Ігор Гавриленко: ВККСУ і Струков: любов попри ігнор


Нещодавно громадськість обговорювала дивну хворобу, яка вразила водночас 30 суддів Окружного адміністративного суду м. Києва. 17 квітня вони мусили прийти на іспит в межах кваліфікаційного оцінювання. Та не з’явилися з причин раптової непрацездатності, підтвердженої медичними довідками.

Є й інші рекордсмени.

00

Голові Октябрського районного суду м. Полтави Вища кваліфікаційна комісія суддів України 5 разів призначала побачення. Ні разу він не з’явився. Без жодних негативних наслідків для себе.

Хоча, як каже Закон України «Про судоустрій і статус суддів», відмова судді від оцінювання:

«є підставою для звільнення судді з посади за рішенням Вищої ради правосуддя на підставі подання відповідної колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України».

 

Спроба № 1 – «хворий» у відпустці (осінь 17-го)

Вперше Струкову пропонували розпочати процедуру кваліфоцінювання 2 листопада 2017 року. За його ж бажанням.

Тоді ВККСУ вирішила влаштувати позачергове «обслуговування» служителів Феміди вікової категорії 60+. Стимул – можливість за кілька років до виходу у відставку істотно збільшити зарплатню. Відповідно й майбутнє щомісячне довічне грошове утримання судді (кажучи по-простому: пенсію).

01

Струков спокусився й записався в чергу. Не виключено, що завдяки проходженню оцінювання він також прагнув уникнути звільнення з втратою всіх привілеїв та суддівської пенсії за дисциплінарним провадженням Вищої ради правосуддя.

Перевірка мала розпочатися з тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей. Струкова такий поворот подій спантеличив. Провалене кваліфоцінювання теж означало б звільнення, щоправда без позбавлення звання та височенної пенсії.

1 листопада лідера «октябрят» підкосила якась нагла хвороба. Принаймні так казали про причину відсутності шефа у його приймальні.

А 3 числа, от біда, Струков у складі суддівської колегії мав слухати справу, де слідство вело НАБУ. Як потенційний клієнт Антикорупційного бюро він, вочевидь, побоявся налаштовувати грізну структуру проти себе. І удаваний хворий на джипі, оформленому на тещу, примчав на роботу.

Так описував цю подію я у листопаді 2017-го.

Ґрунтовне занурення в матеріал дозволило з’ясувати цікаві нюанси.

30 жовтня, то був понеділок,  Струков у порядку авторозподілу отримав справу № 554/8483/17.

31 жовтня зранку і по обіді на голову Октябрського суду було розподілено ще 16 нових справ про адміністративні правопорушення. Усі – за монополізованими ним статтями:

  • порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (ст. 124 КУпАП);
  • керування транспортними засобами […] особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ст. 130 КУпАП).

02

Під вечір Струков раптом випав із гри, тобто з авторозподілу справ. Відповідний протокол, сформований о 14:41 год., повідомив, що Олександр Михайлович терміново зібрався у короткочасну відпустку.

У наступні дні, 1 та 2 листопада, протоколи автоматичного розподілу свідчили, що суддя, дійсно, відпочиває.

Але! Положення про автоматизовану систему документообігу суду передбачає: щодо судді не розподіляються справи, які надійшли «за три робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше чотирнадцяти календарних днів».

Тобто, 30 й 31 жовтня Струков мав сидіти на «голодній дієті» й нових фінансово перспективних справ не отримувати.

Чи законно на нього тоді здійснювався розподіл справ – питання риторичне.

Та наш герой своєї вигоди ніколи не упускав. Тож, набравшись роботи, під вечір відправив себе перепочити.

Відпустка – не привід для уникнення кваліфоцінювання. Вірогідно, ВККСУ Струков повідомив про хворобу (але лікарняні видають мінімум на 3 дні).

Як би там не було, в цій ситуації «законник» Струков збрехав. І не один раз.

 

Спроба № 2 – приступ працьовитості (весна 18-го)

На 14 березня 2018 року ВККСУ призначила Струкову фаховий іспит.

А він призначив собі розгляд 10 судових справ. При чому з шістьма з них запланував впоратися за півгодини (з 8:30 до 9:00), по 5 хвилин на справу. Нетверезих водіїв стосувалися 2 провадження, аварійників – 4.

Подолав у відведений час Струков п’ять справ.

Усього ж того дня вправний володар дерев’яного молотка породив 7 судових рішень. У таких справах:

554/1538/18

Ухвала

Кримінальне судочинство

554/1298/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/1296/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/1295/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/1300/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/894/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/2603/17

Вирок

Кримінальне судочинство

Остання справа була призначена на 14:00 год., стосувалася грабежа і таємного викрадення чужого майна, поєднаних із проникненням до житла. Злочинниця була засуджена до 4 років позбавлення волі.

03

Крім того, Струков 14 березня на загальних підставах брав участь в авторозподілі справ.

Який він молодець!?

Суддя сам планує графік роботи. Знаючи про виклик на оцінювання, Струков повинен був скоригувати наміри і прибути до Києва.

На жаль, зухвалість голови Октябрського райсуду не знайшла належної оцінки членів ВККСУ.

 

Спроба № 3 – знову не доїхав (літо 18-го)

10 серпня, коли поблажлива ВККСУ знову призначила Струкову екзамен, справ до розгляду він не планував, судових рішень не ухвалював, за даними автоматичного розподілу був у відрядженні.

Та на кваліфоцінювання чомусь не потрапив.

До речі, у разі короткого відрядження справи теж не повинні розподілятися за три календарні дні включно до його початку.

Попри це правило Струков отримував нові провадження 7 та 8 серпня.

04

 

Спроба № 4 – працював і хворів під час відрядження (осінь 18-го)

19 вересня, у середу, терпляча ВККСУ вкотре хотіла перевірити професійні якості незмінного керманича «октябрят».

17 вересня він отримав (знову з ігноруванням зазначеної вище норми авторозподілу) 9 улюблених справ щодо порушників ДТП, яким загрожувало позбавлення водійських прав.

05

18 вересня в протоколах автоматичного розподілу значилося: Струков – «Відрядження коротке».

А він того дня, з 8:25 і до 16:00, призначив 11 засідань і видавав одне судове рішення за іншим:

554/6813/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/5691/18

Ухвала

Адміністративне

554/5729/18

Ухвала

Адміністративне

545/1573/18

Ухвала

Адміністративне

554/6777/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/7453/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

554/6804/18

Постанова

Справи про адміністративні правопорушення

19 вересня Струков рішень не ухвалював. В авторозподілі аж до кінця робочого дня значилося, що він у відряджені. Проте в одному з рішень, яке з’явилося згодом, названа інша причина відкладення засідання: «перебування судді на лікарняному».

06

Не знав авторозподіл про хворобу до кінця дня 20 вересня: «Відрядження коротке».

І тільки 21 вересня відповідні дані були скориговані й Струкову нарешті вписали: «Хвороба».

Схоже, цю причину неявки голова суду повідомив і ВККСУ.

 

Спроба № 5 – таки хворий (весна 19-го)

Останнього разу Струкову призначали іспит на 16 квітня 2019 року. Тепер причина відсутності на кваліфоцінюванні була оформлена як слід. За даними авторозподілу суддя хворів з 12 по 24 число, рішень у цей період не ухвалював.

 

Загальний баланс, однак, не на користь Струкова: у 2017 році, 2 листопада, мала місце хворобовідпустка, у 2018-му 14 березня – безпричинне ігнорування виклику на іспит, 10 серпня – відрядження без потрапляння до місця екзамену, 19 вересня – хворобовідрядження.

«Брехня як норма поведінки… судді» – так назвав я свій блог, присвяченій Наталії Тімошенко, іншій одіозній «Феміді» з цього ж суду. Та перевершити свого патрона вона, певно, не зможе.

Зрозуміло, чому «октябрятський» поводир хитрує. Украй складно пройти кваліфікаційне оцінювання, маючи обмежений інтелектуальний рівень і недостатні фахові знання (оціночні судження, сформовані в результаті тривалих спостережень).

Подейкують, навіть судові рішення власноруч він давно не пише: в адміністративних справах їх готують помічники, у кримінальних – інші судді, або ж використовується флешка адвоката.

Разом із тим, у грі від ВККСУ під назвою кваліфоцінювання Струков, певно, має багато життів.

І знає потаємні ходи на вищі рівні.

Попри непроходження початкових процедур кваліфоцінювання йому призначають наступні.

07

За давно усталеною практикою спершу судді проходять іспит на відповідність займаній посаді. Потім психологічну перевірку, далі – співбесіду з ВККСУ.

Однак Струкову запропонували перестрибнути першу сходинку.

Він брав відрядження і їздив до Києва на психологічне тестування 12 лютого та на співбесіду з психологом 24 березня 2019 року.

Ці дати ВККСУ обійшла мовчанням у відповіді на запит члена Громадської ради доброчесності Романа Маселка.

08

Причини невиконання ВККСУ своїх прямих обов’язків і вимог закону зрозуміти складно. Не хочеться згадувати в цьому контексті полтавську суддівську «діаспору», що отаборилась у високих столичних кабінетах – вихідців з апеляційного суду: Михайла Макарчука, дружина якого працювала свого часу архіваріусом в Октябрському суді, Степана Гладія (обидва наразі є членами ВККСУ), чи суддю Конституційного Суду України Олександра Касмініна.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація