90

Центральний державний науково-технічний архів України зберігає документи, що відображають етапи розвитку майже всіх галузей народного господарства у нашій країні. Ми постійно працюємо над тим, щоб кожен міг отримати відповіді на питання, що стосуються історії науки та техніки України.

Ми часто чуємо міфи про «про недоступність архівів». Нібито замовлення архівних документів –  надскладна процедура та працювати з ними можуть лише особливі люди. Це точно не так. Кожен може особисто, не виходячи з дому, дистанційно, не тільки переглянути описи документів. Також можна замовити документи до читального, а ще залу на зручні дату та час.

Архів стрімко розвивається відповідно до нових викликів суспільства, має сторінки у соцмережах та медіахостингах. Нові перепони, пов’язані зі світовою економічною кризою та епідемією коронавірусу, не стають на заваді співробітникам відділу використання інформації документів здійснювати стабільне виконання запитів, що свідчить про гнучкість, відкритість та ефективну роботу установи.

Виклики 2020 року не обійшли архів, адже установі довелося переїхати. Роботу читального залу призупинили, але відповідали на запити людей. На яку тематику надходили запити у 2020 році:

  • архітектура – одна з найпопулярніших тем, документи цієї сфери належать до числа запитуваних й це не дивно. Причини у цьому дуже різні: науковці (історики, краєзнавці, екскурсоводи) використовують інформацію, що міститься в документах у якості джерельної бази досліджень, будівельні організації та органи місцевого самоврядування – задля ремонту, подальшої реконструкції тощо.
  • документи проєктування електростанцій. 2020 року у зв’язку з реконструкцією значний попит мали документи проєктування Слов’янської ТЕС. Зверталися у пошуках проєктів Кримської та Запорізької АЕС;
  • проєкти будівель промислового сектору вітчизняної економіки, здебільшого інтерес на документи архіву викликаний актуалізацією проблем реконструкції об’єктів.
  • проблема належності стану комунікацій житлово-комунального господарства. Запитуваними у даній сфері були документи очисних споруд каналізаційно-насосної станції та артсвердловин;
  • проєкти автомобільних доріг та шляхопроводів задля подальшої реконструкції інфраструктурних об’єктів.

У цілому, цей рік, попри всі виклики, видався надзвичайно цікавим і насиченим для архіву у плані різноманітності тематики запитів. Тішить, що більшість запитів, відповідають специфіці діяльності архіву (пов’язані з науково-технічною галуззю), що свідчить в тому числі про вдалу інформаційну політику установи.

Багато запитів мають на меті практичний характер: реконструювання застарілих будівель та інфраструктурних об’єктів, це дозволяє стверджувати, що архівні документи є не тільки науково, а й практично актуальними.

Підсумовуючи, треба зауважити, що наш архів чекає на всіх людей, кому цікаві документи науково-технічного профілю, співробітники архіву допоможуть знайти необхідну інформацію; надсилайте запити, звертайтеся віддалено, а коли всі негаразди минуть та відкриється читальна зала – ласкаво просимо в архів.