KB9smuYg7H1ffzFB

«Дорогие казахстанцы, соотечественники, соратники! Сегодня я обращаюсь к вам, как это делал всегда, в самые важные моменты истории нашего государства, которое мы вместе строим. Сегодняшнее мое обращение особое. Я принял для себя решение сложить с себя полномочия президента Республики Казахстан».

18-мільйонний Казахстан вже третій день оговтується від слів першого, а для багатьох сучасних казахів єдиного, президента Нурсултана Назарбаєва. 19 березня 2019 року самопроголошений «Лідер нації», конституційно наділений правом довічно переобиратися президентом, добровільно відрікся від престолу. Вперше за останні 30 років в Казахстані буде новий президент!

Та чи зміниться щось після цього?

Нурсултан Назарбаєв почав керувати Казахстаном в далекому 1989 році. Будучи Першим Секретарем ЦК Компартії Казахстану, його сучасниками були Горбачов, Чаушеску, Мілошевич, Ярузельський і Кім Ір Сен. Коли Назарбаєв приймав свої перші президентські присяги, західними лідерами були Гельмут Коль, Франсуа Міттеран і Джордж Буш-старший. Знаходячись ментально в далеких 80-х, Назарбаєв продовжував керувати величезною країною протягом 90-х, 2000-х і в 2010-х.

Насправді, Назарбаєв не відійшов від влади, він лише закріпив свою владу. Сховавшись в тіні молодшого на 13 років Касим-Жомарта Токаєва, Єлбаси (так називається офіційний титул першого президента) продовжуватиме керувати країною вже з крісла голови Ради Безпеки. В минулому році Назарбаєв пожиттєво закріпив за собою цю посаду. Зробив це красиво, напередодні свого 78-го дня народження, який в країні відзначається офіційним святом і є вихідним днем. Що-що, а балувати себе диктатор любить.

Також Назарбаєв залишився лідером правлячої партії «Нур-Отан». У його ж розпорядженні залишаються численні фонди. Система, яку протягом десятиліть вибудовував Єлбаси, передбачає поступовий відхід старіючого вождя від влади і передачу повноважень його родині та колу наближених, яке з роками ставало все вужчим. До цього кола, звісно входить і новий виконуючий обов’язки президента Токаєв. Немає найменшого сумніву в тому, що він виконуватиме все, що скаже людина, іменем якої названа столиця країни. До речі, перейменування Астани теж не було спонтанним. Про це заздалегідь знали депутати Сенату і Мажилісу, які одноголосно підтримали пропозицію номінованого президента. Самого Токаєва в Казахстані принизливо називають «меблями», які Єлбаси час від часу пересуває з місця на місце.

Щойно колишній голова Сенату Токаєв прийняв президентську присягу, його місце в парламенті зайняла донька Назарбаєва Дарига, ставши другою людиною в державі. Згідно з планом Акорди (резиденція президента Казахстану), влада від батька має перейти у спадок дочці, а тимчасовим блюстителем трону має бути Токаєв. Таким чином Назарбаєв уникне узбекського сценарію, де передчасна смерть диктатора Карімова спричинила репресії проти його родини. Тому саме Дарига Нурсултанівна є головним претендентом на перемогу на президентських виборах 2019 року.

І до речі, пару слів про вибори. Річ у тім, що в Казахстані ніколи не було справжніх виборів. Всі президентські перегони в історії незалежного Казахстану закінчувалися наведеними нижче результатами:

1991 г. — Назарбаєв 98,80%

1995 г.* — Назарбаєв 95,46%

1999 г. — Назарбаєв 81,00%

2005 г. — Назарбаєв 91,15%

2011 г. — Назарбаєв 95,55%

2015 г. — Назарбаєв 97,75%

*Референдум про продовження повноважень Назарбаева.

Неважко спрогнозувати, що на майбутніх перегонах переможе той, на кого вкаже Назарбаєв. І хоч західні ЗМІ вже встигли наректи 19 березня історичною датою, в самому Назарбаєвстані поки що не варто чекати змін.