Родинне дерево – збереження історії власного роду

Обкладинка ЗМІСТу

15 жовтня, 16:10

Вивчення родоводу – зв'язок з корінням і повага до минулого своєї родини. Ці знання необхідні, аби переймати досвід і давні традиції свого роду.

Це п'ять кроків від ЗМІСТу, щоб спростити пошуки інформацію про ваших прабатьків. Незалежно від того, що наштовхнуло вас віднайти власне коріння, варто пам’ятати, що робота ця потребує часу і терпіння.

Щоб полегшити процес побудови сімейного дерева, ЗМІСТ зібрав для вас основні поради та важливу інформацію.

Фото родинного альбому (Джерело –www.20milproductos.com)

Фото: Фото родинного альбому (Джерело –www.20milproductos.com)

Крок перший: розмова зі старшими родичами

Початком вивчення власного родоводу має стати спілкування з вашими рідними. Цінну інформацію можуть надати як найближчі родичі, так і двоюрідні тітки, дядьки, брати та сестри бабусь, дідусів. Усі вони є важливим джерелом інформації, тому їх обов’язково потрібно опитувати.

Дізнатися потрібно основні дані про ваших предків: ім’я, дату та місце народження. Без цих даних пошук в архівах даремний. Під час таких бесід можна використовувати усі технічні можливості – аудіо, відео, фото. Цим ви зробите велику послугу собі та наступним поколінням. Надійно зберігайте та систематизуйте інформацію.

Аби створити родинне дерево, варто перебрати старі документи та фото. Часто на світлинах є багато підказок де далі шукати інформацію про людину.

Весільний обряд на Полтавщині. Блог Олени Щербань (Джерело – olenasunny.blogspot.com)

Діставайте альбоми зі старими фотографіями, придивіться до прадідуся та прабабусі, до людей, які їх оточують. Згадайте, хто вони. Прочитайте написи на звороті.

Джерелом інформації можуть стати фото на яких ваші рідні зображені в національних костюмах. Для кожного регіону України характерні свої особливості одягу і техніка вишивки на полотні, які несуть в собі багато прихованої інформації.

Якщо на світлині хтось зображений у військовій формі, то дані про цю людину варто шукати у військових архівах. А якщо встановите звання, то процес значно пришвидшується.

Фото кадетів. Сайт Бориса Тристанова (Джерело – history.zmist.pl.ua)

Перш за все, варто переглянути всі наявні вдома документи: свідоцтва про народження, шлюб і смерть, старі паспорти, військові квитки, листи, дипломи про освіту. Усе, що маєте ви та ваші рідні.

Свідоцтво про закінчення технічного залізничного училища у м. Кременчук (1899 р.)  – (Джерело – Сайт викладача Кременчуцького коледжу транспорту В'ячеслава Дудки)
 Свідоцтво про закінчення технічного залізничного училища у м. Кременчук (1899 р.) – (Джерело – Сайт викладача Кременчуцького коледжу транспорту В'ячеслава Дудки)

Вся збережена родинна документація стане в пригоді (Джерело – img2.abo.media )

Якщо ваші батьки народилися у різних населених пунктах, варто це позначити. Додайте також ваших братів та сестер – нехай крона вашого родинного дерева розростеться.

Крок другий: зверніться до РАЦС

Якщо живих родичів та жодних документів немає, то першим місцем де починається дослідження – місцевий відділ реєстрації актів цивільного стану.

В органі реєстрів актів цивільного стану зберігаються свідоцтва про народження та метричні книги. Ще тут можна віднайти домові книги. Однак пам’ятайте, у Відділах реєстрації актів цивільного стану зберігаються документи тільки за останні 75 років.

Коли потрібні документи старші за 75 років, варто звернутися до обласного державного архіву. Адміністративний поділ України змінювався, тому документи з одного регіону можуть бути в архіві іншого.

Фото архівних фондів (Джерело – vtor-resursy.com.ua)

Фото: Фото архівних фондів (Джерело – vtor-resursy.com.ua)

Крок третій: звернення до архіву

Сьогодні доступ до багатьох архівів відкритий. Отже, за бажанням кожен може віднайти інформацію про своїх предків. У державному архіві Полтавської області зберігається цілий комплекс генеалогічних джерел, які зможуть пролити світло на долю людини. Про це розповів старший науковий співробітник Державного архіву в Полтавській області Вячеслав Сушко:

«Основні джерела, до яких звертаються дослідники і науковці, – це метричні книги запису народжених, одружених і померлих парафіян православних церков, а також сповідні відомості. Це одне з найпопулярніших джерел інформації серед відвідувачів архіву. До карантину архів протягом року відвідували понад тисяча дослідників. Половина з них займалася дослідженням власного родоводу».

Фрагмент

Метрики велися за окремою формулою. Якщо робили запис про одруження людей, то також зазначалися їх поручителі, імена яких записували в метричній книзі. При хрещенні дитини вказували імені хрещених батьків.

Метричні книги збереглися частково. Вячеслав Сушко каже, що у роки Другої світової війни, коли евакуйовували архів, багато матеріалів втратили:

«Усе ж маємо метрики, які дійшли до нашого часу і добре збереглися. Це, наприклад, метричні книги Пирятинського району, Гребінківського району, частково Лохвицького та Зіньківського районів. За допомогою них можна отримати цінну інформацію про власну родину і прослідкувати історію декількох поколінь».

Якщо метрики вашого району не збереглися, у пригоді стають непрямі джерела – фонди повітові рекрутської присутності. Вони зберігаються в архіві до 1870 - тих років. У них зазначалися дані про сімейний стан рекрута, його антропометричні дані, зріст, колір очей, а також володіння якоюсь особливою майстерністю.

Фрагмент

Вячеслав Сушко говорить, що коли говорити про джерела 1900-1920 років, то це фонди військових комісаріатів та списки позбавлених виборчих прав по місту Полтава, з зазначенням адреси неблагонадійної людини.

Крім цього, збережені документи періоду німецької окупації. Це фонди Полтавської міської управи, фонди районних управ, фонди громадських дворів і господарств. У цих фондах можна знайти списки жителів Полтавщини. Німці ретельно ставилися до обліковування населення. Складали списки власників собак, списки людей, які мають велосипеди, тощо.

Є в державному архіві Полтавської області картотека на громадян, яких в період окупації вивезли до Німеччини. Після повернення на батьківщину на цих людей заводили фільтраційні справи в НКВД. За цими справами тисячі людей в 90-ті роки підтвердили факт свого примусового вивезення до Німеччини.

Якщо ви не можете потрапити до архіву особисто, можна надіслати запит і отримати необхідні дані. Вячеслав Сушко говорить, що зараз активно оцифровується інформація й деякі дані можна переглянути дистанційно.

Відвідування архіву відбувається за записом і з дотриманням протиепідемічних заходів. Обов’язкова наявність маски та рукавичок.

Фонди бібліотеки (Джерело – фото бібліотека УМСА)

Крок четвертий: звернення до архівів полтавської обласної бібліотеки імені Івана Котляревського

Якщо є потреба віднайти інформацію про рідних, які брали участь, загинули або зникли безвісти в роки Другої світової війни, можете звернутися до архівів бібліотеки імені Івана Котляревського. Співробітники бібліотеки підготували перелік видань, що допоможуть вам в пошуках:

Видання «Книга пам’яті України» містить перелік прізвищ військових, які призивалися військоматами в Полтаві або районах області:

• Т.1 м. Полтава – 1995. – 468 с.;
  • Т.2 Великобагачанський район, Гадяцький район – 1995. – 786 с.;
  • Т.3Глобинський район, Гребінківський район – 1995. – 654 с.;
  • Т.4 Диканський район, Зіньківський район, Карлівський район – 1996. – 968 с.;
  • Т.5 Кобеляцький район, Козельщинський район, Котелевський район – 1996. – 796 с.;
  • Т.6 Місто Комсомольськ, місто Кременчук, Кременчуцький район - 1998. – 562 с.;
  • Т 7Лохвицький район, Лубенський район – 1998. – 688 с.;
  • Т.8 Машівський район, місто Миргород, Миргородський район – 1998. – 734 с.;
  • Т.9 Новосанжарський район, Оржицький район, Пирятинський район – 1997. – 1055 с.;
  • Т.10 Полтавський район, Решетилівський район, Семенівський район – 1997. – 1055 с.;
  • Т.11 Хорольський район, Чорнухинський район, Чутівський район, Шишацький район – 1998. – 938 с.
Один з томів Книги пам’яті України

«Книга Памяті України» про громадян, які загинули у воєнних конфліктах за рубежом, 2003

• Т.1 Загиблі на чужині. – 2003. – 624 с.;
  • Т.2 Полягли в снігах Суомі. – 2004. – 968 с.;
  • Т.3 Полягли в снігах Суомі – 2005. – 984 с.

«Книга пам’яті воїнів – євреїв, загиблих під час Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945» - 768 с.

«Книга скорботи України: Полтавська область»

• Т.1 місто Полтава, Великобагачанський – Лохвицький райони – 2002.- 400 с.;
  • Т.2 місто Комсомольськ, місто Кременчук, місто Лубни, Лубенський район, Машівський район, місто Миргород, Миргородський район, Новосанжарський район, Оржицький район, Пирятинський район, Полтавський район, Решетилівський район, Семенівський район, Хорольський район, Чорнухинський район, Чутівський район, Шишацький район. – 2003. – 626 с.;
  • Т.3 – 2005.- 823 с.;
 Фото періоду Другої світової війни (Фото – з родинного архіву Юлії Микитченко)

«Книга Памяти ветеранов войны, труда и вооружённых сил» – Полтава – 1995. – 230 с.

Ці книги можна переглянути у краєзнавчому відділі (5 поверх), відділі обслуговування користувачів (3 поверх) та абонентів бібліотеки імені Івана Котляревського (2 поверх).

Крок п'ятий: пошук інформації про прародичів в інтернеті

Генеалоги України продовжують оцифровувати архівні документи. У загальному доступі вже є багато інформації. Одним з сайтів, яким ви можете скористатися для відслідковування свого родоводу є база жителів України. В ній є дані про уже понад три мільйони людей, народжених на території України між 1650 та 1920 роках.

Інформацію про репресованих рідних можна знайти у списках жертв політичних репресій радянської доби в Україні. На сайті у розділі «Реабілітовані історією» є цілі збірники сформовані по областях, що значно спрощує пошук.

Родичів також можна шукати серед списків Жертв Голодомору.

Списки жертв голодомору (Джерело – holodomormuseum.org.ua)

Якщо серед ваших рідних були нагородженні за участь у Другій світовій війні, то їхні імена можна шукати на російському ресурсі Подвиг Народа.

Допоміжним у пошуку прародичів є український сайт «Рідні». Тут опублікована інтерактивна карта поширення прізвищ в Україні. На цьому сайті можна дізнатися походження прізвища, згадки в деяких козацьких реєстрах.

Прізвище може вказувати на походження людини з певного міста чи села. А якщо відоме місце народження людини, тоді значно легше шукати інформацію далі.

Вивчаючи архівні матеріали, а також спілкуючись зі старшими представниками роду ми краще розуміємо уроки історії, осмислюємо події та їхній вплив на долю людей. Вивчаючи історію власної родини, ми передаємо пам'ять про неї майбутнім поколінням.