених дерева, засмучений під’їзд, який замість зеленої осики (неалергійної) та берези тепер дивиться на сусідів і живе влітку без тіні.

Я думала, що то був приватний випадок, але тепер таку схему бачу скрізь. Тут постає моє перше питання: чому, щоб убити дерево, потрібна лише одна людина, а щоб урятувати, потрібні сотні заяв і зазвичай вони не ефективні? Це перше, що треба змінювати. Коли у всьому світі зараз борються за кожну здорову гілочку, у нас в Полтаві абсолютно невідповідальне відношення до дерев та зелених насаджень по всьому місту.

Дерева – легені міста. Їх зараз знищують. Відповідні міські служби роками не здійснюють своїх зобов'язань щодо видалення аварійних гілок. А потім, коли десь колись падає одна гілка, люди оголошують війну, тобто пред'являють претензії не цим же службам та міській владі, а деревам! Війна проти дерев...

Після спілкування з висококваліфікованими спеціалістами мені стало зрозуміло, що відрізнити здорове дерево від сухого можна майже голим оком. Тобто знищення здорових дерев – це навіть не погана діагностика через відсутність професійності. Це – підкреслюю, свідомий смертельний вирок, умисне вбивство! Це як відрізати людині руку замість того, щоб вилікувати один палець. Тобто в більшості випадків ідеться про вирубку не аварійних, а цілком здорових дерев або таких, що підлягають лікуванню!

Але ми ж не чіпаємо здорові дерева, правильно? На жаль, це не так. Дуже багато дерев, знищених за останні 2 роки, були молоді та абсолютно здорові. Їх спиляли для незаконної парковки авто чи для розширення літніх майданчиків... Не розумію, чому замість столиків під натуральною тінню дерев люди їх убивають, щоб встановити пластиковий зонт «Кока-Кола» і сидіти під ним? І не розумію, чому це нікого не хвилює...

На сьогодні, тобто навесні 2020 року, всі ці дії зі знищення дерев пояснюються програмою озеленення. Мені хотілося б, щоб люди зрозуміли: програма озеленення не є програмою випилювання дорослих дерев, деревина яких зникає в невідомому напрямку. Програма озеленення має на увазі додавання нових дерев до наявної екосистеми міста. Одне доросле дерево не дорівнює одному саджанцю. Щоб хоча б залишити той самий рівень кисню, треба 50 мінімум таких саджанців на кожне знищене дерево і кілька років. 100 столітніх дерев дорівнює не 100 саджанцям, а тисячі! Саме тому треба берегти старі дерева. Зараз нас з вами просто душать у прямому сенсі.

Але давайте поговоримо про конструктив. Що робити? По-перше, треба кожному з нас стати небайдужим. Дерева – це реально найкращий друг кожного. Згадайте якісь перші поцілунки під полтавським дубом, спокій, знайдений під каштаном у Корпусному парку – знайдене там відчуття не могли б дати вам навіть рідні люди. Згадайте крону, яка захистила вас від дощу, гілля, крізь яке ви дивились на сонце у перші роки життя, листя, яке ви збирали в дитинстві.

Дерева – це один з фундаментальних блоків формування нашого «я». Вони – як янголи-охоронці: тихо стоять за нашими спинами і підтримують нас, наче бабусі з дідусями. І так само,  як з цими ж бабусями, ми часто розуміємо, що без них дуже тяжко, тільки після їх втрати. Дуже боляче навіть уявити наші вулиці та алеї без дерев чи з покаліченими стовбурами, які зараз з’являються скрізь... Я звертаюся до кожного, хто зараз це читає: станьте голосом свого улюбленого дерева! Захистіть його життя і подаруйте ваші дитячі спогади іншим дітям.

Якщо ви бачите комунальні служби, запитайте в них дозвіл на вирубку. На жаль, таких документів в них часто немає. Якщо немає дозволу, не бійтесь викликати поліцію: це пряме порушення законів України і наших з вами прав!

Постанова Кабміну №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст» говорить: дерево з видаленням крони від 1/3 до 1/2 її довжини відноситься до категорії п̲о̲ш̲к̲о̲д̲ж̲е̲н̲и̲х̲ дерев, а дерево з видаленням більше половини довжини крони відноситься до категорії дерев, п̲о̲ш̲к̲о̲д̲ж̲е̲н̲и̲х̲ ̲д̲о̲ ̲с̲т̲у̲п̲е̲н̲я̲ ̲п̲р̲и̲п̲и̲н̲е̲н̲н̲я̲ ̲р̲о̲с̲т̲у̲. Порушники несуть відповідальність за статтями 152 і 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУПАП) та декілька інших.

Якщо ви бачите варварську обрізку або знесення дерев без документів, напишіть заяву за згаданою ст. 153 КУПАП про пошкодження зелених насаджень у вашому місті.

Якщо обрізка вже відбулася і дерева пошкоджено, напишіть заяву в:

1) інспекцію з благоустрою свого міста, ось зразок;

2) екологічну інспекцію свого міста, ось зразок.

Якщо такої можливості немає, дзвоніть на гарячу лінію +380669609468. Це оперативна група, яка буде відразу виїжджати на місце робіт, перевіряти документи, фіксувати все та в разі потреби зупиняти процес.

Усі ці дії – кілька хвилин вашого часу, які точно варті десятків років життя дерева – до і після вас.

Ці дерева пережили Другу світову війну. Немає причини, щоб вони не пережили «озеленення» Полтави...

Я багато де подорожувала і можу сказати, що Полтава не може змагатися своєю архітектурою, стравами чи іншими культурними аспектами зі столицями Європи. Але вона могла б перемогти красою своїх дерев. Не втрачаймо нашу цінність!


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація