3rhVJB2QKSVsyKXW

Під таким гаслом, на думку багатьох мешканців соціальних мереж, 14 липня відбулася гучна весільна церемонія на території Білої Альтанки.

З точки зору маркетингу весільних послуг – крутий кейс. З естетичних міркувань, безперечно: це романтичний, яскравий захід, і винахідливості організаторів можна сміливо аплодувати.

Однак ми все ж намагаємося жити в правовій державі, і, попри запевнення організаторів весілля, претензії городян зводилися саме до сумнів у законності його проведення, а не взагалі з приводу самої події.

Так чи інакше, захід відбувся, і молодята запам’ятають його на все життя. Це дійсно ексклюзив.

З огляду на доступні в мережі фото, для проведення церемонії організаторами, зокрема, весільним агентством (чи окремою фізичною особою-підприємцем), яке є суб’єктом господарювання, використана саме Ротонда Дружби народів як об’єкт архітектури, а не тільки  територія парку навколо.

У 2010 році Ротонда Дружби народів, або Біла Альтанка рішенням Полтавської міської ради внесена до списку об’єктів культурної спадщини міста. Тому режим використання цього об’єкту архітектури визначається з урахуванням вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Таким чином, усі питання щодо використання об’єктів охорони культурної спадщини, вирішуються через відповідний уповноважений орган охорони культурної спадщини, яким в даному випадку виступає  – управління культури Полтавської міської ради.

Варто відзначити, що згідно з частиною третьою статті 6-1 Закону України «Про охорону культурної спадщини», набуття суб'єктом господарювання права на провадження будь-яких дій щодо здійснення господарської діяльності на об'єктах культурної спадщини за декларативним принципом забороняється.

Тобто самого повідомлення виконавчому комітету Полтавської міської ради про проведення відповідного заходу не достатньо.

Загалом,  чинне законодавство України передбачає можливість використання об’єктів архітектури, які перебувають у комунальній власності, лише на умовах оренди.

Висновок такий. У суб’єкта господарювання (весільного агентства), або в учасників весільної церемонії як фізичних осіб повинен бути укладений договір оренди такого об’єкта архітектури як Ротонда Дружби народів за погодженням з управлінням культури Полтавської міської ради. З практичної точки зору, такий варіант можна сміливо відкинути, з огляду на складність реалізації, непередбачуваність результату, строків.

Якщо проведення заходу відбулося лише з повідомлення про мету, час та місце церемонії, на кшталт мітингу або демонстрації, то є підстави вважати, що його організаторами порушені вимоги законодавства про охорону культурної спадщини.

Водночас, закордоном, практика використання історичних пам’яток архітектури для проведення приватних заходів досить поширена, і, що, важливо для місцевих бюджетів, добре монетизована. Можливості організаторів обмежуються лише товщиною гаманця наречених. Задоволення не з дешевих. Вартість оренди замкової або палацової площі варіюється від 2000–2500 € за добу (невеликі замки з частковою реставрацією) до 100000 € за вечір в найбільш популярних палацах Франції і палаццо Італії. Наприклад, весілля в комплексі Версальського палацу коштує від 75000 €.

Є подібна практика і в Україні – замок Любарта, замок Радомисль, Золочівський замок та багато інших. Сумно згадувати, але безліч, придатних для весілля місць є в Криму. Більшість таких об’єктів архітектури використовуються для весільних церемоній на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування (Полтавський краєзнавчий музей, наприклад).

Безумовно, Біла альтанка – не Версаль, але скільки  сплатили до бюджету полтавської громади замовники luxury весілля «на альтанці»? Думаю, що ніскільки, адже відсутній відповідний документ, який би надавав таку можливість.

Разом із цим, зрозуміло, що бажаючих провести подібну весільну церемонію з’явиться багато. Можливо, це новий тренд у Полтаві. Забороняти?! – немає ніякого сенсу. Очевидно, необхідно надати можливість користуватися культурною спадщиною міста всім бажаючим на комерційній основі, відповідно до відпрацьованих у світі правил: за умов сплати орендного платежу, внесення застави чи страхування об’єкту на період користування.