zA5mJ6nF108YIAFS

Нещодавно громадськість обговорювала дивну хворобу, яка вразила водночас 30 суддів Окружного адміністративного суду м. Києва. 17 квітня вони мусили прийти на іспит в межах кваліфікаційного оцінювання. Та не з’явилися з причин раптової непрацездатності, підтвердженої медичними довідками.

Є й інші рекордсмени.

Голові Октябрського районного суду м. Полтави Вища кваліфікаційна комісія суддів України 5 разів призначала побачення. Ні разу він не з’явився. Без жодних негативних наслідків для себе.

Хоча, як каже Закон України «Про судоустрій і статус суддів», відмова судді від оцінювання:

«є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України».

Спроба № 1 – «хворий» у відпустці (осінь 17-го)

Вперше Струкову пропонували розпочати процедуру кваліфоцінювання 2 листопада 2017 року. За його ж бажанням.

Тоді ВККСУ вирішила влаштувати позачергове «обслуговування» служителів Феміди вікової категорії 60+. Стимул – можливість за кілька років до виходу у відставку істотно збільшити зарплатню. Відповідно й майбутнє щомісячне довічне грошове утримання судді (кажучи по-простому: пенсію).

Струков спокусився й записався в чергу. Не виключено, що завдяки проходженню оцінювання він також прагнув уникнути звільнення з втратою всіх привілеїв та суддівської пенсії за дисциплінарним провадженням Вищої ради правосуддя.

Перевірка мала розпочатися з тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей. Струкова такий поворот подій спантеличив. Провалене кваліфоцінювання теж означало б звільнення, щоправда без позбавлення звання та височенної пенсії.

1 листопада лідера «октябрят» підкосила якась нагла хвороба. Принаймні так казали про причину відсутності шефа у його приймальні.

А 3 числа, от біда, Струков у складі суддівської колегії мав слухати справу, де слідство вело НАБУ. Як потенційний клієнт Антикорупційного бюро він, вочевидь, побоявся налаштовувати грізну структуру проти себе. І удаваний хворий на джипі, оформленому на тещу, примчав на роботу.

Так описував цю подію я у листопаді 2017-го.

Ґрунтовне занурення в матеріал дозволило з’ясувати цікаві нюанси.

30 жовтня, то був понеділок,  Струков у порядку авторозподілу отримав справу № 554/8483/17.

31 жовтня зранку і по обіді на голову Октябрського суду було розподілено ще 16 нових справ про адміністративні правопорушення. Усі – за монополізованими ним статтями:

  • порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (ст. 124 КУпАП);
  • керування транспортними засобами […] особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ст. 130 КУпАП).

Під вечір Струков раптом випав із гри, тобто з авторозподілу справ. Відповідний протокол, сформований о 14:41 год., повідомив, що Олександр Михайлович терміново зібрався у короткочасну відпустку.

У наступні дні, 1 та 2 листопада, протоколи автоматичного розподілу свідчили, що суддя, дійсно, відпочиває.

Але! Положення про автоматизовану систему документообігу суду передбачає: щодо судді не розподіляються справи, які надійшли «за три робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше чотирнадцяти календарних днів».

Тобто, 30 й 31 жовтня Струков мав сидіти на «голодній дієті» й нових фінансово перспективних справ не отримувати.

Чи законно на нього тоді здійснювався розподіл справ – питання риторичне.

Та наш герой своєї вигоди ніколи не упускав. Тож, набравшись роботи, під вечір відправив себе перепочити.

Відпустка – не привід для уникнення кваліфоцінювання. Вірогідно, ВККСУ Струков повідомив про хворобу (але лікарняні видають мінімум на 3 дні).

Як би там не було, в цій ситуації «законник» Струков збрехав. І не один раз.

Спроба № 2 – приступ працьовитості (весна 18-го)

На 14 березня 2018 року ВККСУ призначила Струкову фаховий іспит.

А він призначив собі розгляд 10 судових справ. При чому з шістьма з них запланував впоратися за півгодини (з 8:30 до 9:00), по 5 хвилин на справу. Нетверезих водіїв стосувалися 2 провадження, аварійників – 4.

Подолав у відведений час Струков п’ять справ.

Усього ж того дня вправний володар дерев’яного молотка породив 7 судових рішень. У таких справах:

554/1538/18УхвалаКримінальне судочинство
554/1298/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/1296/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/1295/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/1300/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/894/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/2603/17ВирокКримінальне судочинство

Остання справа була призначена на 14:00 год., стосувалася грабежа і таємного викрадення чужого майна, поєднаних із проникненням до житла. Злочинниця була засуджена до 4 років позбавлення волі.

Крім того, Струков 14 березня на загальних підставах брав участь в авторозподілі справ.

Який він молодець!?

Суддя сам планує графік роботи. Знаючи про виклик на оцінювання, Струков повинен був скоригувати наміри і прибути до Києва.

На жаль, зухвалість голови Октябрського райсуду не знайшла належної оцінки членів ВККСУ.

Спроба № 3 – знову не доїхав (літо 18-го)

10 серпня, коли поблажлива ВККСУ знову призначила Струкову екзамен, справ до розгляду він не планував, судових рішень не ухвалював, за даними автоматичного розподілу був у відрядженні.

Та на кваліфоцінювання чомусь не потрапив.

До речі, у разі короткого відрядження справи теж не повинні розподілятися за три календарні дні включно до його початку.

Попри це правило Струков отримував нові провадження 7 та 8 серпня.

Спроба № 4 – працював і хворів під час відрядження (осінь 18-го)

19 вересня, у середу, терпляча ВККСУ вкотре хотіла перевірити професійні якості незмінного керманича «октябрят».

17 вересня він отримав (знову з ігноруванням зазначеної вище норми авторозподілу) 9 улюблених справ щодо порушників ДТП, яким загрожувало позбавлення водійських прав.

18 вересня в протоколах автоматичного розподілу значилося: Струков – «Відрядження коротке».

А він того дня, з 8:25 і до 16:00, призначив 11 засідань і видавав одне судове рішення за іншим:

554/6813/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/5691/18УхвалаАдміністративне
554/5729/18УхвалаАдміністративне
545/1573/18УхвалаАдміністративне
554/6777/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/7453/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення
554/6804/18ПостановаСправи про адміністративні правопорушення

19 вересня Струков рішень не ухвалював. В авторозподілі аж до кінця робочого дня значилося, що він у відряджені. Проте в одному з рішень, яке з’явилося згодом, названа інша причина відкладення засідання: «перебування судді на лікарняному».

Не знав авторозподіл про хворобу до кінця дня 20 вересня: «Відрядження коротке».

І тільки 21 вересня відповідні дані були скориговані й Струкову нарешті вписали: «Хвороба».

Схоже, цю причину неявки голова суду повідомив і ВККСУ.

Спроба № 5 – таки хворий (весна 19-го)

Останнього разу Струкову призначали іспит на 16 квітня 2019 року. Тепер причина відсутності на кваліфоцінюванні була оформлена як слід. За даними авторозподілу суддя хворів з 12 по 24 число, рішень у цей період не ухвалював.

Загальний баланс, однак, не на користь Струкова: у 2017 році, 2 листопада, мала місце хворобовідпустка, у 2018-му 14 березня – безпричинне ігнорування виклику на іспит, 10 серпня – відрядження без потрапляння до місця екзамену, 19 вересня – хворобовідрядження.

«Брехня як норма поведінки… судді» – так назвав я свій блог, присвяченій Наталії Тімошенко, іншій одіозній «Феміді» з цього ж суду. Та перевершити свого патрона вона, певно, не зможе.

Зрозуміло, чому «октябрятський» поводир хитрує. Украй складно пройти кваліфікаційне оцінювання, маючи обмежений інтелектуальний рівень і недостатні фахові знання (оціночні судження, сформовані в результаті тривалих спостережень).

Подейкують, навіть судові рішення власноруч він давно не пише: в адміністративних справах їх готують помічники, у кримінальних – інші судді, або ж використовується флешка адвоката.

Разом із тим, у грі від ВККСУ під назвою кваліфоцінювання Струков, певно, має багато життів.

І знає потаємні ходи на вищі рівні.

Попри непроходження початкових процедур кваліфоцінювання йому призначають наступні.

За давно усталеною практикою спершу судді проходять іспит на відповідність займаній посаді. Потім психологічну перевірку, далі – співбесіду з ВККСУ.

Однак Струкову запропонували перестрибнути першу сходинку.

Він брав відрядження і їздив до Києва на психологічне тестування 12 лютого та на співбесіду з психологом 24 березня 2019 року.

Ці дати ВККСУ обійшла мовчанням у відповіді на запит члена Громадської ради доброчесності Романа Маселка.

Причини невиконання ВККСУ своїх прямих обов’язків і вимог закону зрозуміти складно. Не хочеться згадувати в цьому контексті полтавську суддівську «діаспору», що отаборилась у високих столичних кабінетах – вихідців з апеляційного суду: Михайла Макарчука, дружина якого працювала свого часу архіваріусом в Октябрському суді, Степана Гладія (обидва наразі є членами ВККСУ), чи суддю Конституційного Суду України Олександра Касмініна.