Yuliya Fedorchak 2

Кожен власник повинен знати, наскільки серйозними наслідками загрожує тварині укус кліща, вміти виявити кліща і негайно надати своєму чотирилапому другові допомогу.

Отже, короткий лікбез. Як виглядає кліщ?

Кліщ чимось нагадує павучка: овальне тільце, невелика головка і вісім кінцівок. Самки більші, ніж самці. Існує хибна думка, що кліщі становлять загрозу для собаки і людини, але не для кішки. Це міф! Кішки хворіють рідше, але їх захворювання складніше діагностуються, а значить, гірше лікуються. Через укус кліща кішка може захворіти на піроплазмоз, тейлеріозом, бореліозом (хвороба Лайма) і т.д. Одна з найбільш грізних і поширених інфекцій в нашій місцевості, яку переносять кліщі – піроплазмоз – нерідко призводить до загибелі собак, у кішок може викликати лихоманку та анемію (малокрів'я).

Улюблене місце проживання для кліща – чагарники (причому вище 1 метра вони не залазять і, всупереч поширеній помилці, зверху на нас не стрибають). Як правило, вони живуть в лісах і парках, однак можна познайомитися з ними і на газоні в центрі міста.

Як виявити кліща на тварині?

Як правило, кліщі нападають під час вигулу, але є ризик принести кліща на одязі та взутті додому. Вдома він може напасти на тварину, що не виходить на прогулянки. Потрапляючи на собаку або кота, кліщ шукає оптимальне місце для харчування (області голови, шиї, паху і між пальців. Бувають випадки, коли кліщ проникає в «кишеню» між зубом і яснами).

Далі кліщ вводить частину свого ротового апарату під шкіру, виділяє слину і починає харчуватися, тобто всмоктувати кров.

Кліща можна побачити неозброєним оком, тому регулярно оглядайте своїх чотирилапих:

 • запустіть руку під шерсть
 • уважно промацайте
 • розведіть шерсть
 • прочешіть гребенем.

Огляд можна проводити як гру з твариною, щоб мінімізувати їй стрес від таких маніпуляцій. Якщо кліщ тільки що присмоктався, він буде нагадувати насіннячко, якщо вже наївся – горошину.

Як видалити кліща?

 1. Одягніть латексні рукавички. Після контакту з кліщем ретельно вимийте руки.
 2. Твердо захопіть голову паразита пінцетом (максимально близько до шкіри) і м'яко, але впевнено, витягайте його. Можна скористатися спеціальним пристосуванням – гачком для зняття кліщів (їх можна знайти в мережах ветеринарних аптек) і викрутити (плавно) за годинниковою стрілкою.
 3. Якщо в шкірі залишилася частина голови кліща – не хвилюйтеся, одразу зверніться до ветеринарного лікаря. Як правило, організм сам відторгне чужорідне тіло (хоча іноді це супроводжується невеликим абсцесом).
 4. Ранку обробіть антисептиком (можна використовувати перекис водню, розчин хлоргексидину або бетадину), зеленка або йод не підійдуть.

Якщо ви боїтеся, що не впораєтеся самостійно, варто звернутися до ветеринара.

Що ж відбувається після прикріплення кліща?

Ризик зараження піроплазмозом з'являється, в середньому, вже через 2 доби. Щоб не втратити дорогоцінний час, запам’ятайте перші симптоми захворювання:

 • відсутність апетиту;
 • млявість і підвищення температури (норма у собак 37,5-39 градусів; у котів – 38,5-39,5 градусів);
 • може бути блювота і діарея;
 • блідість слизових оболонок.

А далі може настати серйозна інтоксикація організму тварини, ураження печінки, нирок, порушення обміну речовин. Без проведення специфічного лікування смертність досягає 90%. Якщо ви спостерігаєте хоч якісь із вище перерахованих симптомів у вашого вихованця – якнайскоріше звертайтеся до ветеринарного лікаря!

І не намагайтеся лікувати чотирилапого вдома – антибактеріальні препарати, які знадобляться для лікування від наслідків укусу, дуже токсичні й повинні застосовуватися тільки ветеринаром.

Наостанок – декілька цікавих фактів із життя кліщів:

 • живуть кліщі до чотирьох років, а харчуються кров'ю всього 3 рази.
 • можуть відкласти до 10 тис. яєць.
 • після харчування можуть збільшити свою вагу в 100 разів.
 • активний при температурі ґрунту вище 3-5⁰.
 • протягом року кліщ небезпечний з березня по листопад, але не забуваємо про пункт вище: все залежить від клімату і температури.