Fedorchak

Піроплазмоз собак, або Бабезіоз собак – сезонне захворювання, збудником якого є найпростіші кровопаразити з роду Babesia, переносниками яких є кліщі.

Як же відбувається зараження собаки?

Собаки можуть захворіти після укусів заражених кліщів. Кліщі нападають  на тварин не тільки в лісах і парках, їх також можна принести додому з різними предметами або на одязі. 

Спочатку кліщ кусає собаку, при цьому в місце укусу виділяє знеболюючі речовини. Протягом всього часу харчування на собаці кліщ виділяє речовини які блокують місцевий імунний захист. Так кліщ може спокійно харчуватися кров'ю собаки до 10 днів. Бабезії стають заразними і можуть потрапити в організм собаки тільки через 24-48 годин після укусу і харчування кліща кров'ю собаки .

Чим небезпечний бабезіоз?

Бабезії проникають в клітини крові - еритроцити і руйнують їх. При цьому виділяються різні шкідливі для організму продукти розпаду еритроцитів і токсини, які викликають серйозні ураження внутрішніх органів, особливо печінки і нирок, у собак.

Як може проявлятися бабезіоз?

Бабезіоз може протікати в різних формах від надгострої до хронічної - це пов'язано з видом бабезій і сприйнятливістю кожної собаки. Бабезіоз може проявитися протягом двох днів, а може протягом трьох тижнів (інкубаційний період) після передачі захворювання. 

Від форми перебігу залежать симптоми хвороби, які можуть бути дуже різними:

  •  млявість, небажання грати;
  • зниження або відсутність апетиту;
  • температура;
  • собака може пити багато води;
  • потемніння сечі, наявність в ній крові
  • лідність або жовтушність  слизових
  • пронос  і/або блювота

У цих випадках необхідно ТЕРМІНОВО ЗВЕРНУТИСЯ до ветеринарної клініки. Остаточний діагноз бабезіоза зараз вимагає візуалізації паразита під час мікроскопії мазка крові.

Для лікування бабезіоза застосовують комплексний протипаразитарний засіб – «Імідокарб», ви знайомі з цим препаратом під торговою назвою «Піро-стоп». Перевагою цього препарату є низька токсичність і добра переносимість тваринами.

Досі ветеринарні лікарі застосовують  «Азидин» – також протипаразитарний засіб - застосування цього препарату іноді супроводжується важкими побічними ефектами, а якщо ви власник самоїда, хаски, лайки – застосування даного препарату життєво небезпечно.

Я дуже часто в ході ветеринарної практики зіштовхуюся з неправильним використанням «Азидину». В основному це неправильний розрахунок дози на вагу тварини – в клініці тварину повинні зважити і тільки тоді можна застосовувати препарат згідно з інструкцією.

Після введення препарату, власник з улюбленцем 15 хвилин знаходиться під наглядом ветеринарного лікаря - для контролю алергічної реакції.

У собак з тяжкою анемією (дуже низький рівень еритроцитів у крові) нормалізація кровообігу найкраще досягається переливанням крові. Інфузійну терапію слід з обережністю призначати пацієнтам з анемією, щоб уникнути подальшого загострення респіраторної недостатності. Киснева терапія не знімає гіпоксію (кисневе голодування) при анемічних станах, але показана для терапії/профілактики набряку легень при ускладненому бабезіозі.

Як профілактувати зараження бабезіозом

  • пам'ятати, що кліщовий сезон починається при плюсовій температурі, тобто навесні і закінчується пізньою осінню - при мінусовій температурі. У південних регіонах кліщі активні цілий рік.
  • захищати улюбленця за допомогою спеціальних засобів представлених на ветеринарному ринку: таблетки, краплі на холку, спреї, нашийники.

Запитуючи в аптеці захисні краплі чи спреї уточнюйте у продавця або уважно читайте інструкцію на яку вагу розрахована піпетка, на який термін гарантований захист, з якого віку і ваги цуценя або собаки можна застосовувати препарат, чи підходить він для вагітних і сук, які годують потомство.

Найпопулярнішим засобом захисту від ектопаразитів являються краплі на холку - демократичні за ціною, прості в застосуванні, відлякують і знищують небезпечних комах, в переліку всіх паразитів шукайте іксодових кліщів.

Краплі потрібно нанести на місце, куди собака не дістає язиком - на холку до лопаток, обов'язково на шкіру! Протягом 2-3 діб після нанесення крапель собаку не можна купати і виводити під дощ, повторна обробка допустима не частіше ніж 1 раз на 2 тижні.

Найголовніша умова – це проводити обробки правильно і своєчасно. Якщо на упаковці написано, що краплі захищають від кліщів 4 тижні, то і потрібно дотримуватися інтервалу 4 тижні, а не 4,5 або 5 або більше, тому що навіть кілька днів, які собака залишається не захищеною, можуть призвести до захворювання.

Важливо: для собак з довгою шерстю спреї та нашийники - не найефективніший засіб проти бліх та кліщів. Використовуйте краплі або таблетки.

Інформація для власників чотирилапих дівчаток

Якщо ваша дівчинка вагітна, а захисту від бліх та кліщів потребують і вагітні, рекомендую «Фронтлайн спот-он» (Франція) – виробник гарантує захист від кліщів 95% і від бліх 100% при дотриманні всіх умов обробок, не володіє відлякуючою дією, тому не потрібно боятися, що кліщі можуть нападати на собаку, він захищає саме від зараження бабезіозом.

Коли самка кліща напивається крові, що містить діючу речовину фіпроніл, то вона гине, не встигнувши віддавити назад рідку частину крові і запустити бабезії  в кров собаки. «Фіпроніл» – абсолютно безпечний для собак, не викликає алергію, не токсичний. «Фронтлайн» можна застосовувати вагітним і годуючим сукам, а також цуценятам з 2-ох місячного віку і починаючи з ваги цуценя / собаки – 2 кг (до 2 міс, можна навіть з народження, і до 2 кг підійде «Фронтлайн» (спрей). Компанія-виробник Merial перша в світі почала використовувати очищений фіпроніл, дуже багато проводила і проводить досліджень своєї продукції і дорожить своєю репутацією.

В таблетованій формі, рекомендую «Бравекто» – ідеальний захист від бліх та кліщів, безпечний під час вагітності та лактації;  для всіх порід собак, в тому числі для порід з дефектом гену MDR-1 (колі, бобтейли); можна задавати тваринам з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, епілепсія, дерматити різної етіології та ін.).