Udfyn5TBBmXNQkDm

Велоспорт у Полтаві непомітний для більшості мешканців міста, та все ж існує. Є різні напрямки, які мало пов’язані між собою: шосе, BMX/MTB street/dirt, велотуризм, крос-кантрі, downhill/enduro. Причини різні, починаючи з вікових закінчуючи … список нескінченний.

Зважаючи на те, що я надав перевагу downhill (вважаю кожен обирає те, що більш до вподоби і не має кращого чи гіршого виду велоспорту, головне, що велоспорт xD), тому й напишу про швидкісний спуск та ендуро.

Років 10 тому у Полтаві про екстремальний велоспорт знали завдяки фестивалю Веломанія, який відбувався на пагорбах Горбанівки. Існували невеличкі споти (міні траси с трамплінами-поворотами), якими опікувалися місцеві. Один з таких спотів я з друзями створював на схилі біля МЕТРО - будували те що цікаво та можливо реалізувати на тому ландшафті. Такий варіант був вигідний для мінімальних втрат часу на переміщення для місця катання, але не вигідний з точки зору трудових ресурсів. Адже на локальному споті працювали 2-5 райдерів, та й каталися лише вони. Але більшість мріяли про байк парк і передумовами його створення стала група райдерів, які часто їздили у Крим та створили міні трасу на схилі по вулиці Південній.

Відвідавши цю трасу, важко було не повернутися на неї знову, бо рельєф нагадував гори та надавав можливість відчути швидкість. Зростання популярності цього схилу згодом відобразилась у створенні нових елементів траси та нових трас.

Розвиток міні даунхіллу спонукав чи був складовою розвитку трас для швидкісного спуску, а це в свою чергу - проведення змагань. Якщо є траса, чому б не провести на ній змагання. Таким чином, у 2011 році створено громадську організацію Велосипедна Спортивна Асоціація (скорочено “ВЕСПА”) та заплановані змагання з міні даунхіллу у Полтаві. Це були перші змагання, які надали команді організаторів PoltavaRidersTeam нових вражень, нових ідей та роботи над помилками.

Саме проведення змагань стало імпульсом для будівництва нових трас (як завжди хотілося - ще кращих), заохочення нових учасників та розширення кола зацікавлених у Downhill.

Кількість змагань у Полтаві з міні даунхіллу щороку зростала, також збільшувалась кількість міст в Україні, які проводили такі змагання і у 2013році відбувся перший Кубок України з міні даунхіллу, співорганізатором якого була команда PoltavaRidersTeam. Не можу не сказати, що учасники з усієї країни оцінили полтавський байк парк. Такий успіх надав нам ще більше мотивації для розширення нашого споту. На момент першого проведення етапу Кубку України було 2 траси, кожного наступного етапу команда PoltavaRidersTeam радувала учасників новою трасою, у Полтаві на етапах кубку було найбільше учасників серед інших міст, та на піку популярності сягала 120+ учасників. Дуже часто, багато хто жартує з цього приводу, змагання у Полтаві супроводжувалися дощем або після дощовою багнюкою, що неодмінно додавало видовищності змаганням.

Разом з байк парком зростала й кількість учасників змагань з Полтави та області. Тому разом з організаторами Кременчука та Хоролу був створений Кубок Полтавської області з міні даунхілу, що стимулювало створення байк парків у цих містах. На зараз крутий байк парк у Кременчуці Stage Bike Park, у Хоролі основний акцент зроблено на дьортах та памп-треку, який є одним х найкращих в Україні.

Та ніщо не зростає нескінченно :( Починаючи з 2015року кількість учасників на змаганнях зменшується пропорційно в усих містах України. Чи то наслідки економічні, чи то перенасичення кількістю змагань, чи то відсіювання тих, для кого змагання були чимось новим, але не були ціллю, але й кількість людей, які катають даунхіл зменшилась. Ті, хто не готовий занадто ризикувати, зацікавились таким напрямком як Enduro, дехто зовсім покинув велосипед.

Лишилися, так би мовити, ідейні фанати даунхіллу :)

Незважаючи на це, в області сформована збірна команда, учасники якої займають призові місця на Чемпіонаті України з даунхіллу, який відбувається у Карпатах.

Станом на сьогодні байк парк “SouthPark” на схилах по вулиці Південній налічує 5 трас, 2 з яких мають розгалуження. Загальна протяжність трас сягає 3км, приміром як одна траса для даунхілу в горах :)

Байк парк діє незалежно від пори року, регулярно відновлюються елементи трас, побудований памп трек, кожні вихідні тренуються спортсмени (навіть по снігу), взимку проводяться фанові змагання “Зимова розкатка”, а весною 2019 буде Чемпіонат полтавської області. Функціонування байк парку тримається на альтруїстах велоспорту.

Байк парк у Полтаві є приміром створення умов для занять спортом та улюбленою справою незалежно від політичної/економічної ситуації в країні. NO DIG, NO RIDE