OVCoIbkanQHQ6Ftw

Вже 14-го січня закінчується набір на черговий весняний навчальний візит до Польщі від Гдинського Centrum Współpracy Młodzieży. У моєму ж житті ця неймовірна двотижнева історія трапилася рівно два місяці тому.

І от, час пройшов, у пам’яті відфільтрувалися лише найцікавіші моменти візиту, які можуть допомогти потенційному візитівцю/візитівці визначитися з остаточним рішенням – заповненням заявки на цей навчальний тур! Або ж просто цікаво, сподіваюся, буде кожному почитати, як і чим живе сучасна польська передова агломерація, з якої, на мою думку, Полтаві є в чому брати приклад.

Що це за візити?

Розпочинаючи з 2005 року Тройм’ясто, агломерацію з трьох міст на півночі Польщі: Гдині, Гданьска і Сопота, тричі на рік (одного разу навесні та двічі восени) відвідують молоді активісти з України, Білорусі та Молдови. Вони мають змогу почерпнути досвід культурного, соціального, бізнесового, громадського та інших секторів діяльності цих міст. Основним моментом, як запевняють організатори, є показ розвитку Польщі з моменту падіння комунізму та перевтілення у повноцінну країну європейського зразка. Скажу – так воно і є.

Головними критеріями відбору є вік (до 35 років), володіння російською мовою та, звичайно ж, активна громадська позиція. З власного досвіду уточню, що відбір учасників відбувається з різноманітних секторів громадської діяльності, розпочинаючи від захисту прав людини, культури, волонтерства і закінчуючи, як не дивно, екологією :) Тож, як зрозуміло, у Тройм’ясті раді всім.

Фото: учасники другого осіннього відбору навчального візиту до Гдині 2017 року. Джерело: Centrum Współpracy Młodzieży

Що цікавого можна почерпнути там?

За 11 днів візиту наша інтернаціональна група із 15-х молодих і активних відвідала 4 міста та побувала на 26 івентах. Це були зустрічі з носіями культури, волонтерами, громадськими активістами, можновладцями, і всі вони відкрито ділилися втіленими ідеями, майбутніми планами і радо запрошували до співпраці. Але все по порядку.

Постійний розвиток і вклад в майбутнє

Перше, що випливає з загальної картинки побаченого та пережитого, – це відчуття постійного розвитку та внеску в майбутнє вже сьогодні. Це стосується, наприклад, системи пожертви 1% на розвиток будь-якої громадської організації. Тобто: при формуванні річної декларації громадянин Польщі може перевести на рахунок ГО-шки власний 1% доходів просто вказавши її номер. У випадку, якщо номер не буде вказано, цей процент буде нараховано відповідно до рейтингу громадських організацій.

Фото: так виглядає плакат товариства опіки над тваринами: “1% податку перерахуй йому”. Джерело: http://ktoz.eadopcje.org.

І тут всі, хто кричить бездумно «грантожери», могли би просто втратити свідомість, коли б українські суспільно-важливі ініціативи отримували пасивні кошти на свою діяльність. Але, на жаль, такого в нас ще немає. Про це та інше стосовно діяльності громадських організацій ми дізнавалися в Гдинському центрі неурядових організацій.

Фото: учасники осіннього відбору навчального візиту до Гдині в ліцеї №17. Джерело: Oktawia Gorzeńska

Наступним відкриттям під час візиту став 17-й ліцей в Гдині. Школа є унікальною, адже викладачі намагаються використовувати досягнення сучасного світу, максимально інтегруючи їх у навчальний процес. Чого вартує звернути увагу на уроки біології. Викладачка Małgorzata Brodecka не просто читає їх, вона намагається донести кожному учневі суть біологічних процесів за допомогою унікальних відео. Такі уроки сподобалися б кожному, адже візуально легше сприймати речі, пов’язані з наукою, ніж просто читати з підручника.

І починання такого формату повністю підтримує директорка Oktawia Gorzeńska, яка всіма шляхами намагається розвивати інтерактивність навчального закладу. Це дозволило школі стати частиною польської хмари Microsoft, за допомогою чого кожен учень має обліковий запис і доступ до хмари з декількома необхідними для навчання додатками. Там практично співпрацює з викладачами та іншими учнями, а також збирає власну ресурсну освітню базу. Під час навчання учні користуються смартфонами та планшетами, навчаються розробляти мобільні додатки, користуватися 3-d принтерами та мають змогу бути учасниками тренінгів і лекцій працівників із Microsoft і IBM. Чи не круто як для школярів?

Молодіжність

З молодіжністю в Тройм’ясті у мене асоціюються Wymiennikownia і Narracje.

Фото: молодіжний центр Wymiennikownia. Джерело: сторінка Wymiennikownia в Фейсбуці. 

Wymiennikownia – це молодіжний центр, що розміщується у ревіталізованій будівлі колишнього теплообмінника/котельні в Гдині, яка підтримується міською владою та повсякчас насичена заходами. Тут молодь постійно організовують танцювальні, художні, навчальні та пізнавальні івенти для молоді міста і не тільки.

Фото: молодіжний центр Wymiennikownia. Джерело: сторінка Wymiennikownia в Фейсбуці. 

Ця локація мені найбільше запам’яталася, адже, я вважаю, що такі місця мають бути в кожному сучасному місті, де кожна молода людина зможе прийти і втілити свій задум, не замислюючись про такі стандартні речі, як оренда приміщення, апаратура, кава/чай тощо. Тут це є, і це безкоштовно. Головне – тільки бажання: працівники центру в усьому допоможуть. Чесно: це моя мрія, щоб Полтава мала молодіжний центр такого формату!

Фото: фестиваль Narracje 2017. Джерела: http://www.gdansk.pl  та https://galeria.trojmiasto.pl.

А тепер потрібно уявити: листопад, Гданськ, темний вечір, пронизливий вітер і сотні людей блукаючих містом… Так, все правильно, це неформатний фестиваль Narracje, організований Instytut kultury miejskiej. Тут і мотоцикліст, який шалено кружляє по піску, моржі, що привселюдно пірнають у крижану воду, екологічні 3-d мультики, що транслюють на стіни багатоповерхівок, інсталяції з відходів та сила-силенна інших локацій, які змушують містян і гостей дивитися на місто під іншим кутом і досліджувати його через призму вуличного мистецтва. Тут вартує лишень подивитися на фото локацій:

Фото: фестиваль Narracje 2017. Джерела: http://www.gdansk.pl  та https://galeria.trojmiasto.pl.

Слупськ: відкритість, дія та екологічність

Окрему «рубрику» вартує віддати зустрічі із мером Слупська, найперспективнішим польським містом, що знаходиться за сто кілометрів від Тройм’яста, Robert Biedroń.

Фото: зустріч із мером м.Слупськ Robert Biedroń. Джерело: Centrum współpracy

Окрім того, що це перший відкритий мер-гомосексуаліст у східній Європі, він є досить цікавим управлінцем, адже результати говорять самі за себе.

Слупськ має найнижчий рівень безробіття за всі часи існування міста, що становить близько 4,5%. Мер радо вітає всіх українців, які приїздять працювати до міста, адже робочих місць більше, ніж бажаючих працювати. Також місто досягло найпозитивнішого екологічного індексу в країні: відходи сортуються, повітря найчистіше з усіх міст Польщі, розроблені та впроваджуються екологічні та енергетичні стратегії розвитку, а адаптація міста до змін клімату внесена в стратегію розвитку на найближчі п'ять років вже з 2016 року, коли в Україні більшість мерів про це й не чули.

Вартує зазначити, що громадські організації міста потужно працюють у секторі прав людини та намагаються зробити місто якомога доступнішим в фізичному та соціальному планах для людей із інвалідністю.

Фото: зустріч із мером м.Слупськ Robert Biedroń. Джерело: Centrum współpracy młodzieży

Окрім вищезгаданих подій і фактів, з нашою командою відбулося ще чимало цікавих і пізнавальних зустрічей, які неможливо вмістити в одну розповідь. Серед них: відвідини Європейського центру солідарності, Гданського університету, Музею імміграції в Гдині, Художньої галереї в Сопоті, зустрічі з органами місцевої влади всіх трьох міст, переймання досвіду партиципаторного бюджетування та діяльності ряду потрібних ініціатив, як от фундація Dogtor, Гданський інкубатор підприємництва Starter, Центр інтеграції та підтримки іноземців у Сопоті, ЛГБТ-спільнота Толерадо та інші.

Фото: навчальний візит до Гдині 2017 (другий осінній візит). Джерело: фото учасників візиту 

Ну і найголовніше, що в’їлося в пам’ять, – це ЛЮДИ. Працівники і волонтери Centrum Współpracy Młodzieży, які організовують такі тури та КОМАНДА, з якою ми за два тижні несамовито здружилися. Заради таких візитів вартує витратити годинку свого часу, щоб заповнити анкетку відбору та пережити десяток недоспаних ночей і стоптаних підошов, щоб це все ще через місяці випливало позитивними згадками на думці.

Фото: міжкультурний вечір навчального візиту до Гдині. Джерело: Centrum współpracy młodzieży

P.S.: А ще там є море, і Гдиня – це взагалі Полтава, бо майже не на кожному кроці можна побачити заклади із вивіскою Pierogi (пер. – вареники), де офіціанти українського походження після «Червоної рути» в десяток горлянок підходять і чемно перепрошують не співати так голосно, бо поляки полякалися ;)