denys-starostin

Найефективніший спосіб боротьби з ворожими наративами — створювати та підсилювати власні. Полтава потребує не лише переосмислення російських символів, але й ширшого наповнення українськими.

Тим більше наше місто відіграло важливу роль для становлення української культури та продовжує її відігравати. Ми збираємо кошти на створення муралу, присвяченого одвічній боротьбі українського народу з московською експансією. Завдяки вашим пожертвам вже маємо 85 тис. грн з потрібних 115 тис. грн. Внесок можна зробити за посиланням

За кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії на територію нашої країни, я говорив з одним зі своїх закордонних колег. На питання про обстановку в Полтаві відповів без роздумів — відчуття загрози через особливе місце нашого міста у міфології росіян. «Разгром шведов под Полтавой» – не набагато менш важливий наратив для рашистів, ніж «победа в великой отечественной войне». Загроза насправді завжди була десь поруч, а з наближенням вторгнення отримала більш реальний вияв. І це, не дивлячись на те, що фактично Полтава відігравала і відіграє надважливу роль у українській культурі

Загалом, Російська імперія схиблена на історії. По-перше, через неї рашисти намагаються вибудувати міф про свою велич. По-друге, у насильно-спільні періоди співіснування «під одним дахом» з іншими державами вбачають певний якір. Імперія використовує його, щоб знову і знову повертатися з новими загарбницькими війнами. І буде робити це доти, доки існуватиме у тому вигляді як зараз. 

Полтава – місто української культури, української честі та центр вільної України

Полтава наповнена різними символами, чимало з яких мають імперський характер та містять імперські сенси. Їх можна побачити у пам’ятниках, назвах вулиць, на фасадах будівель. З посмішкою читаю думки деяких містян, що дерусифікація та деімперіалізація не на часі. Вони були на часі ще 30 років тому. А зараз, коли ворог використовує будь-що російське як привід сказати «россия была тут всегда»  – тим більше. 

Будь-який пам’ятник, будь-яка назва вулиці — це також інструменти пропаганди. У боротьбі з нею є один основоположний принцип — не лише протидіяти ворожим наративам, а й створювати та підсилювати свої. Маю переконання, що друга складова значно важливіша. Працюючи з ворожим наративом, ти так чи інакше легалізуєш його в інформаційному просторі. Творячи свій — наповнюєш цей інформаційний простір сенсами, які вважаєш правильними. 

Спробую перенести написане вище на практичну площину. Якщо ми говоримо про переосмислення ролі Полтавської битви та закріплення образу Полтави, як міста української культури, української честі, центру вільної України (я не в праві конструювати цей образ самостійно, тому перелік дуже умовний) — встановлення пам’ятника Іванові Мазепі має більше значення, ніж теоретичне знесення імперської пам’ятки. Безумовно ці об’єкти також не можна залишати без уваги і питання потребує фахового вирішення. Але творення своєї системи символів – першочергове. 

Створюємо у Полтаві мурал, присвячений одвічній боротьбі українського народу з московською експансією 

Кілька тижнів тому ми з Артуром Кобзарем, Артуром Арояном та Дмитром Білоконем почали збір коштів на створення у Полтаві нового муралу. Він буде присвячений одвічній боротьбі українського народу проти московської експансії. Абсолютно свідомо ми не апелювали до популярних сюжетів, а звернулися до культурних кодів та архетипів.

У жодному разі не вважаю меми, які вже стали частиною нового українського фольклору, неважливими. Але йдеться про речі, які були актуальними 100 років тому і залишаться такими ж ще через 100. 

Навіщо такий мурал і чому саме зараз? До необхідності наповнення Полтави українськими наративами, додам лише одне. Ворог прагне стерти українську культуру. Починаючи з 24 лютого, рашисти знищили 422 об’єкти культурної спадщини, зруйнували понад 30 музеїв. Все це цілеспрямовані атаки. Ми повинні і надалі роботи все можливе, щоб наші воїни перемогли ворога на фронті. Водночас — маємо здолати окупанта і на культурному фронті теж. 
Збір коштів на створення муралу триває.

Станом на 4 серпня отримали більше, ніж 100 пожертв на загальну суму 85 тис. грн. До мети залишилося зібрати ще 30 тис. грн. Якщо ви маєте бажання та можливість, зробіть внесок за посиланням. Картка для донатів: 4441114457960183.