vX3D2mCfHLFzMiKb

До 2013 року, я, як і більшість навколо, чітко слідкував за європейським футболом (хоча тоді я його так не називав), вболівав за клуб свого рідного міста, радів його перемогам та засмучувався поразкам. Круто все ж таки мати цікавість до подій та осіб, з якими себе пов’язуєш через уболівання (наприклад, бути свідком того, як полтавська Ворскла стає володарем Кубку України або грає у європейських турнірах), але відчуття максимального поглиблення у спортивне життя внутрішньо було неповноцінним для мене.

Можливо, це могло б статися, вболівай я на фан-секторі і обертайся в ультрас-двіжухє, але мав (та і маю досі) на це свої причини не робити цього. Але одного теплого вечора все повернулося до гори дригом, коли я побачив матч з американського футболу… Насправді так не було :) Моя пристрасть до найкращої гри у світі, як говорять американці, формувалася та виховувалася тривалий час, через покрокове розуміння кожної деталі цього виду спорту.

А починалося все з того, що мій рідний брат Сергій почав дивитися бейсбол та студентську лігу американського футболу на одному зі спортивних каналів. Навідуючись до нього або дистанційно обговорюючи, я поринав у світ докладних пояснень правил та терплячих роз’яснень нюансів від старшого, який до навчання себе та інших відносився серйозно та змістовно. З бейсболом у мене не склалося взагалі, як я не намагався зрозуміти цю гру, а от футбол (далі по тексту саме американський футбол і матиму на увазі, чо уж там), хоч і поступово, але дуже і дуже зайшов. Десь рік-півтора я витратив на те, щоб вкласти собі в голову основі правила та принцип побудови гравців на полі та їхніх функцій. І тут все завєртє…

А от можливість стати саме гравцем команди у американський футбол з’явилася на 5 рік мого споглядання матчів Національної Футбольної Ліги (NFL - головна футбольна ліга у США). Наприкінці літа 2017 року гарна людина Сімур Алмазов (теперішній граючий тренер та головний гравець нападу - квотербек) запрошував усіх бажаючих на тренування, які на той момент проходили на полі юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, де всі охочі могли бігти, ловити м’яча, штовхатися та з щасливими обличчями подихати від навантажень (коронна фраза від коуча - «Кайфуйте»).  Так зароджувався кістяк команди Полтавські Пантери. Сімур мав досвід виступів у Росії у складі за московських Спартанців. Потім підтягнувся Олексій Якунін, родом з Маріуполя, де грав за Азовських Дельфінів. Саме вони і були основою, яка взяла на себе відповідальність навчати уму-розуму рекрутів, які взагалі мали дуже примарне уявлення про американський футбол, або ж суто теоретичну складову (наприклад, я та ще декілька пацанчіків). Отже, в бік ліричні вступи. До справи.

У чому суть гри?

Хоч правила гри в американський футбол і внесені до Книги рекордів Гіннеса як найбільш складні та являють собою книжечку десь у триста сторінок, для розуміння достатньо знати побудову на полі, варіації розіграшів комбінацій та легальні захоплення та протистояння суперника для уникнення порушень і, відповідно, покарань. Гра відбувається на полі довжиною 120 і шириною 54 ярди (1 ярд = 91 сантиметр), з кожного боку якого знаходиться залікова зона, куди і треба доставити м’яч (схожий на голову головного героя мультсеріалу «Гей, Арнольд»), для отримання очок. У тій же зоні знаходяться височенні ворота у вигляді прямокутної рогатки, пробиваючи у бік яких ногою по шкіряному теж можна заробити бали. Тривалість матчу - 60 хвилин чистого ігрового часу (4 чверті по 15 хвилин). Тобто годинник зупиняється, коли фіксується порушення, м’яч або гравець з ним опиняється за лінією поля або після зароблення очок, після неприйнятого пасу або коли команда бере тайм-аут.

У середньому з усіма зупинками матч може тривати до 2-2,5 годин. Гра відбувається 11 на 11, команда нападу (offense) проти команди захисту (defense). Зазвичай, у кожної команди це дві окремі опції (тобто одні гравці - захист, інша - атака), але в умовах доволі коротких складів команд саме в українських турнірах з амфуту, це одні і ті самі люди, які дуже заморюються (перевірено). Та ж проблема й відсутністю спеціальних воріт на теренах ігрових полів нашої країни. Але, будемо сподіватися, то справа часу та успішного поширення цікавості гри серед населення (внаслідок чого і створення умов для повноцінної інфраструктури).

Розглянемо гру команди атаки.У тексті будуть назви позицій англійською мовою з відповідними скороченнями (я завдяки цьому іноземну і підтягнув). Попереду лінійні гравці нападу (offensive line, позиції: гард - guard ,G, такл - tackle, T) - кремезні хлопці, що стоять попереду та стримують таких самих міцних реб’ят захисту (deffensive line і позиції: defensive tackle - DT, defensive end - DE), що намагаються прорватися до гравця з м’ячем та завадити йому віддати пас чи іншим чином розвинути атакувальні дії. Вони майже не торкаються м’яча протягом гри, окрім центрового (center - C), який вводить м’яч у гру з лінії розіграшу (таке введення має назву снеп - snap), передаючи його між своїх ніг основному гравцю атаки - квотербеку (quarterback - QB), який є мозком команди нападу. Саме він вирішує чи віддавати пас на приймаючих (wide receiver - WR, slot receiver - SR), вкласти ігровий снаряд партнеру по команді для виносу (running back - RB, halfback - HB, fullback - FB), що вибігає з-за його спини та проривається через лінію захисту, яку попередньо блокують та розштовхують його колеги з лінії.

Просування по полю відбувається у межах чотирьох спроб - даунів (down), що даються на проходження 10 ярдів. Наприклад, якщо квотербек віддав пас приймаючому, а той спіймав м’яч на відмітці 10 ярдів від лінії розіграшу (лінія скрімеджу - scrimmage) і більше та його зупиняють, то відлік спроб починається знову. Якщо ж, наприклад, гравець виносить м’яч і його «завалили» захисники на відмітці 6 ярдів від лінії розіграшу, то напад проводить другу спробу і тепер необхідно пройти 4-ярдовий відрізок для отримання дауну та продовження руху у залікову зону суперника за 3 спроби, що залишилися. Головна мета у наборі очок - це тачдаун (touchdown - TD). Це коли вищезазначеними способами гравець з м’ячем опиняється у заліковій зоні і команда отримує 6 балів. Іншими варіантами збільшення рахунку на табло є додаткові очкі після тачдауну:

  • ектра-поінт (extra-point). М’яч відкидається з лінії розіграшу, його ловить гравець холдер (holder), що ставить його на землю, а інший гравець, кікер (kicker) б’є його ногою, і потрапивши у площину воріт, заробляє ще 1 очко.
  • 2-очкова реалізація (2-point conversion). Після тачдауну проводиться ще один стандартний розіграш через пас або винос, і у разі прийому м’яча у кінцевій зоні, нараховується 2 бали.

Отже, у разі тачдауну можливо заробити від 6 до 8 балів. Тому є з чого обрати під час штурму території опонента.

Ще один варіант набору очків командою нападу - філд-гол (field-goal). Коли атакуючі гравці, реалізувавши 3 спроби, не набрали необхідних ярдів для дауну, вирішують пробити по воротах за допомогою майстерності ніг того ж кікера. За такий вдалий удар дають 3 очки. До речі, команда захисту, що намагається не дати пройти ярди атаці до омріяної кінцевої зони, теж можуть заробити бали. Наприклад, якщо квотербек пасує на свого, а у цей момент захисник у повітрі робить перехоплення (interception), то він має повно право бігти у бік залікової зони команди суперника та заробляти той же тачдаун. Навіть якщо це йому не вдалося і його зупинили, то тоді вже починається атака його команди. Тобто він завчасно зупинив просування опонентів по полю та дав можливість вже своєму нападу проявити себе. Або ж якщо гравцям захисту вдається спіймати і вкласти на грунт когось з атакуючих саме у їх заліковій зоні (коли розіграш відбувався дуже близько до своїх воріт і квотербек отримав м’яч прямо у своїй зачотці), то за це команда, що захищалася, отримує 2 бали.

Повертаючись до ситуацій, коли в американському футболі грають ногами, окрім набору очок, це ще:

  • стартовий удар на початку матчу та 2-ї половини гри (або після кожних вдалих спроб зароблення очок) - кік-офф (kick-off), коли кікер зі спеціальної підставки для м’яча вибиває його у бік залікової зони суперника, а гравець команди, що приймає, може робити повернення (return) у зворотньому напрямку і спробувати набрати ярди для своєї команди нападу (у кращому випадку, занести тачдаун), або ж спіймати м’яч та стати на коліно, зробивши тачбек (touchback).У цей момент суперники не мають права його чіпати і команда на прийомі починає з 20 ярдів (у НФЛ - з 25-ти);
  • пробиття панту (punt), коли після трьох невдалих спроб просунутися по полю немає змоги без ризику втрати продовжити атаку, а відстань до воріт надто велика для проведення вдалого філд-голу. Центровий робить робить довгий снеп, тобто на більшу ніж зазвичай відстань відкидає назад м’яч на пантера, який пробиває його з рук максимально близько до залікової зони приймаючої команди (умовно кажучи, м’яч віддають супернику, але таким чином, щоб той або якомога ближче до заліковки вилетів в аут, або щоб гравець, який його повертає у гру, пробіг якнайменше ярдів).

Гравці, що беруть участь у таких розіграшах, називаються спеціальними командами (special team).

«Та й де ти взявся з такою кількістю інформації!» - можливо, скажете Ви. Вибачте, але в американському футболі інакше не може бути. Його називають «шахами на полі» і дуже бажано, щоб «всі ходи були записані» Для більш доступного ознайомлення до уваги такий стьобний та цікавий ролик про амфут, його правила та регламент у США. Кому ж поперло дуже знайомство з цієї захопливою, на перший погляд складною та екзотичною для українських широт грою, є перекладені глави книги колишнього гравця НФЛ Хоуї Лонга Американський футбол для чайників. Занурення у світ цього виду спорту максимально максимальне :)

У наступній частині повєдаю Вам більш детально про позиції на полі та їх функції, варіації комбінацій, амуніцію та секретну зброю кожного. І запам’ятайте, що головний плюс цієї гри у тому, що для будь-кого знайдеться своя робота на полі, незалежно від габаритів, антропометричних даних та спортивних навичок.

Всім тачдаун!

Далі буде...