4HztKIiCvXlRXze8

У душі я вже давно українець, хоча сам родом із Швеції. Ми з Густавом (Густав Хенман — співзасновник Beetroot) переїхали до України 7 років тому. У той час ми працювали над дипломним проєктом на тему соціального підприємництва. Ми мали заснувати компанію – бізнес, який би позитивно впливав на суспільство. Ми проїхали практично всі країни СНД, але зупинились в Україні: зустріли неймовірну кількість прекрасних людей та зрозуміли, що саме тут будемо створювати компанію. Власне, це стисла історія про те, як з’явився Beetroot.

Beetroot для нас ніколи не був просто «дипломною роботою». Ми вірили в ідею соціального підприємництва тоді, віримо й зараз. Усе починалось із маленької орендованої квартири в Одесі, де ми жили та працювали. Сьогодні екосистема Beetroot налічує 440 спеціалістів в Україні та Швеції і більш як 2500 випускників IT-школи Beetroot Academy.

Beetroot – це унікальна корпоративна культура, симбіоз шведської та української традиції, відкритість, довіра, професіоналізм та бажання не тільки робити круті IT-проєкти, але й започатковувати соціальні, екологічні, ментальні ініціативи. Мені й досі не віриться, що нам вдалося стати такою великою командою, об’єднаною ще більшою метою – здобути статус найвпливовішої IT-компанії в Україні до 2029 року. 

І під впливовістю ми розуміємо позитивні зміни у житті конкретних людей та суспільстві загалом, яких вдалось досягти завдяки діяльності Beetroot.

До чого тут соціальне підприємництво? Усе просто. Ми відкриваємо Beetroot у невеликих містах – так, щоб замість їхати деінде у пошуках кращого, люди будуть зайняті на міжнародних проєктах у своєму рідному місті. Через людей ми можемо впливати на місто в цілому та на його економіку, інфраструктуру, культуру зокрема. Що більше таких міст, то більшим може бути вплив на українську економіку загалом.

Наприклад, сьогодні Beetroot Полтава – одна з найбільших компаній регіону, а в грудні 2019 року, після злиття з кременчуцькою IT-командою ONLINICO, ми також відкрили Beetroot Кременчук.

На шляху до нашої великої мети ми зустрічаємо часом такі ж великі перепони та складнощі. І перетворюємо їх на задачі, аби рухатись далі.

Освіта. Через трудову міграцію економіка невеликих міст буксує. Я впевнений, що IT здатне бути рушієм змін. Наведу два приклади:

  1. В Україні достатньо спеціалістів, які після 5–10 років роботи зрозуміли, що настав час щось змінити. А може, й більше – втратили роботу. Чимало людей, опинившись у такій ситуації, вирішує їхати на заробітки за кордон або принаймні в інше, більше місто.
  2. У всьому світі IT-галузь зараз росте і ростиме надалі. Проте навчанню та підготовці нових спеціалістів муніципалітети та бізнеси приділяють замало уваги. Особливо в невеликих містах.

Якісна IT-освіта дає змогу лишитись у рідному місті та отримати роботу в прогресивній галузі (бо попит на спеціалістів є скрізь!), навіть якщо до того у вас не було відповідного досвіду.

Що зробили ми? Відкрили школи Beetroot Academy у 16 містах України (серед них Херсон, Рівне, Миколаїв, Маріуполь, Краматорськ), щоб якісна IT-освіта була доступна не тільки у містах-мільйонниках. Більша частина студентів – так звані «світчери», тобто люди, що кардинально змінили сферу діяльності. Наприклад, у нас були студенти, що раніше працювали водіями тролейбусів.

Працевлаштування після курсів – друга проблема, над якою ми працювали з перших днів заснування академії. Окрім суто навчальної програми, ми допомагаємо студентам підготуватись до співбесід, проводимо кар’єрне консультування, а на захист дипломних проєктів запрошуємо представників IT-компаній та бізнесів міста – менеджерів, тім-лідів, рекрутерів.

Зусилля виправдовують себе: за нашими даними, протягом першого ж року після завершення курсів роботу в IT отримують 70% наших студентів. Ми підрахували, що сьогодні близько 1% всіх айтішників в Україні – випускники Beetroot Academy!

Більше того, ми фокусуємося не лише на новачках. У Beetroot Academy з’явились курси для тих, хто вже працює в IT та хоче поглибити свої знання, а також нетехнічні курси – з менеджменту проєктів, HR-менеджменту, діджитал-маркетингу тощо.

Люди. Ми формуємо стосунки у командах як «дорослі з дорослими», а не як «керівники з підлеглими». У Beetroot кожен сам несе відповідальність за свої рішення, а команда довіряє право приймати їх самостійно. Самоуправління дає шанс рости на основі ініціативності, а не посад чи кар’єрних сходинок.

Так у людей з’являється ініціативність та бажання робити щось більше. Не лише на проєктах чи в компанії, але й за її межами. Наприклад, сортувати пластик чи брати участь у соціальних акціях, допомагати притулкам, готувати обіди для нужденних. Бути більш активними у житті суспільства та просто робити щось хороше.

Пригадую таке. У перший день в Beetroot в Івано-Франківську наш юридичний консультант Юра Вацик прийшов за звичкою – у накрохмаленій сорочці та піджаку: він же юрист! Та замість формальних рукостискань отримав пару домашніх капців – це наш єдиний дрес-код. 

Яка взагалі різниця, у що ти одягнений, якщо ти круто робиш своє діло?

Підтримка. Якщо йдеться про позитивний вплив, найважливіше – не лише працювати самому, але й бути прикладом для інших (компаній чи суспільства загалом). Допомагати один одному, коли це необхідно. Неможливо досягнути всього самотужки, треба об’єднувати людей та зусилля.

Прагнення до партнерства та здатність працювати у команді – найбільш затребувана навичка в найближчі 10 років. 

Замість підсумків я б виокремив три ключові відмінності ведення бізнесу у невеликих містах від мегаполісів. Можливо, це надихне й інших підприємців привезти свій бізнес у регіони. Отже:

  1. Можливість побачити та відчути результат своєї роботи у коротші терміни.
  2. Розумна економія в бізнесі та можливість інвестувати в розвиток міста.
  3. Менше ризиків, більше здорової конкуренції і в той же час більше підтримки серед інших компаній та організацій.