Тетяна Бойченко: Як розвиватися IT-спеціалісту в Полтаві? 7 питань до HR


Для IT Полтава — зручне місто: щороку кількість компаній та вакансій росте, місто стає комфортнішим для життя, тут немає такого шаленого ритму, як у мегаполісах. Якщо й далі рухатись у цьому напрямку, ми не лише зможемо мінімізувати трудову міграцію, але й створимо всі умови, щоб спеціалісти захотіли повертатись до Полтави чи переїжджати сюди з великих міст. У цьому матеріалі відповім на найбільш популярні питання розробників-початківців та тих, хто розглядає Полтаву для переїзду.

Полтава стає привабливою для бізнесів та різних спеціалістів. Здебільшого через те, що місто знаходиться на перетині центральних шляхів сполучення. Розвиток транспортної інфраструктури тільки прискорить цей процес. Це важливий крок до залучення нових великих замовлень для IT-компаній регіону та росту малого й середнього бізнесу. 

Я впевнена, що така динаміка дасть можливість створювати різноманітні IT-продукти, у тому числі інновативні. У нашому регіоні поки що немає представництв IT-гігантів. Але що, як у цьому зараз і немає необхідності? Середні та малі полтавські компанії цілком відповідають запитам ринку, володіють сучасними технологіями та можуть самостійно забезпечити цікаві проєкти.

1. На яких IT-спеціалістів зараз є попит? 

З огляду на тенденції ринку, які спостерігаються не тільки в Полтаві, зараз найбільше потрібні PHP, JavaScript, Python, Java та C++ розробники. З цими мовами програмування ви не опинитесь у професійній бульбашці.

2. Чи є можливість рости до Middle та Senior рівня у Полтаві?  

Давайте спершу поглянемо на кілька рівнів зростання. 

Ріст на рівні компанії та моделі її роботи. 

Украй важливо розуміти, до якої компанії ви йдете та як вона влаштована зсередини. Найбільш поширені моделі – аутсорс, аутстаф та продуктова.

  • Аутсорс — компанія, яка набирає команду для реалізації проєкту клієнта. Команда може бути велика (500–10 000 осіб) або мала (від 20 осіб і більше) – кількість залежить від складності послуг та потреб проєкту. 

Як правило, великі аутсорсингові компанії частіше готові брати у команди junior-розробників, і це безумовний плюс для початківців. Перспективи для middle та senior тут також є – у вигляді великих та масштабних проєктів, можливості займати team lead посади, експериментувати з технологіями та мати менторів усередині компанії. 

  • Аутстаф — компанія надає клієнту віддалену команду для роботи над проєктом. Потрапити одразу в сильну команду для junior-розробника — ідеальна можливість для швидкого розвитку та росту до вищих позицій. Водночас для middle та senior позицій працювати разом із такими ж сильними розробниками буде набагато цікавіше і, як наслідок, дасть можливість для подальшого росту.

У моделі аутстафу більш ймовірно, що розробник буде спілкуватися з клієнтом, і це, безумовно, теж впливає на розвиток.

  • Продукт — компанія сама виготовляє продукт, який продає. Для розробника робота в такій компанії – це в першу чергу можливість напряму впливати на продукт та його розвиток і в такий спосіб, підтверджувати власний ріст. Також є випадки, коли розробнику й усім іншим членам команди дають відсоток акцій. Це мотивує команду працювати сумлінніше, використовувати нові технології, а отже, також швидко та якісно розвиватись. 

Ці три типи – найбільш поширені, але, окрім них, є ще й інші моделі роботи. Наприклад, може бути повноцінна продуктова команда в рамках аутсорс-компанії. Beetroot, власне, створює команди розробників для продуктових проєктів, тобто розробники співпрацюють з клієнтом напряму. Ми ж виконуємо роль HR-підтримки та здійснюємо культурну функцію.

Отже, щодо питання росту до рівня Middle чи Senior. Враховуйте, що перспективи росту залежать від клієнта та розміру проєкту. Тобто якщо компанія шукає розробників для великого клієнта (на кшталт автомобільного виробництва чи банківських послуг), можливостей розвиватись у таких проєктах буде більше. Якщо вам пропонують приєднатись до стартапу, це означає або одразу ж вимогу бути не нижче Middle рівня, або те, що для зміни позиції та професійного росту вам треба буде спершу дочекатись росту самого проєкту.

Ріст самого спеціаліста. 

Тут усе залежить від людини. Якщо ви тільки починаєте свій шлях в IT, визначтесь, з чим саме зараз хочете спробувати працювати – бекенд, фронтенд, QA, дизайн тощо – та почніть рухатись у цьому напрямку.

Що може вплинути на ваш професійний ріст?

  • Добре мати ментора, який допоможе подолати поріг junior-middle. Та навіть у цьому випадку все залежить тільки від вас та ваших зусиль. Ментора можна спробувати знайти серед своїх знайомих, колег або у локальних спільнотах, пов’язаних із технологіями, з якими ви працюєте. Наприклад, .NET спільнота, або спільний чат усіх WP-розробників в Україні. 
  • Якщо ментора ви не маєте, динаміку вашого розвитку може змінити сам проєкт та його складність для вас зараз. Чи є у вашій роботі виклик вашим умінням чи знанням? У середовищі, де вам потрібно багато вчитись та вирішувати нестандартні задачі, ви швидше будете рости. 
  • Ви також можете вирости швидше, якщо працюєте в команді з більш досвідченими спеціалістами.

Мовою цифр: від Junior до Middle можна вирости за 1,5–2 роки, якщо і компанія, і клієнт цьому сприяють. Від Middle до Senior — за 3–5 років. Та об’єктивно багато що залежить від самої людини та її дій, а не від кількості років, проведених на тій чи іншій позиції.

Існує чимало винятків, які підтверджують, що навички та обставини відіграють більшу роль, ніж кількість часу. У Beetroot був випадок, коли з Junior до Middle людина дійшла всього за 8 місяців.  

Як бути, якщо я тільки починаю в IT чи хочу змінити теперішню професію на IT?

Не бійтесь: головне – ваше рішення. IT – сфера, в якій немає ейджизму та майже не існує гендерних чи територіальних кордонів. Вивчитись та працевлаштуватись можна навіть без профільної вищої освіти, хоча щодо цього існують різні думки.

Чи звертають увагу на профільний диплом, коли беруть на роботу в IT? 

Не завжди. Ваші навички та досвід важливіші, диплом радше буде плюсом, ніж вирішальним фактором.

Чи погано це для тих, хто такої освіти не має? 

Ні, обмеження існують лише у вашій голові. Зараз немає меж чи бар’єрів, щоб отримати будь-які знання чи інформацію, навіть вищу математику можна поступово вивчити без ВНЗ.

І здебільшого саме ви впливаєте на те, чи ухвалить працедавець рішення на вашу користь. Дуже важить, наскільки адекватно ви оцінюєте свої сили та навички. Часто причина відмови – невідповідність кандидата вимогам проєкту або невідповідність фактичних знань кандидата заявленим у резюме. Тобто це не справа вищої освіти чи дипломів. 

Якщо ви початківець, ваша основна мотивація має бути у досвіді, рості, наполегливій роботі та постійному навчанні. Висока зарплата одразу після курсів в IT та лінива робота – це міф.

Чи можна після IT-курсів отримати роботу?

Однозначної відповіді на це запитання я не маю, бо тут є чимало невідомих. Зараз поясню.

  1. Залежить від курсів та викладачів – вони практики чи теоретики, який формат навчання використовують, чи створюють випускники дипломний проєкт та чи мають портфоліо по завершенню навчання? Репутація та вартість курсів також мають значення.

Справді якісна освіта, яка (умовно) за 4 місяці інтенсиву пропонує вам опанувати 5-річну програму ВНЗ, не може коштувати 100$. Такі пропозиції виглядають сумнівно. Так само, як і псевдогарантії працевлаштування випускників. Гадаю, саме через низьку якість освіти та оманливі обіцянки організаторів зараз бачимо хвилю хейтерства щодо IT-шкіл. 

Працевлаштування після курсів, однак, справді можливе, якщо:

а) Школа співпрацює з IT-компаніями та створює курси за їхнім запитом.

Курси на запит компанії – спосіб, за яким IT-компанія отримуватиме спеціалістів-початківців з «правильними» знаннями для роботи на власних проєктах.

б) Школа створена самою IT-компанією як корпоративний університет.

Як правило, такі курси запускають, коли компанія отримує масштабний проєкт, на якому спеціалісти з певним набором навичок будуть потрібні наступні кілька років. Тому після навчання найталановитіших студентів компанія може забирати до себе на роботу. 

  1. Окрім перелічених вище зовнішніх факторів, решта залежить від людини та бажання працювати. 

Не сприймайте IT-компанію як самі лише бонуси у вигляді тенісу, харчування, хорошої зарплатні чи швидкого росту. У першу чергу IT – це робота, важка та інтелектуальна праця, що вимагає посидючості, нестандартних рішень, знань з різних сфер. Це не про розваги та легкі гроші, хоча такий стереотип і побутує в суспільстві, далекому від справжнього стану справ. До речі, це і засмучує, і дратує розробників, які більше 5–10 років працюють в IT і досі продовжують вчитися новому. 

Якщо ви хочете змінити кваліфікацію та перейти до IT з інших сфер праці, у мене для вас дві новини:

  1. Ваш попередній досвід може стати в пригоді. Наприклад, раніше ви були екологом, а тепер вчите, як працювати з JavaScript. Вам може дістатись проєкт, пов’язаний з екологічними рішеннями, і ви будете мати велику перевагу завдяки своїм знанням у цій галузі. Так само можна говорити про будь-які інші професії, бо зараз чимало бізнесів переходять в онлайн, а нові IT-продукти часто вимагають інтердисциплінарних знань. 
  2. Друга новина в тому, що легко точно не буде. Не варто чекати на швидкі результати, високу оплату в перший час та добірні проєкти. Досвід, скоріш за все, доведеться здобувати, не перебираючи. Та точно можете налаштуватись на те, що ви тепер «IT-шник» і море вам по коліно. Щоб його перейти, треба працювати, слухати колег, HR-ів, клієнтів. 

Чому регіону потрібен розвиток IT-сектору?

IT-сфера — справжній двигун регіональної економіки та можливість для Полтави стати інвестиційно привабливою. Для цього компанії зараз роблять все, що від них залежить — намагаються залучати великих клієнтів, щоб дати роботу спеціалістам, покращити умови праці, паралельно інвестувати у соціальні та екологічні проєкти, докладати власні зусилля до покращення профільної освіти на різних рівнях.

За один день зміна не відбудеться, для цього треба працювати разом. 

Розробникам — рости професійно та допомагати рости своїм командам. Компаніям — об’єднуватись та допомагати регіону розвиватись. Хороша новина в тому, що лід тріснув і в березні 2020 року ми запустили Полтавський регіональний IT-кластер, до якого увійшли компанії з Полтави та Кременчука.

Спільними зусиллями ми плануємо допомогти обласній адміністрації визначити пріоритети у питаннях розвитку інфраструктури міста, заочаткувати освітні проєкти та допомагати ВНЗ, а також створити майданчик для росту IT-спеціалістів регіону.  Кластер стане платформою для співпраці та можливим рушієм змін. Це важливий крок для нашого регіону, що має значення для розвитку не тільки IT-галузі в ньому.

 


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація