Будівельні роботи у довгобуді на вул. Петра Юрченка завершили навесні 2022 року. «Акварена» була готова до відкриття, проте через повномасштабну війну його довелося відтермінувати. Сьогодні тут вперше за понад 10 років будівництва гамірно й проводять змагання.

ЗМІСТу вдалося побувати на різних поверхах комплексу та на власні очі побачити тренувальні зали, басейни й обладнання, яке підтримує роботу всієї будівлі.
Хол та SPA-комплекс
Відкривши двері комплексу, потрапляємо в просторий і світлий хол. Тут нас зустрічає інженер спорткомплексу Ігор Калініченко. Він як ніхто знає кожен куточок «Акварени».
На першому поверсі розташований ресепшн, де адміністратори надають необхідну інформацію про тренування та секції. Також є ліфт для маломобільних груп населення, за допомогою якого можна піднятися на другий поверх із басейном.


У холі є дивани та телевізори. На екрани виводять зображення з камер, які розташовані в приміщеннях басейнів. Так батьки зможуть спостерігати за тренуванням своїх дітей.

Ліворуч коридором знаходиться конференц-зала, де проводитимуть наради та збори тренерів. Поряд їдальня зі столами та стільцями, де спортсмени зможуть випити кави та перекусити. Для функціонування їдальні обладнали кухню. Нині тут порожньо, проте згодом цю зону здадуть в оренду.

Праворуч від входу знаходиться гардеробна, а далі – SPA-комплекс, за дверима якого сауна, шезлонги, роздягальня та один із трьох басейнів комплексу.
Через душові та зону з шезлонгами прямуємо до холодної купелі з яскравою вмонтованими підсвіткою:
«Тут можуть приходити спортсмени та інші люди, аби відпочити та відновитися після тренування», – каже Ігор Калініченко.


Поряд, за стіною SPA-зони, знаходиться вентиляційна камера, яка забезпечує роботу цього відділення. Інженер показує нам припливно-витяжну установку. Вона досить велика за розмірами, проте Ігор Калініченко каже, що в комплексі таких кілька і ця – найменша. Таке обладнання обслуговує приміщення басейну, сауни, контролює вологість, надходження свіжого повітря й температуру.


Технічний поверх
Щоб підтримувати безперебійну роботу такого масштабного комплексу потрібні потужні комунікаційні системи. Спускаємося на технічний поверх: на стінах та стелі труби, обладнання, вентиляційні шахти. Ігор Калініченко розповідає, що в цьому приміщенні знаходяться установки, які дають приплив повітря та підігрівають його. Потім воно потрапляє на другий поверх, де розташовані жіноча та чоловіча роздягальні, хол. Також є окрема установка, що подає повітря на конференц-зал та їдальню, ще одна – під чашу басейну.

Рухаємося далі. У наступному приміщенні є теплотраси, які йдуть на вентиляційні установки та теплообмінники, які підігрівають басейни тощо.
«Ось тепловий вузол, тут все тепло розходиться по кожному приміщенню, кожному теплообміннику, кожній вентиляційній установці», – говорить Ігор Калініченко.

Лабіринтами технічного поверху потрапляємо до приміщення, де відбувається подача, перелив та злив води з 50-метрового басейну. Над нами знаходиться тонни води, яку постійно потрібно фільтрувати та очищувати. Розміри приміщення вражають, на стелі безліч труб, які заповнені водою.

«У цьому ж приміщенні знаходиться компенсаційна ємність для 50-метрового басейну, завдяки якій при завантаженні басейну, коли люди проводять тренування, було куди витісняти об‘єм води. Така ж ємність є і для 25-метрового басейну».
Щоб знезаражувати воду в басейнах у комплексі обладнали кімнату, де виготовляють гіпохлорид. Це невелике, порівняно з іншими, приміщення, де стоять дві ємності з необхідною рідиною.


Далі можемо спостерігати процес водопідготовки, у приміщенні гудуть установки. Три помпи – це серце 25-метрового басейну, які постійно качають воду. Ігор Калініченко показує нам дві великі червоні місткості – це фільтри, через які очищають воду. Далі трубопровід проходить через ультрафіолетову установку. Це ще один етап очистки води. Потім магістраль розходиться на трубопровід, де качають гіпохлорид і pH для підтримання необхідних параметрів.

«Тут ми бачимо лінію через теплообмінники, де ми підігріваємо воду до 26 або 26,5 градусів. І от станція контролю, яка стежить за вмістом гіпохлориду у воді і pH».

Такий процес водопідготовки відбувається й для 50-метрового басейну. Але тут все масштабніше. При навантаженні об‘єм води басейну повинен 4 рази за добу пройти фільтрувальний цикл.
Також є установка на водопідготовку басейну, що знаходиться в сауні.
На технічному поверсі виділили окреме приміщення для протипожежної насосної станції. При загорянні станція підвищує тиск в трубопроводі на пожежогасіння, щоб була змога загасити полум’я.
«Тут є пожежна шафа з кранами, таких шаф по комплексу 20 – розміщені по всіх поверхах».
Адміністративний корпус і спортивна зала
Штат комплексу налічує 70 людей. Серед них електрики, прибиральниці, інструктори, охоронці, медики тощо. Ці люди забезпечують роботу «Акварени» позмінно щодня.
Ігор Калініченко ознайомлює нас з адміністративним корпусом. На першому поверсі знаходиться бухгалтерія, юридичний відділ, кабінети директора, інженерів, сантехніків тощо. Підіймаємося на другий поверх, де розташований медичний кабінет. Зустрічаємо двох медпрацівниць, які перебувають тут щодня, аби якісно та швидко допомогти відвідувачам комплексу. Також є кабінет допінг-контролю, це на випадок проведення чемпіонатів України.


Окрім цього, тут в окремій кімнаті встановили приточно-витяжні установки, що подають повітря на великий басейн, на кабінети та тренерські другого поверху.
«Ось наші роботи-пилососи, які ми ставимо в басейн і вони збирають сміття та бруд, який накопичується за період тренувального процесу».

Прямуємо коридорами другого поверху, де є тренерські та 2 масажних кабінети з кушетками.
«Тут у нас приміщення охорони, де ведеться постійне відеоспостереження за комплексом. У цьому ж приміщенні в нас розташована протипожежна сигналізація. Тут є система сповіщення пожежі й система гасіння пожежі. На другому поверсі розташовані чоловіча та жіноча роздягальні з душевними, з яких є прямий доступ до приміщення басейну», – показує пан Ігор.

Підіймаємося на третій поверх. Тут є простір для проведення групових занять розминки перед плаванням. Проходимо повз трибуни басейну в приміщення тренажерної зали де плавці можуть покращити фізичні можливості. Тут можна проводити кардіотренування: є бігові доріжки, два ряди гантель, велотренажери тощо.




Кожним із залів чи басейнів цього комплексу уже можуть користуватися жителі Полтавщини. Достатньо отримати довідку про стан здоров’я та придбати абонемент.
Відео – Євген Чорний, Олена Стадник