Ігор Гетало в перші хвилини пожежі

15 грудня, 17:12
15 грудня, 17:12

9 грудня у будинку Полтавського дворянського зібрання о 4:30 ранку сталася пожежа. Її ліквідувати рятувальникам вдалося о 13:06.  До гасіння пожежі задіяли 14 одиниць техніки та 56 людей особового складу.

ЗМІСТ поспілкувався з учасником подій – капітаном Служби цивільного захисту Ігорем Геталом.

«Над гасінням я працював уже через 4 хвилини з початку пожежі і майже до 16:00. Вже по прибуттю на місце 1-го підрозділу встановили, що це прибудова до екскінотеатру Котляревського. Емоцій на той момент не було жодних. Ми приїхали і почали працювати».

Ігор Гетало

За словами Ігоря Гетала, часу на  обговорення та емоції не було. Його основною задачею зранку була координація підрозділів, залучення додаткових сил і спеціальної техніки. Особовий склад рятувальників мав задачу загасити пожежу. Через це перший підрозділ, який прибув одразу, почав ліквідувати пожежу.

Пожежа в «Терасі. Території м’яса»

Як розповів рятувальник, спершу почало горіти кафе «Тераса. Територія м’яса» та перший поверх.  Другий і третій поверх не горіли. На думку Гетала, скоріш за все пустотами в стінах з 1-го поверху пожежа зайшла під дах. І після цього вогонь не виходив назовні: 

«Коли зайнявся дах, я знаходився на 3 поверсі і тут горіння не було. Вогонь оминув 2-й і 3-ій поверх й одразу піднявся на дах. На той момент на місці працював керівник відділу – полковник Олександр Лисенко, який дав команду виходити на вулицю з приміщення.  Дах спалахнув за лічені хвилини. Було шалене пожежне навантаження».

Пожежа

Гетало говорить, що правий корпус вдалося зберегти, завдяки оперативній роботі рятувальників. Невдовзі прибув 2 підрозділ аварійно-рятувальної частини. Цей підрозділ одразу направили всередину корпусу через нічний клуб «Версаль» і завдяки цьому вдалося уникнути сильної пожежі у корпусі:

«“Версаль” ми чітко під барну стійку відбили. Врятувати цю частину будівлі вдалося завдяки вогнеборцям».

Пожежа

Також рятувальникам вдалося врятувати незаконну прибудову, щоб вогонь не перекинувся далі та перший поверх екскінотеатру – магазин Eva та кафе, які там працювали.  Рятувальникам вдалося зберегти 40-45% будівлі.

«Був момент, коли я сказав: “Добре, що ми відбили Котлярик”. Хто ж тоді знав, що спалахне дах».

Гасіння даху

Найважче гасити пожежникам було дах. За словами Гетала, на даху знаходилися старі декорації, вугілля та газові балони. На гасіння витратили майже 9 годин:

«Пролунала серія вибухів. Відразу на “Терасі”, потім на даху вибухнув газовий балон. Пускати людей в приміщення на момент пожежі у жодному випадку не можна було. Були ризики обвалу. Тому довелося гасити з автодрабин та підйомників. Тобто з висоти».

Пожежа екскінотеатру Котляревського

Як розповів рятувальник, під час гасіння пожежі у будинку Полтавського дворянського зібрання постачання води не зупиняли навіть на хвилину.

Складнощів у гасінні додавали сильний вітер та мороз. Перекривати постачання води у пожежних стволах не могли, адже вода могла замерзнути. Працювати в таких погодних умовах  рятувальникам не було зручно, адже одразу працювати було спекотно, а потім холодно.

Як пояснив Ігор Гетало, працювати зі старими будівлями складніше. Адже вони мають дерев'яні перекриття та стіни, в яких є пустоти. Через це пожежа неконтрольовано поширюється:

«У нових будівлях, як правило, залізобетонні покриття, залізні або цегляні стіни. Тому і пожежі зазвичай контрольовані, бо вогонь залишається в приміщенні, де вона розповсюджується», – говорить рятувальник. 

Пожежа екскінотеатру Котляревського (Фото ЗМІСТу)

Під час роботи на різних об’єктах головним завданням рятувальників завжди залишається максимальне збереження будівлі. Якщо пожежа стається в історичній будівлі,  до гасіння одразу залучають техніку по підвищеному номеру виклику. Тобто у випадку гасіння екскінотеатру Котляревського задіяли всі підрозділи, які є в місті.

Після пожежі рятувальники кілька діб чергували та обстежували будівлю на випадок можливих прогарів. Колега рятувальника Олександр Бондар розповів, що під час чергування у будівлі з’являлися нові тління, адже приміщення велике і з пустотами у стінах:

«Між дахом та першим поверхом у нас утворилася пустота з горючим матеріалом. Вона поступово висихала та загоралась знову. Але це вже скоріше як тління».

Важкість у гасінні тління полягала в тому, що в деяких випадках до цих місць було складно дістатися. Після обвалу даху до приміщення будівлі було складно потрапити.

Пожежа екскінотеатру Котляревського (Фото ЗМІСТу)

Серед схожих за масштабом пожеж Гетало згадує пожежу на «Новій пошті», у «Юлісі», на ринку й не тільки:

«Насправді були і важчі пожежі. Тому не можу говорити, що ця пожежа була для мене надскладною». 

Для себе, за умовною 10-бальною шкалою, Ігор Гетало пожежу екскінотеатру Котляревського оцінює на 8. Така приблизна оцінка, адже у приміщенні не було людей, яких потрібно було евакуйовувати: 

«Це вже потім виявилося, що у нас один загиблий є, який досі не зрозуміло як там опинився. У нас була задача гасити полум’я і не допустити розповсюдження. Не було рятування людей та евакуації. Це дуже ускладнює роботу, бо всі сили йдуть на те, щоб врятувати людину. А на пожежу вже менше звертаємо увагу».

Рятувальник говорить, що будівля спалахнула, як сірник.  І якби у приміщенні під час пожежі були люди, то це була б не пожежа, а масштабна трагедія.

Матеріали надав Ігор Гетало