Мій проєкт «Стінопис (мурал) “Самостійна Україна”» можна реалізувати у межах цьогорічного «Бюджету участі Полтавської територіальної громади». На платформі електронної демократії він має №125.

Проголосувати за проєкт можна за посиланням.

Чому ж цей мурал має обов’язково з’явитися на стіні будинку на вул. Соборності,15? Пояснюю.

Полтава – один з центрів українського національно визвольного руху початку XX століття. Тут народилися і жили майбутній отаман армії УНР Симон Петлюра та майбутній Предстоятель Української автокефальної православної церкви Степан Скрипник (Мстислав). Місто не раз відвідував ідеолог українського націоналізму Микола Міхновський, сюди приїжджали Леся Українка та Олена Пчілка. Тут мешкали громадські діячі Олександр та Софія Русови.

Втім, Полтаві відверто бракує меморіальних об’єктів, які висвітлюють саме цю сторінку в історії міста. Хоча полтавці й полтавки потребують патріотичних сенсів, уособлених не лише у пам’ятниках та монументах, а й в монументальному живописі.

19 лютого 1900 року в Полтаві відбулася ключова подія для всього національно-визвольного руху тих часів. Микола Міхновський приїхав до міста, зібрав у будинку сім’ї Русових полтавську патріотичну інтелігенцію та виголосив промову, яка лягла в основу його брошури «Самостійна Україна».

Надалі цей документ стане програмою Революційної Української Партії та «дорожньою мапою» для всіх патріотів та борців за волю України.

Будинок Русових знаходиться за адресою вул. Воскресенський узвіз, 3. Це зовсім поруч від місця, відведеного під стінопис. Саме тут має бути меморіальний об’єкт, що присвячений цій події.

Стіна, де з'явиться мурал

Крім того, це місце – історичний центр Полтави. Туристи та містяни, які вийшли на прогулянку вул. Соборності, милуватимуться цим артоб'єктом. Він вчергове доведе, що Полтава – це не «місто слави російської зброї», а місто з потужними національно-патріотичними традиціями.

А ще мурал стане частиною вже існуючого громадського простору біля музичного училища. Розширить його та наповнить патріотичними сенсами. Саме через такі об’єкти потрібно популяризувати патріотичні ідеали серед молоді. Постійно доводити їм, що українська національна ідея – це не щось далеке зі сторінок книг, а все те, наповнене українським змістом, що їх оточує. 

Для «практичних» людей у мене є простий практичний аргумент. Стінопис має тут бути, бо не варто залишати пусту й не естетичну стіну в історичному центрі. Тим паче якщо її можна використати як артоб’єкт, що стане окрасою Полтави та новим туристичним магнітом й збільшить туристичний потенціал міста та зацікавленість ним. 

Прошу вашої підтримки, адже для того, щоб запланований проєкт став реальністю, потрібні виключно голоси полтавців.