JjibdBZg4AmqMWSZ

Вислів «Ворон ворону око не виклює» не скутий кордонами. Честь мундира відстоюють та відчищають всюди, адже правоохоронець завжди на варті закону, захищає наші права та є прикладом для наслідування. Іноді певні елементи силових структур стають плямою на їхній репутації. Безнадійно заплямований одяг краще викинути, та певні правоохоронці вважають інакше – вони намагаються його відбілити.

Наразі ми спостерігаємо, як провадження за фактом вбивства 5-річного Кирила Тлявова розвалюють ще в процесі досудового слідства. Є сумніви, що справа опиниться в суді: загиблий є, а вбивці, котрий випустив кулю, немає. Поштовхом до написання блогу стала юридична задача, яку показав однокурсник. Два солдати мали два патрони і один автомат. Змагалися, хто поцілить в банку. Один поцілив, інший промахнувся. За 500 метрів в секторі вогню розташувалися танкісти. Один з танкістів був убитий зі згаданого автомата. На допиті кожен солдат стверджував, що саме він поцілив у банку. В результаті кримінальне провадження припинено, обвинувачення нікому не висунуто.

Факти зі справи вбиства Кирила Тлявова

31 травня батьки знайшли його закривавленого на вулиці. Першою стала версія - травма внаслідок падіння (її підтвердили правоохоронці та ДБР на своїх сайтах), пізніше хірурги установили, що в хлопчика стріляли, куля пошкодила головний мозок. Інформація про травму внаслідок удару об асфальт зникла з сайту поліції. Згодом було оприлюднено, що до скоєння злочину можуть бути причетні двоє правоохоронців місцевої поліції, їх затримали. Вони після прийому спиртних напоїв вирішили позмагатися у вправності володіння вогнепальною зброєю. Одна куля не влучила в ціль і потрапила в хлопчика, який грався у дворі. На хвилі всенародного обурення двом підозрюваним оголосили про підозру та лишили їх під вартою на 60 днів без права внесення застави. Але справа уже валиться. Гільзи є, а зброї немає. Її досі не знайшли, а це фактично 50% справи. Медичну експертизу на вживання алкоголю та наявність пороху на руках підозрюваних не провели, оскільки підозрювані правоохоронці від неї відмовилися. За постановою слідчого судді у них могли примусово вилучити зразки для експертизи, але до суду ніхто не звертався. В Державному бюро розслідувань, які займаються розслідуванням, пояснили: був вихідний день. Тепер докази того, що в момент стрілянини підозрювані були нетверезі та взагалі брали до рук зброю, спираються лише на покази свідків. Це ще -30% справи. І останнє: ніхто з копів не визнав своєї провини. Свідки стверджують, що стріляло декілька осіб, але вбивча куля була лише одна. Відповідно і вбивця лише один з них. Хто? Як це встановити, якщо можливо навіть самі учасники стрілянини достеменно не знають, хто випустив ту кулю? А якщо знають, то нізащо не скажуть. Це все, справа розвалена. Маю сумнів, що вона дійде до суду.

Все вищевикладене є моє особистою думкою і не претендує на єдиноправильність, проте думається, що адвокати підозрюваних запишуть цю справу в розділ «перемога».

Як розвалили аналогічну справу в США?

Аби розуміти, що очікує вищезгадану справу, пропоную розглянути, як прокуратура та поліція країни, де неможливо підкупити копа, в ході розслідування розвалили схожу справу зі стріляниною. Захист честі мундира не знає меж, кордонів, справедливості…та честі.

2015 рік. В штаті Техас, де дітям мабуть на першу річницю народження дарують зброю, сталася сутичка з дев’ятьма загиблими та 20 пораненими. Всі дев’ятеро померли від вогнепальних поранень. Стрілянина сталася в місцевому барі міста Уейко Твін Пікс між двома байкерськими клубами: Бандідо та Козаки. Звичайні для Техасу бандитські розбірки: хто перший клуб, а хто має носити данину першим. Озброївшись до зубів - різноманітні ножі, сокирки, цепи, вогнепальна зброя - чоловіки примчали на своїх залізних конях до пабу. Невідомо, як би склалася доля байкерів та скільки було би жертв, якби не втрутилася поліція, яка сиділа в засідці і мала запобігти сутичці. «Завдяки» незрозумілим діям правоохоронців відкрилася хаотична стрілянина, яка забрала людські життя. Камери спостереження є, свідків доволі, затриманих близько 200. Здавалося, що складнощів при розслідуванні не виникне, якби зрадницьки не випливла інформація про причетність правоохоронців до вбивств байкерів. Стріляли на ураження, адже кулі вилучали з голів та ший загиблих.

Правоохоронці стріляли з гвинтівок, байкери – з пістолетів. Свідки запевняють, що переважали постріли з гвинтівок, а в поліції повідомили, що їхні колеги здійснили 12 пострілів. Цього достатньо, щоб вбити чотирьох осіб, що й було пізніше установлено, але спростовано поліцією.

Суд призначив 171 заарештованому байкеру міру запобіжного заходу – тримання під вартою. З цього моменту арештовані почали вигадувати легенди (а можливо справді): один випадково припаркувався біля пабу Твін Пікс, інший був присутній, проте не стріляв. Суд почав випускати байкерів під заставу. Через п’ять місяців після розстрілу під вартою не лишилося жодного учасника трагедії. Експертизи затягувалися, їх не проводили. Чому поліція поводила себе так інертно? Байкери та їхні адвокати вважають, що реальне розслідування потягло б за собою арешти справжніх вбивць – копів. Поліція навіть звернулася до прокурора з проханням видаляти зі ЗМІ інформацію про деталі розстрілу, які стосуються причетності людей в погонах. Це посилило народне невдоволення та критику. Прокурор не схвалив звернення. Проте від громадськості приховали результати розтину тіл загиблих та відеозаписи з камер спостереження. Адвокат трьох Бандідо подав до суду з вимогою отримати відеозаписи з пабу Твін Пікс. Проте поліція заблокувала це прохання,а суд виніс постанову, котра забороняє поліції, адвокатам та свідкам публічно обговорювати справу.

А що з правоохоронцями, які брали участь в розстрілах? Суд вирішив не висувати їм обвинувачення. Лише через три роки після трагедії, трьом учасникам (байкерам) висунули обвинувачення. А взимку 2019 року у справі відбулася заміна прокурора, який остаточно розвалив справу і 2 квітня всі кримінальні провадження були зупинені у зв’язку зі спливом терміну давності – три роки. Адвокати Бандідос вважають, що прокурор Рейна навмисно затягував розслідування, щоб тихо закрити справу, а його наступник - прокурор Джонсон - отримавши у спадок «мертві» провадження, закрив їх. Адвокат Пол Луні так охарактеризував діяльність прокуратури «Це найбільш неамериканська діяльність, яку я бачив на американській землі».

Наразі єдині справи, які знаходяться у проваджені - це цивільні позови 130 байкерів до прокурора Рейни, колишнього начальника поліції Уейко Брента Стромана, міста Уейко та округу Макленнан. Тепер байкери відстоюють честь, репутацію та вимагають компенсацію за арешт.

Обидві справи схожі, правда ж? Загиблі є, а вбивць немає.

Замість післяслови

Висновків не буде. Якщо посадовець зацікавлений розвалити кримінальне провадження, він це зробить. Майже законним шляхом.

 П.С. Днями оголосили вирок виконавцям нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк. Сергій Торбін отримав – 6,6 років, Микита Грабчук – 6 років, Володимир Васянович та В’ячеслав Вишневський – 4 роки, Віктор Горбунов – 3 роки. При санкції 121 статті вони мали б отримати 10 років. Але засуджені уклали угоду зі слідством і скоротили свій термін. Це все, що потрібно знати про українське правосуддя.