63uc8yjduc2nPLmK

Сьогодні 13 років з дня, коли загинула дуже близька мені людина.

Після вчорашньої комісії у міськраді, на якій підтримали один із останніх етапів для запровадження обмеження на продаж алкоголю у нічний час у Полтаві, я купила квіти і поїхала на кладовище.

Люди, коли відбуваються якісь страшні події в їхньому житті, схильні до роздумів: «А якби було інакше?» От і я також так думаю... А якби 13 років тому в Полтаві діяло обмеження на продаж алкоголю у нічний час, то може б мій хлопчик, з яким ми виросли разом, провели все дитинство разом був би зараз живий? Може б тоді, коли вони з другом обкатували, щойно куплену машину , зайшли до магазину і попросили продати їм горілку , у відповідь від продавця почули б: «Ми після 22.00 не продаємо алкоголь», вони б покатались іще і поїхали б додому, а не влетіли на шаленій швидкості в фуру?

Може б тоді 10 червня 2006 року лікарю, який робив розтин, не прийшлося б мені казати, що вміст алкоголю у хлопців в крові був як після пляшки тієї злощасної горілки на двох, купленої о першій ночі?

Може б всі ці 13 років в цей день ми б їздили разом на річку, а не як зараз, кожного року, на цвинтар? І таких «якби та може» ще дуже дуже багато... Тоді хлопцям було по 21… Молодість, гарячість, бездумність... Ця рана не загоїться ніколи. Це горе не вщухне ніколи в моїй душі. Але я можу вплинути на те, щоб інші сестри, брати, батьки не сиділи як я біля могили і не думали «А якби». Це суто моя особиста причина, чому я не хочу, щоб у молоді була змога спонтанної купівлі алкоголю вночі.

А якщо говори взагалі про проблему. Обмеження продажу алкоголю у нічний час вплине не тільки на пониження спонтанної купівлі алкоголю та ДТП. Це також призведе до зменшення травматизму у стані алкогольного сп'яніння, зменшення отруєнь алкоголем серед молоді. Частково вирішить проблему з створеними «алкопарками» поруч з точками цілодобового продажу алкоголю.

Люди, які живуть поруч з такими «гарячими» нічними точками, зможуть спати спокійно та відкривати вікна вночі. Зараз це неможливо з тієї ж причини – люди купують алкоголь і поруч на парапетах та лавочках розпивають його .

Я знаю, що багато буде коментарів про роботу поліції. Згодна, що далі контроль й виконання цього рішення та його ефективність напряму залежатиме від поліції та ДФС. Але зараз, коли продаж дозволено, ті 15-16 патрульних нарядів на все місто проблему не вирішать. Не може поліція приїздити до АТБ та Маркетопт та класти всіх хто розпиває спиртне, обличчям в землю.

Виїжджають, пояснюють, попереджають, штрафують, але це все – безкінечно. Це я також знаю з досвіду, бо сідала в машину патрульних поліцейських та екстреної медицини й бачила ситуацію в місті вночі. Якщо виклик – «поножовщіна» «бійка» «порушення тиші» і т.д., то в переважній більшості це – поруч з місцями продажу алкоголю цілодобовими.

Це не просто фантазії «на тему», цей шлях пройшли багато країн світу та міст України. Я не кажу, що обмеженням ми вирішимо всі проблеми, але знизимо рівень –це точно. Приведу як приклад місто Житомир, майже таке ж місто як наше.

У вересні 2011 року в Житомирі запроваджено рішення про заборону реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на підприємствах торгівлі, крім закладів громадського харчування з 23.00 до 08.00 години щодня.

І що ми бачимо як результат? Бачимо стрімке зниження показників злочинності. Якщо у 2010 та 2011 роках було зафіксовано 168 та 151 злочин відповідно, то в 2016 році – 32, а в 2017-му – 17.

Після того, як пройдені всі регуляторні етапи цього питання, зараз рішення – за депутатами. Я дуже сподіваюся, що це питання підтримається на сесії, і ми, як і інші міста України і світу, побачимо реальні результати. Безпечна та здорова Полтава – це наша спільна відповідальність.