Lilia (1)

Коли європейські країни віддають перевагу «живим» ялинкам, у нашій країні дедалі частіше чути заклики придбати штучну ялинку, тим самим зберегти ліс. Чому ж така альтернатива не найкраща для довкілля, а зрубана ялинка до свят не несе шкоди природі, спробуємо розібратися далі.

«Купи штучну ялинку – збережи дерево». Це вдалий маркетинговий хід, не більше. Переважна більшість натуральних ялинок (або сосен притаманних для нашого регіону), які продаються на ринках, закуплені у лісових господарствах. Останні вирощують їх на спеціальних плантаціях для свят. Ліс – відновлювальний ресурс і ялинки, які вирощуються на цих плантаціях роблять свій внесок в очищення повітря і насичення його киснем.

На один гектар ділянки висаджують приблизно 7 тисяч саджанців. Щороку в Україні висаджують сотні гектарів таких плантацій, щоб забезпечити населення природними зеленими красунями. Це як своєрідний город, де збирають урожай, а тому лісові ділянки не знищуються. Крім того, ялинки для реалізації заготовляють і під час важливого лісогосподарського заходу – рубок догляду за молодим лісом, коли прибираються дерева, що відстали в рості, а не як дехто вважає «сподобалися — зрубали». На кожну ялинку є спеціальний дозвіл та маркування.

До того ж ще однією альтернативою може стати ялинка в горщиках, але перед її купівлею треба бути готовими до клопіткого та правильного догляду, дотримання температурного режиму, щоб у майбутньому висадити на дворі. І звісно ж, мати ділянку для садіння такого дерева.

У будь-якому випадку натуральна ялинка – це не лише атмосфера свята, а й користь для здоров’я, адже приємний аромат хвої до того ж виділяє велику кількість фітонцидів, які чудово очищують повітря від шкідливих бактерій та насичення аскорбіновою кислотою, яка підтримує імунітет. Після свят хвойні гілочки можна використовувати як корм для тварин,  деревину — як паливо для приватних будинків, зварити мило чи зробити відвари. Після утилізації живе дерево, на відміну від пластикового, перегниває у землі та не завдає шкоди природі.

Що ж таке штучна ялинка? Це сплав різних хімічних елементів, досить часто з неприємним запахом та виділенням шкідливих речовин. І, навіть, якщо пластикову ялинку купуєте рідко, раз на п’ять-десять років, ви все ж підтримуєте не ліс, а хімічну промисловість, яка завдає шкоди навколишньому середовищу. Звісно, штучну ялинку зручно зберігати та прикрашати, а також на ринках є широкий асортимент такої продукції. Проте при багаторазовому використанні ялинка псується і втрачає свій вигляд, а пластик, з якого виробляється штучна ялинка, не піддається переробленню. І навіть якщо ялинку виготовили з безпечнішого поліетилену, він все одно може містити токсичні барвники або клей, а це також робить шкоду навколишньому середовищу як під час виробництва, так і під час утилізації, адже пластик не розкладається і вся планета й так уже потопає у ньому.

Усім гарних та екоЛогічних свят!