Альона Якименко: У дитини аутизм. Куди звертатися, щоб не втрачати час?


Сьогодні існує багато гіпотез про аутизм, але вичерпного визначення немає. Зазвичай ми відштовхуємося від того, що аутизм – це проблема сприймання, перетворення і відтворення інформації внаслідок дисгармонії розвитку мозку. Це означає, що в дитини деякі ділянки мозку функціонують неправильно, і внаслідок цього вона розвивається дисгармонійно.

Щоб виявити причину, ми повинні звернутися до медиків. Я мама дитини з аутизмом, а за фахом я психолог. Спостерігаючи за своєю дитиною від народження, я вже розуміла, що щось не так. Справа навіть не в тому, що дитина не дивилася в очі або не реагувала на своє ім’я. Зі свого теперішнього досвіду можу сказати, що вже в перший рік ми можемо бачити явну картину. Людина, яка має трошки досвіду і знань основ медицини, розпізнає тривожні ознаки. Як правило, в таких дітей є затримка психофізичного розвитку: малюк пізніше почне тримати голівку, перевертатися і сидіти, пізніше поповзе або й узагалі не повзатиме, хода може бути нестійкою. Але це не в кожному випадку.

Є два варіанти розвитку подій: коли аутичні прояви помітні від народження і коли вони починаються в рік чи півтора через зовнішню причину, яка запускає зміни в організмі дитини.

Я б у першу чергу звернулася до неврологів та генетиків. Чому саме до них? Часто батьки на консультації болісно реагують на пораду обстежитися в генетиків, мовляв, ми що, якісь не такі? Але нам насамперед треба з’ясувати, що є підґрунтям аутичних розладів. Як правило, в дитини порушений амінокислотний обмін (складові білка, який ми споживаємо, розщеплюються неправильно – з утворенням токсичних сполук. - Ред.), обмін нейровітамінів, мікро- та макроелементів крові, є токсичні елементи від неправильного функціонування фолатного циклу. Можуть бути й інші фактори, наприклад, гіпоксія (кисневе голодування. - Ред.) при народженні. Це можуть встановити лише генетики.

На першій консультації завжди розповідаю батькам, куди слід звернутися в першу чергу. Коли я починала цей шлях близько восьми років тому, не існувало чіткого алгоритму. Я, як і кожен з батьків, була в стані пошуку. Можливо, я навіть втратила через це певний час. Як правило, батьки приходять з дитинкою близько двох років: до цього часу сподіваються, що симптоматика зникне, хоча насправді вона не зникає. Два роки – це ще дуже сприятливий період, щоб внести корективи.

Тому я завжди націлюю батьків на лікування і показую результати, яких дитина може досягти. 90 відсотків батьків, звичайно, звертаються по допомогу. 

Неврологи констатують затримку психофізичного та мовного розвитку і зазвичай призначають медикаментозне лікування, масажі, лікувальну фізкультуру тощо. Але справа ось у чому. Організм наших дітей має дуже тонку межу можливостей: препарати за класичними протоколами лікування нашим дітям не завжди підходять. Тому ми спочатку робимо біохімічні аналізи. Виходячи з цього, вирішуємо, який препарат дитині не нашкодить.

Як показує досвід, у таких дітей часто є віруси герпесу 6-7 типу, які є дуже нейротоксичними  і впливають на розвиток мозку. Тому всі прояви, як-от незвична поведінка, сенсорна чутливість, нерозуміння мовлення при збереженому слухові, – це і є дисгармонія розвитку мозку, що має фізіологічну причину. Знайти її і спробувати усунути може тільки медик. Без цього робота психолога або корекційного педагога матиме мінімальний ефект.

Батьки завжди шукають чарівної пігулки, щоб дитина нормалізувалась. Такого ж миттєвого результату чекають і від фахівця. Але так мислять лише ті, хто на початку шляху.

Реабілітація дитини з аутизмом – це дуже клопітка і тривала робота. Педагог – координатор, який показує батькам, як займатися з дитиною, але 80% результату – це робота вдома.

Що стосується психолога, дефектолога, логопеда, фахівця з ЛФК, нейропсихолога, сенсорного інтегролога, то всі вони потрібні, як повітря. Кожен з них робить свій внесок. Але всі вони бачать плоди своєї діяльності значно швидше, коли ці результати підкріплені медично. Реабілітологи й фахівці з ЛФК не менш важливі за профільних психолого-педагогічних працівників, бо від фізичного розвитку залежить і розвиток мозку. Кататися на велосипеді, самокаті, навіть підніматися сходинками – всьому цьому дитину треба навчити. Мама нормотипової дитини іноді не може зрозуміти радості мами дитини з аутизмом, коли малюк навчився стрибати.

Навчити батьків працювати з власною дитиною можуть фахівці, які самі працюють з дітьми з аутизмом. Однак і фахівцеві треба без упину вчитися, адже постійно з’являється маса нових знань. Я постійно навчаюся: й очно, і онлайн. Не рідше, ніж раз на три місяці, я проходжу курси, а далі навчаю батьків того, що засвоїла сама. Я показую їм, як планувати день, як складати візуальний розклад для дитини, як ми запускаємо день – від нейрозарядки до занять за столом. Адже наших дітей постійно треба організовувати. Дитині увесь час потрібно давати якесь заняття.

Існує багато напрямків терапії, але я не можу надати перевагу якомусь одному. Тому інтегрую знання та використовую їх на практиці. На жаль, усі ці курси платні, коштують вони недешево, тому фахівцям з державних установ часто недоступні.

Куди звертатися батькам, які запідозрили в своєї дитини аутизм? Поради й консультації дамо ми – ГО «Рівновага» (вул. Соборності, 66, офіс 707). Варто звернутися в БО «Зернятко» до Людмили Іващенко та в «Соняшник» до Ельвіри Попової – ці організації також давно працюють з дітьми з аутизмом. Центр відновлення «Кортекс» теж уже в темі. До закладів, які надають допомогу психолого-педагогічного напряму на державному рівні, слід віднести міський центр реабілітації для дітей-інвалідів, інклюзивно-ресурсний центр, спеціалізовані дитячі садки та школи. Серед медичних закладів можу назвати психоневрологічний диспансер та полтавський або харківський генетичні центри. Але краще починати все ж з профільної організації: там дадуть контакти, спрямують до медиків і підтримають. Тільки у тісній взаємодії батьки – медики – педагоги можна отримати результати та допомогти дитині.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація