niX3AByMYLPr8W9H

– Ти висвітлюєш вибори без поваги.

– Але ж стандарти.

– Ти. Висвітлюєш. Вибори. Без. Поваги.

– Ми порушили закон?

– Ні, але мало Президента.

За звільненням Зураба стоїть чимало причин, але розділити їх можна на дві групи: формальні і реальна. Множина і однина не випадкові. Так, формальних багато, а реальна одна – вибори. До формальних рада віднесла більш-менш притомних дві: невисвітлення суспільно важливих подій та діяльність Благодійного фонду підтримки та розвитку суспільного мовлення.

Невисвітлення

Актуалізуючи, які ж події є суспільно важливими, а канал це не вгледів, рада виокремлює наступне. Одна з причин відсторонення: «UA: Перший» не висвітлив заходи за участю Петра Порошенка, зокрема, «не висвітлив оперативно або не висвітлив взагалі (крім коротких згадок у новинах) такі важливі події, як Хресна хода за єдину помісну церкву 28.07.2018 р. (за участі щонайменше 65 тисяч громадян), Засідання Генасамблеї ООН 26.09.2018 р. за вкрай важливих для України питань (включно з виступом президента України), роботу ІХ Міжнародного економічного форуму «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи» (за участю глави держави)».

І тут стається підміна – «не висвітлили» на «крім коротких згадок у новинах». Тобто, об’єм висвітлення, що не влаштовує раду, автоматично переходить у невисвітлення та аполітизацію новин. Ще пару років тому в новини полтавського регіонального каналу могло потрапити будь-що за 200 гривень журналістові. Нині, шляхом стандартизації відсіяна відверта «дічь». Потім рада спростувала, що невисвітлення стало причиною звільнення. Втім, коли ви звільняєте, а за що саме обіцяєте сказати в понеділок, то самі ж натикаєтеся на маніпуляції.

Благодійний фонд

«Дєнєг нєт, но ви дєржитєсь», класична для суспільного модель фінансування. Надія є. І це гроші ЄС. Як виявилося, в існуванні незалежного мовника, Європа зацікавлена більше, аніж українські політики та люди. З політиками ясно – канал, з яким не домовишся, їм не цікавий. Тут мали б вступити ми, українці, але ні. В середині країни незалежний мовник не знаходить підтримки ані низів, ані верхів.

Відтак, маючи досвід співпраці із фондом, можу стверджувати, більшість проектів, що менше пахнуть нафталіном, ніж хоча б вітальна програма, реалізовані коштом Європи. Як приклад на Полтавщині – «Своя земля». Реалії такі, що навіть аби добровільно дати щось Україні, треба пройти бюрократичні кола пекла. І вже не виникає бажання щось давати. Так і тут – є формалізована напівдержавна структура та зручний фонд. Це як заплатити комуналку на пошті і через мобільний додаток. Чи можливі там розпил і непрозорість – безумовно. Як і в стосі паперів. Але це про конкретні факти і докази, а не про саму констатацію існування фонду.

В мене немає ілюзій, що із нинішнім Першим чи з будь-якою з його філій в регіонах не домовишся і що всюди принципові, чисті та незалежні. Що під головуванням Зураба Аласанії до ефірів жодного з каналів не потрапила джинса чи не мала місця суб’єктивність. Проте таке звільнення з тих причин, що вже відомі, виглядає смішно. Подібно початку Першої світової війни, коли реальні причини одні, а привід – вбивство Франца Фердинанда.