Ксенія Малік: Як ми створювали Street Music Day у Полтаві


Багато хто, після того як побував минулої неділі у нас на фесті вуличної музики, цікавиться – як у вас вийшло організувати в Полтаві масштабне дійство. Адже все це потребувало коштів  і ресурсів, робилося з власної ініціативи, без усілякого для нас зиску (й ще паралельно з основною роботою). Тому моя редакція (що стоїчно терпіла мої метання у робочий час весь останній місяць) попросила викласти наш орг-досвід у блозі. Спробую це зробити.

Нещодавно мене запитали: «Що окрім почуття власного самоствердження ви отримуєте від цього фестивалю»? А як на це правильно відповідати – мені й досі незрозуміло). Бо, чесно кажучи, кожен минулий рік ми говорили собі: «Наступного разу нехай хтось інший це робить, а я, мабуть, пропасую, подивлюся зі сторони й послухаю музику, спокійно гуляючи у центрі». Тому як відпочити на «власному» фесті нам всім мало вдається, а активна підготовка до фестивалю триває близько трьох місяців.

Почну з того, як мені зайшла ця ідея. Будучи у європейських раїнах ще десять років тому, я була здивована розвиненою культурою вуличної музики. На всіх головних площах міст виступали як музиканти-одинаки, так і оркестри, граючи все, що тільки можна й виконуючи пісні різними мовами світу. Тому й будь-яка прогулянка (або вечеря) для містян або туристів у такому місті перетворювалася на найкраще дозвілля. Взагалі. як відомо, щоліта до Європи на заробітки приїжджають тисячі вуличних артистів з усього світу: кантрі-співаки, бітбоксери, свінг-гітаристи та інші бродячі музиканти. Половина з них здалися мені досить професійними виконавцями, вони, можна сказати, «жили вулицею», віддаючи перевагу виступам просто неба й саме тут заробляючи гроші.

Цікаво, що у центрі Дубліна на площі довелося побачити вуличний оркестр індіанців. У середині ж багатьох пабів майже кожен місцевий житель мав із собою принесений з дому музичний інструмент для того, щоб акомпанувати, граючи ці всі безумно-веселі ірландські мелодії. Будучи ж у Лондоні, я побачила безліч талановитих артистів просто на пішохідних частинах міста, у сабвеї, у відкритих пабах, під мостами. До слова, багато англійських музикантів стали всесвітньо відомими після «лабання» у таких місцях – в андеграундних підвалах «для своїх» та пивних барах. Свою кар'єру з гри на вулиці, поки їх не помітили продюсери, починав гурт «Стереофонікс», британець Род Стюарт, француз Ян Тірсен, мельбурнський бітбоксер Dub FX.

Наскільки мені відомо, у деяких європейських містах артисти навіть мають пройти кастинг, щоб якісно виступати на відкритому просторі у пішохідній зоні. Той же Мюнхен з 2007 року – єдине місто країни, в якому бродячі артисти отримують спеціальну ліцензію на гру на головній площі Marienplatz. Настільки влада баварської столиці турбується за належну атмосферу у центрі міста. А у Кельні навіть створена спеціальна ініціатива, що бореться за якість вуличної музики, під назвою «Вулична музика, що треба»)

Що вже казати про моє улюблене українське місто Львів, до якого я двічі приїжджала на Alfa Jazz Fest заради цієї атмосфери, коли джазові та блюзові мелодії лунали у прямому сенсі, з усіх кутків поруч –  кафешок, площ, й навіть із соборів.

Так отож. Постійно повертаючися до Полтави після таких вражень, звісно, хочеш побачити і почути щось подібне у себе. Адже прислів’я «Добре там, де нас немає» мені ніколи не подобалося. Хотілося взяти й якимсь перенести той Львів до Полтави. Але було незрозуміло, як це зробити і дещо страшно. Маючи невеличкий досвід у якості співорганізатора з командою моїх друзів, яка перед цим декілька років робила Vorskla Rock’n’Ball у Сосновці, я прекрасно розуміла – яких зусиль це вартує, і чи справлюся я з таким проектом. Роздуми мої тривали два місяці, доки вже відтягувати стало неможливо.

Тоді ми – більше, ніж три роки тому, ми зібралися разом, взяли по пиву й почали роздумувати, як нам стартувати. Перезвонили до головної організаторки у Києві Олесі Корженівської, швидко прослухали поради на перший час, розписали задачі і почали створювати фест.

Тут можна було б розписати, як нелегко все це було зробити. Як взагалі працює наш міський відділ культури з подібними ініціативами, і що вони відповідають, коли до них звертаєшся за мінімальною допомогою. Можна описати купу факапів, коли мали знайти підживлення від різних точок у центрі міста – навіть в тих, де ще ніхто не підключав сцену. Можна згадати перший рік фестивалю з 8-и годинним ливенем, який позривав банери, позносив намети з Білої альтанки та покоротив чуже звукове обладнання. Можна згадувати весь наш досвід декілька місячної напруженої роботи перед фестивалем, щоб продумати – як зібрати кошти, знайти й скласти лайнапи музикантів, організувати логістику, вести СММ-кампанію фестивалю, зібрати до купи все потрібне матеріальне і технічне забезпечення, організувати волонтерів, ведучих, охорону і врахувати безліч маленьких, але важливих дрібниць для того, щоб все відбулося на одному подиху.

Але це – колись потім. Наразі варто сказати, що кожен рік фестиваль відбувається з більшим масштабом і якістю. Що з кожним роком ми знаходимо коштів вдвічі більше, ніж у попередній, і остання сума, яку вдалося знайти за допомогою полтавців – 72 тис. грн.,  а окрім цього вразила допомога великої кількості людей, які самі написали на сторінку фестивалю з пропозицією долучитися . За рахунок добрих людей у нашому місті ми змогли повністю забезпечити фестиваль всім необхідним, починаючи від футболок і закінчуючи стільцями для глядачів. Я можу сказати, що жодна людина, до якої ми звернулися за допомогою  - не відмовила нам. Наша команда постійно поповнюється однодумцями, які також бажають допомагати робити свято у місті. Що ще сказати наостанок? Добре там, де ми є, і спасибі всім полтавцям за те, що вони - чудові люди.

А як промайнув фестиваль - можна подивитися і послухати тут https://www.facebook.com/streetmusicdaypoltava/


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація