17 травня, 17:05
17 травня, 17:05

Слюсар – затребувана професія в різних країнах світу. Фахівці цього напрямку заробляють досить непогано, але рівень їх окладу залежить від кваліфікації, розряду і досвіду роботи. Слюсарю знаходять застосування в різних галузях, проте найпоширеніший напрямок – машинобудування. ЗМІСТ разом з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» розповідає про те, де працюють та скільки заробляють фахівці сьогодні. 

Особливості професії

Робітники цього фаху працюють над виготовленням різних видів техніки, і мають попит у галузі будівництва та машинобудування. Варто зазначити, що кожен слюсар спеціалізується виключно у певній сфері. 

Відомо, що робота слюсарем відрізняється підвищеним рівнем травматизму на виробництві, тому від працівників вимагається беззастережне дотримання норм техніки безпеки. Щоб у майбутньому уникнути розвитку хвороб суглобів, причиною яких є вихідні від багатьох інструментів вібраційні хвилі, треба подбати про наявність ефективного захисту для рук – працювати тільки в універсальних рукавичках, які нейтралізують вібрацію.

(Фото – proural.info)

Кар'єрне зростання слюсаря засноване на підвищенні кваліфікації та отриманні вищих розрядів, що тягне за собою поетапне збільшення заробітної плати. Найбільш досвідчені кадри з часом мають право займати керівні посади.

Вивчитися на слюсаря можна у профільному коледжі або технікумі (наприклад, професійний ліцей транспорту або центр професійно-технічної освіти). Якщо є бажання знайти вакансію з вищою зарплатою, є можливість продовжити подальше навчання у ВНЗ за фахом «механік». 

З огляду на те, що робота слюсарем пов'язана з фізичною працею, то з метою підвищення навичок можна влаштуватися у відповідну за профілем організацію на посаду учня. Такий хід дозволить за невеликий термін зануритися в суть робочого процесу й отримати досвід.

Відразу після завершення навчання слюсар може приступати до роботи під керівництвом досвідченого співробітника, або як самостійний фахівець. Працівники такого профілю затребувані в будівництві, на різних видах виробництва, у машинобудуванні. Також можна влаштуватися в організацію, яка надає ремонтні та монтажні послуги населенню.

Слюсар на заводі чи менеджер в офісі? 

У розвинених країнах світу останнім часом економічний розвиток супроводжується скороченням частки робітників, зникненням багатьох класичних робочих спеціальностей, оскільки «важкі» виробництва з країн Європи та США виводяться у Китай та Латинську Америку.

Цей світовий тренд частково є і в Україні. Але потреба у традиційних заводських кадрах, яких навряд чи зможуть істотно замінити робочі працівники без необхідної освіти або мігранти, залишається досі. Модернізація реального сектору економіки неможлива без висококваліфікованої робочої сили й, зокрема, без внеску праці робітників високої кваліфікації.

(Фото – static.mk)

Основні фактори, чому молодь уникає промислової праці – низька зарплата на початку трудового шляху, і низький престиж робочої праці у суспільстві. Порівняйте, як звучить – «токар», «слюсар» або «менеджер з організації продажів фізичним особам». 

Недарма в побуті існують вирази, якими лякають неслухняних дітей, мовляв, будеш погано вчитися, то підеш слюсарем на завод. І в майбутньому стає цілком реальною сатирична ситуація, коли десять айтішників будуть ганятися за одним слюсарем-сантехніком, щоб полагодити на кухні кран, що тече.

Аналіз середньої заробітної плати слюсаря в Україні та за кордоном

В Україні професія слюсаря є дуже затребуваною, але, на відміну від інших більш розвинених країн, вона не так високо оплачується. Мінімальна заробітна плата в Україні становить 4 тис. 830 гривень – саме такий оклад отримують слюсарі, які не мають досвіду роботи. Від 6 до 7 тис. грн отримують фахівці з 3 розрядом і досвідом роботи мінімум 1 рік. Від 8 до 9 тис. грн заробляють слюсарі з 5 розрядом і досвідом роботи від 3 років. Понад 9 тис. гривень отримують слюсарі з 5 розрядом і досвідом роботи від 5 років.

Половина слюсарів у Польщі заробляє на місяць від 2 тис. 300 до 3 тис. 839 злотих (приблизно 16 500-27 600 грн). Інша половина цих фахівців розділилася приблизно на дві рівні групи: чверть заробляє менш як 2 тис. 300, а решта – понад 3 тис. 839 злотих. У середньому фахівці цієї справи отримують 2918 злотих брутто (приблизно 21 тис. грн). У Польщі за слюсарні роботи на заводах платять 14 зл./год (приблизно 100 грн). Проживання – безкоштовне, у робітничих гуртожитках. Графік роботи – 12-годинний робочий день 6 раз на тиждень.

Середня заробітна плата слюсаря у Німеччині коливається від 2 тис. 352 до 2 тис. 578 євро (приблизно 77 700-85 300 грн). Там, незалежно від галузі, на величину зарплати завжди впливає розмір компанії. У той час як концерни платять робітникам в середньому 51100 євро (приблизно 1 700 000 грн), фірми з чисельністю співробітників до 500 людей, готові запропонувати заробітну плату на 20 відсотків менше.

До Естонії запрошують вихідців з країн СНД з біометричним паспортом. Роботодавець надає:

  • проживання  100-120 євро/місяць (приблизно 3 300-4 000 грн);
  • робочу естонську візу;
  • спеціальний робочий одяг;
  • безстроковий контракт;
  • заробітна плата – 5-6 євро/годину (приблизно 165-198 грн).

В Україні на початковому етапі роботи заробітна плата слюсаря зазвичай не дуже висока, проте вона стрімко зростає з отриманням досвіду. Нові розряди з ростом рівня кваліфікації дозволяють слюсарю розраховувати на зміну прибутку, перехід на більш відповідальні посади. Згодом багато досвідчених працівників практично перестають самостійно працювати руками, починаючи натомість контролювати дії інших співробітників.

Добре там, де нас немає?

Можливість добре заробити, професійно розвиватися, покращити рівень знання іноземної мови й культурно збагатитися, – все це зумовило популярність заробітку за кордоном серед українців.

На початку літа минулого року на сайті Jooble було розміщено 6700 зарубіжних вакансій для українців, а за місяць кількість таких робочих пропозицій збільшилася майже на 20% – до 8 тисяч вакансій. 

Заробіток за кордоном завжди вважався одним з найприбутковіших. Заробітна плата в американських доларах або євро – відмінний спосіб за короткий термін істотно наростити капітал, накопичити гроші на покупку житла чи авто. Крім того, досвід роботи у закордонних компаніях – вагоме доповнення до резюме, яке безпосередньо зіграє на руку під час працевлаштування.

Проте, у народі є дуже правдиве прислів'я: «Добре там, де нас немає». Дуже шкода, що наше сучасне суспільство про неї не завжди згадує. Не має значення у якій країні ви працюєте, якщо ви кваліфікований співробітник – ви зможете побудувати кар'єру у будь-якому куточку світу. 

(Фото – nautilus-work)

Варто відповісти на головне питання: «Робота за кордоном – гарна казка або жорстока реальність?» Це, мабуть, сучасні реалії. Красивою казкою це не назвеш через одну просту причину: вам не падатимуть «гроші з неба», ви не «протиратимете штани» на роботі, ви просто будете працювати, і отримувати плату за свою працю. Але і жорстокою реальністю перспективу роботи за кордоном назвати не можна. Адже це цілком звичайне життя. Єдине – це життя спочатку буде вирувати у не зовсім звичній для вас атмосфері.