wbnh4NsevailqLPC

Ми про це не знали, але коли почули це від професора, то зрозуміли що 3 місяці невпинно працюємо над чимось значно більшим, аніж просто малюнки на стінах лікарні. Тепер ми щодня задаємося питанням – це соціальний, мистецький чи громадський проект? Наперед скажу – ми вірили в те, що зберемо кошти, ми знали – в нас повірять – і розуміли, що для цього потрібно дуже багато працювати.

Про ідею

Виникла вона спонтанно у працівників БФ «Карітас Полтава», головним художником проекту є Катя Боняківська, до речі талановитий професійний художник, але в голові вона ще той революціонер. Давно було в неї бажання розмалювати стіни, але ідея, як та мала дитина, має підрости, а для цього потрібен час. Ще в 2013 році, коли її племінник опинився на лікуванні в одному із відділень лікарні, вона хотіла діяти і в той же день зробити яскравими всі тогочасні малюнки. А потім ще кілька років Катя читала публікації у соціальних мережах про  умови лікарень, про застарілий ремонт і той всім нам відомий, «простір, дружній до дитини».

Тепер ми працюємо разом, і постійно обговорюємо всім колективом важливість якісних змін у громаді, інфраструктурі та взагалі про все насущне для полтавців. Катя просто сказала, що було б добре зафарбувати всі старі малюнки та осучаснити вигляд «сірих» стін дитячої лікарі. На що я відповіла, що у цьому, напевно, немає проблеми, і нам обов’язково підуть на зустріч, тобто дозволять малювати, просто раніше не знаходилося бажаючих. До розробки і втілення майбутніх шедеврів долучився весь колектив благодійного фонду «Карітас Полтава», особливо допомагала Юлія Довган. Але для того, щоб просити у лікарів дозвіл на перебування у відділеннях та початок всіх робіт, потрібно було придумати ідею та загальну концепцію майбутніх різнокольорових шедеврів.

У дитинстві я дуже часто лежала саме в лікарні на Леваді, і напевно тому відчуваю особливе внутрішнє покликання займатися проблемами лікарні та її маленьких пацієнтів. Я думаю, що кожен може привезти солодкі подарунки на свята двічі на рік, але це ніяк не вирішує жодну з актуальних потреб пацієнтів, ми як Дон Кіхоти боремося із вітряками, а важливі, кардинальні зміни покладаємо на владу, міжнародні гранти і все в такому дусі. Розмалювати стіну може кожен художник, але це тільки верхівка айсбергу. Щоб малюнок мав потрібний нам сенс, ми ретельно описали концепцію проекту та визначили реальний соціальний вплив.

Чому Лабораторія супергероїв?

Бо кожна дитина, перебуваючи в лікарні, переживає неабиякий страх медичних процедур. Детально проаналізувавши розклад пацієнтів, наша команда змінила погляд на звичайні речі, що відбуваються із дітьми у лікарні, адже процес лікування, аналізів та медичних процедур – це процеси справжнього перевтілення. Бо для того, щоб побороти недугу потрібно проявити волю та віру в себе – це і є найголовніше завдання лабораторії, де діти переборюють страхи і тим самим тяжкі хвороби. Кожна дитина, яка не боїться глянути в очі хворобі – це супергерой!   Ось! Нарешті все готово! І тепер є вагомі підстави познайомитися із адміністрацією дитячої міської клінічної лікарні м. Полтава. І вже на наступний ранок ми сміливо пішли знайомитися з лікарями, для того щоб домовлятися, радитися і скоріше починати творити. Нам та нашій ідеї були раді, адже у певні періоди існування закладу, стіни були прикрашені малюнками, але коли наступав час ремонтних робіт, всі малюнки поверх зафарбовуються фарбою, що і було зроблено під час останнього ремонту. Після короткого знайомства, представники лікарні з радістю погодилися, і ми спільно приступили до планування всього проекту, що триватиме до грудня, а саме до дня Святого Миколая.   Оцінивши всі етапи роботи, ми зрозуміли – перед нами 1500 метрів стін і 900 метрів малюнку, і тому нам потрібно близько 10 000 грн на фарби та безпечний лак для покриття, а це означає тільки одне – нам не вистачить власних коштів і потрібно робити проект не просто соціальним, а ще й громадським, адже в лікарні на стаціонарному лікуванні перебувають діти зі всього міста та області, тому полтавці мають підтримати соціальну ініціативу і стати її учасниками.

Для всіх полтавців, активістів, агентів змін – краудфандинг у Полтаві працює! Тільки вам потрібно щодня говорити, ні – кричати, про себе і реальні результати власної праці! Для збору коштів нам знадобилося два місяці. І ми зібрали набагато більше ніж планували! Завдячуємо цій перемозі полтавцям, яким стала небайдужа  доля та внутрішні переживання маленьких пацієнтів, під час боротьби зі своїми хворобами разом із батьками.   Нам також допомагали активісти, що з дому приносили фарби та пензлики, деякі люди просто давали готівку, бо розуміли, що ми вже малюємо за власні кошти. Для нас найбільше зробили всі ЗМІ міста, бо підтримували нас, писали статті та робили цікаві репортажі.   А тим часом ми невпинно малювали супергероїв (які будуть мотивувати маленьких пацієнтів), а також різноманітних персонажів, казкових звірят, чарівні дерева (що виконують бажання), відомих героїв (які неодмінно стануть друзями кожного, хто захоче з ними привітатися). Найбільше запам’ятається те, як діти малювали з нами, як підходили мами і брали в руки пензлики, щоб нам допомогти.   А також запорукою успіху став весь лікарсько-сестринський колектив, який щодня разом із нами сміявся і вигадував все нових і нових персонажів. Багато малюнків ми придумали разом, саме тому деякі персонажі дуже схожі на лікарів і їх домашніх улюбленців. У нас вийшло зобразити на одній зі стін Святого Миколая, який нагадуватиме дітям завідувача хірургічного відділення Миколу Івановича Гриценка, заслуженого лікаря України.

Наразі ми переходимо на перший поверх та реабілітаційне відділення лікарні, де скоро оселяться нові супергерої, які будуть підтримувати дітей та їхніх батьків під час лікування. Попереду великі та масштабні плани БФ  «Карітас Полтава», що полягають у впровадженні та розвитку нової концепції лікарні, яка має стати ресурсним центром для швидкого повноцінного одужання дітей.   Лабораторія супергероїв – це велике досягнення усієї команди. І це тільки половина правди. Цей проект, то наша велика любов, яка допомагає нам відкривати світ, розуміти потреби ближніх і щоденно вчитися, для того щоб робити зміни, які хочеш бачити у світі.