04 травня, 12:05
04 травня, 12:05

У ніч на 16 квітня російська ракета зруйнувала техніку та інфраструктуру ферми у Терешківській громаді. Внаслідок удару загинула людина – 50-річний Євген Барабаш, який допомагав власникам.

Це господарство Костянтин Пархоменко заснував 7 років тому, але, щоправда, не оформив як підприємство. Власник каже, що на 8-ий рік своєї роботи хотів його зареєструвати, бо до цього намагався його розвивати:

«Бог бачить, що хотів», – говорить фермер, озираючись на зруйновану будівлю біля огорожі за якою вівці й кози.

ЗМІСТ побував на місці падіння ворожої ракети й розпитав фермера Костянтина Пархоменка про плани.

Що відбулося на фермерському господарстві

Ніч на 16 квітня була неспокійною. Жителі Подолу в Полтаві навіть з укриттів чітко почули гучний звук ракети, що пролетіла у небі. Родина фермера мешкає у селі під Полтавою. Тоді ж дружина Костянтина Пархоменка сказала йому про погане передчуття й те, що «ця ракета летить до нас». Заспокоїти жінку змогла лише «швидка допомога», що прибула невдовзі.

Потім зателефонував працівник ферми Олександр:

«У мене жінка відчула, що таке буде. Вона мені сказала, що варто чекати на щось зле. І потім Саня сказав, що був вибух, все довкола горить і палає. Він вибіг із будинку, взяв телефон і куртку, сам був у трусах. Як кажуть, народився в сорочці наш Саньок, а Євгена дуже шкода».

Через падіння російської ракети фермер отримав збитків на майже 2 мільйони гривень – згорів трактор, уламки пошкодили тюкувальник сіна, сарай та будинок. Окрім загибелі одного працівника, ще один – Олександр – отримав незначні поранення. Та все ж вибух суттєво вплинув і на нього, бо чоловік досі не може оговтатися від того, що сталося.

Тварин на фермі врятувало лише те, що вони перебували за невеликим пагорбом. Унаслідок поранення уламками загинули 30 овець, які прийшли до сараю випити води й поїсти солі. Фермер каже, що вони живцем згоріли в будівлі через раптовий вибух.

Відновлення ферми

На цьому господарстві займалися вівцями, козами, конями й тільки розпочали розводити телят. Потім прилетіла ракета й тепер майбутнє ферми невідоме. Костянтин Пархоменко каже, що завдяки збору коштів, який організувала «Студентська республіка» та Полтавська Асоціація фермерів і приватних землевласників імені Чміленка, небайдужі жителі Полтавщини назбирали на господарство майже 300 тисяч гривень.

На ці кошти можна відремонтувати пошкоджений тюкувальник й закупити частину будівельних матеріалів. Натомість трактор ремонту не підлягає, адже місцевий підприємець запропонував свою допомогу й після обстеження техніки виявилося, що навіть чавунний корпус не врятував трактор від високих температур.

Сьогодні на господарстві тільки пасуть овець і доять кіз. Після історії з ракетою тварини також довго оговтувалися. Костянтин Пархоменко каже, що були самі не свої, поводилися інакше, аніж зазвичай.

«Мені люди допомогли звісно, перекидали гроші, але їх не вистачить, щоб відновити усе, а від держави компенсації не отримав. Я розвивався ці роки, планував оформитися. Мені щось обіцяли, але, як то кажуть, сіли й заплакали. Поки що пасу овець, зранку й ввечері доглядаю тварин. Його все відновити насправді швидко, але гроші на це треба. Якщо вийде фінансово, то усе намагатимемося зробити».

Окрім цього потрібно відбудувати сарай, адже взимку понад 200 тварин мають перебувати у спеціальному місці.

«Я не можу нічого сказати про це все глобально, не думається. Живу чим є, робимо свою справу та й усе.  Господарникам ніколи займатися політикою. Після війни треба буде усе відновлювати, таких, як я, ще шукатимуть. Зможемо витягнути, значить робитимемо. Крок за кроком і щось буде».

***

Схожих на історію фермера Пархоменка під Полтавою в Україні сьогодні чимало. Російська агресія зруйнувала долі, бізнеси й будинки тисяч людей. Чого варті лишень 9 ракетних ударів по Кременчуцькій теплоелектроцентралі та Кременчуцькому нафтопереробному заводу, через які загинула людина, а збитки продовжують обраховувати.

Але схожі наслідки нападів російських ракет на українські міста вкотре нагадують, що війна продовжується, отже потрібно продовжувати підтримувати українську армію й відновлювати економіку.