Ігор Гавриленко: Вибір судді Куліша


Юрій Куліш – суддя Київського районного суду міста Полтави. Увагу медіа він майже ніколи не привертав. У всеукраїнських ЗМІ його у зв’язку з розглядом справи Дмитра Трихни, екс-заступника мера Полтави Олександра Мамая (той нещодавно і сам втратив керівну посаду).

Градоначальник мав неприємності у 2014 році. Провадження за корупційним обвинуваченням міського голови потрапило на розгляд іншій полтавській судді, Ларисі Гольник з Октябрського районного суду.

Мер та його представник у суді Олександр Ковжога намагалися тиснути на суддю. Тривалий час очільник міста, як це робить більшість високопосадовців, уникав явки до суду.

Потім, коли дійшло до погроз міської влади знести металевий гараж, улітку того ж року придбаний родиною судді, до неї завітав Дмитро Трихна. З натяками, що всі проблеми можна владнати. Ще й отримати «моральну компенсацію» від Федоровича.

Результатом звернення судді Гольник до правоохоронців стало документування кількох наступних її зустрічей із посередником та однієї – з самим Мамаєм.

Висувати обвинувачення мерові прокуратура області не стала. Обмежилися посередником.

Справа Трихни в грудні 2015 року пішла до суду. Інкримінували йому намагання вплинути на ухвалення судового рішення та пропонування судді неправомірної вигоди.

5 тисяч доларів США обіцяли Ларисі Гольник за закриття адміністративного провадження щодо конфлікту інтересів без визнання мера винуватим.

Загрожував чиновнику невеликий штраф. Однак у наближенні виборів 2015 року він не хотів ризикувати політичною кар’єрою й отримати тавро корупціонера.

Кримінальне провадження щодо причетності до описаних подій Мамая та деяких інших осіб – за наполяганням судді – розслідували детективи НАБУ. І готові були висувати підозру полтавському міському голові, але прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури чомусь не дають на те згоди. Що ж, відомство «акваріуміста» Назара Холодницького критикують за «злиття» не тільки цієї справи.

Розгляд справи Дмитра Трихни в суді також виявився затяжним.

Суддя Куліш (фото Миколи Лисогора)

Від самого початку у Гольник як потерпілої не було довіри до колеги. Адже той неодноразово проявляв поблажливість до осіб, обвинувачених у корупційних злочинах, та намагався обмежити гласність процесу над Трихною.

Після одного з останніх судових засідань Лариса Гольник написала:

«Мамай розуміє, що засудження Трихни змусить САП висувати підозру і йому самому. Розумію, які значні ресурси кинуті на розвал справи посередника. 11 місяців тяглося слідство. Прокурорські відверто вигороджували Мамая та кількох інших фігурантів… Домагаючись справедливості та притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до тиску на мене як суддю та пропонування мені хабара, я спалювала міст за мостом. Воювала з недобросовісними слідчими, прокурорами. Жертвувала роками повноцінного людського життя. І, схоже, все це марно. Справу «зіллє» колега-суддя…»

Вирок Трихні поставить під удар, крім Мамая, ще кількох відомих у Полтаві людей: колишнього заступника начальника міського управління міліції, а віднедавна адвоката Олександра Ковжогу та голову Октябрського райсуду Олександра Струкова.

Усі вони, рятуючи від покарання Трихну, а заодно й себе, дали під присягою в суді завідомо неправдиві, узгоджені між собою свідчення, які відразу ж спростували полтавські журналісти.

Неправдиві свідчення – це злочин. Карається він виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. А Мамаєві загрожують ще й ті обвинувачення, котрі висунуті Трихні.

Як бачимо, пан Куліш опинився перед складним вибором. Струков йому колега, Гольник – теж. Але Струков обіймає посаду голови суду (тож краще зберігати з ним приязні відносини).

Мамай хоч і втратив посаду мера, впливовість та можливість наділяти суддів квартирами й земельними ділянками, але накопичив неабиякий фінансовий ресурс. Багатьом корупціонерам саме це дозволяє тривалий час залишатися «на плаву» («Твої гроші зробили диво … і по судах, і по прокуратурах», – казав «бурштиновий» нардеп Розенблат агенту НАБУ Катерині).

Та й Ковжога завдяки давнім зв’язкам зі слідчими, прокурорами, суддями – людина в місті не остання. Не даремно ж він закидав суддю Гольник судовими позовами про захист честі й гідності після того, як вона відкрито вказала на Ковжогу як на типового «рішалу»…

Вирок у справі Трихни суддя Юрій Куліш виголосить у понеділок, 24 вересня, о 10-й годині.

 


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація