i4akHINlcT451QdM

У 2017 році громадська організація «Центр UA» (спізасновники ЧЕСНО, Реанімаційного пакету реформ) провела 160 публічних консультацій у 63 містах України.

Завдяки  обговоренням були напрацьовані важливі рішення для розробки та втілення реформ національного рівня, участь в яких взяли тисячі лікарів, освітян, чиновників, активістів та журналісті, в тому числі й громади Полтавщини. Публічні консультації у форматі відкритого діалогу надали можливість органам прийняття рішень отримати пропозиції від громадян щодо дискусійних питань, які зачіпають їхні економічні, соціальні чи політичні інтереси, а громадянам – брати участь у напрацюванні змін, які вплинуть на їхню якість життя. Продовження практики проведення публічних консультацій у Полтаві може сприяти вирішенню важливих проблем для нашої громади.

Останні події в Полтаві та області показують, що громадяни готові брати участь у напрацюванні та ухвалені рішень. Варіант «вирішують за мене» вже мало кого влаштовує, на зміну приходить варіант «вирішую я». Ми теж почнемо з себе й ініціюємо першу в місті публічну консультацію для того, щоб унеможливити непрозорий збір батьківських внесків на потреби полтавських шкіл та дитячих садочків.   22 березня о 12:00 в приміщенні ВГП “НОВА ПОЛТАВА” відбудеться консультація щодо прозорості збору, використання та звітності благодійних внесків у навчальних закладах Полтави. Спільно з депутатами, батьківськими комітетами, експертами та журналістами ми спробуємо визначити, в який спосіб, скільки та за які послуги батьки можуть кошти у фонд навчального закладу, а які послуги покриває фінансування з міського бюджету. Зауважу, що зустріч відбудеться у форматі публічної консультації – діалогу між заінтересованими сторонами, під час якого всі учасники консультації зможуть озвучити своє бачення проблеми та запропонувати власні альтернативні рішення й аргументувати їх доцільність.

 Ми також працюватимемо з проблемою, яка склалась навколо території Прирічкового парку. Містяни по-різному бачать формати розвитку парку, тож, в цій ситуації проведення публічних консультацій має допомогти прийти полтавцям до спільного знаменника.

Також будемо працювати над розробкою механізмів захисту об’єктів історичної спадщини міста від рук недобросовісних орендарів чи власників.

 Із власного досвіду знаю: щоб прийняти ефективне рішення та максимально підвищити імовірність його реалізації, це рішення варто проговорити з якомога більшою кількістю людей, на яких воно вплине. Ситуація win-win (перемога-перемога) досягається лише тоді, коли до обговорення залучаються представники «золотого трикутника» — влада-бізнес-громада — та враховуються коментарі, зауваження і побажання всіх заінтересованих сторін.

Звичний для розвинених демократій інструмент публічних консультації дає можливість виявити ризики впровадження змін та зняти непорозуміння, які виникають через прийняття конкретного рішення. Без залучення всіх заінтересованих сторін до вироблення місцевої політики напрацьовані владою рішення ризикують і надалі бути мало ефективними. Адже справжні зміни можливі тільки тоді, коли їх розуміють безпосередні виконавці реформ і ті, на кого ці реформи вплинуть.

Разом зможемо все!

Альона Гончаренко,

Координатор ГО “Центр UA” в Полтавській області