02 лютого, 17:02
02 лютого, 17:02

У лютому в Україні має розпочатися вакцинація від коронавірусної хвороби. Про це повідомив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко 30 січня. До України надійде перша партія вакцини виробництва компаній Pfizer – BioNTech кількістю 117 тис. доз. Їх вистачить для проведення щеплення для 58 тисяч 500 людей, оскільки щеплення від COVID-19 передбачає введення 2 доз вакцини з інтервалом у 21 день.

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що до 14 лютого Україна надсилатиме додатковий запит щодо збільшення кількості доз вакцини виробництва компанії Pfizer, які надійдуть у другому кварталі 2021 року.

Скільки доз вакцини потрібно Полтавщині

Вакцинація є добровільною справою для всіх груп населення та професійних груп ризику. На початковому етапі в області планують вакцинувати 7 тисяч 373 людини. Щеплення зможуть отримати медичні працівники, адже вони є людьми першого контакту, тобто мають найвищий шанс заразитися коронавірусною хворобою під час роботи. 

Медпрацівники, які в першу чергу підлягають вакцинації:

 • працівники мобільних бригад з вакцинації;
 • медпрацівники, які надають допомогу хворим на COVID-19 в умовах стаціонару;
 • працівники лабораторій, які проводять тести на коронавірус;
 • працівники екстреної медичної допомоги, зокрема й водії;
 • працівники спеціалізованих закладів та їхні пацієнти.

Під час другої хвилі вакцинації на Полтавщині планують вакцинувати 51 тисячу 895 людей з груп ризику. Пріоритетними є такі групи:

 • 1 група – медичні працівники;
 • 2 група – військовослужбовці ООС;
 • 3 група – працівники соціальної сфери;
 • 4 група – працівники закладів догляду;
 • 5 група – люди похилого віку старші за 60 років;
 • 6 група – працівники освіти;
 • 7 група – працівники сфери державної безпеки;
 • 8 група – працівники пенітенціарних закладів;
 • 9 група – хронічні хворі молодші за 60 років.

Вакцина проти COVID-19 та її особливості

На першому етапі вакцинації в області використовуватимуть РНК-вакцину виробництва Pfizer – BioNTech. За словами Віктора Ляшка, її розподілять для вакцинації працівників лікарень, де надають допомогу пацієнтам з COVID-19.

Головний спеціаліст відділу фінансово-економічної роботи та медичної допомоги матерям і дітям Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Ігор Перогов говорить, що вакцини на основі рибонуклеїнових кислот (РНК-вакцини) необхідно зберігати за дуже низьких температур, а після розморожування препарат має обмежений термін придатності. Річ у тім, що РНК-вакцини дуже швидко псуються за несприятливого температурного режиму. Це обумовлено особливостями їхнього складу і принципу дії:

«Береться структура рибонуклеїнової кислоти вірусу COVID-19 і вводиться в клітину людини. Ця клітина починає продукувати протеїни вірусу, тобто відбувається реплікація РНК вірусу, що потім викликає імунну відповідь організму. РНК дуже вразлива, тому її вміщують у ліпідну капсулу. Якщо цього не зробити, вона дуже швидко розпадеться й ефекту не буде. Ось чому ці вакцини зберігають при такому температурному режимі», – говорить Ігор Перогов.

Після розморожування вакцина зберігає свої властивості за температури від 2°C до 8°C протягом 8 годин. Саме за цей час її потрібно доставити від регіонального складу на Полтавщині до пункту вакцинації та провести щеплення.

Ці особливості РНК-вакцини накладають відбиток на логістику доставки препарату до кінцевого отримувача.

Вимоги до транспортування і зберігання вакцини

РНК-вакцина потребує спеціального температурного режиму зберігання. Дорожня карта з вакцинації проти COVID-19 у 2021-2020 роках передбачає приписи щодо дотримання холодового ланцюга під час доставки вакцини.

Так, вакцина прибуде літаком до столичного аеропорту за температури -70°C. У МОЗ повідомили, що для зберігання препарату за таких низьких температур залучатимуть приватних логістичних операторів, тоді як саму логістику здійснюватимуть за кошти міжнародної технічної допомоги.

З аеропорту вакцина попрямує до національного складу Державного підприємства «Укрвакцина». Зберігати й доставляти до регіонів препарат будуть за температури -8°C – -2°C.

Після надходження до регіональних складів її мають використати за 5 днів.

З моменту розморожування на регіональному складі вакцину потрібно зберігати у температурному коридорі від 2°C до 8°C. За таких температур вона придатна до використання протягом 8 годин. Вакцина втрачає свою ефективність у разі порушення температурного режиму.

Для дотримання холодового ланцюга потрібна достатня кількість холодильного обладнання. У Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА в межах підготовки до кампанії з вакцинації дослідили ситуацію з холодильним обладнанням по районах. 

За словами очільника Департаменту Віктора Лисака, в області достатньо термосумок і термоконтейнерів для доставлення препаратів до пунктів щеплень.

Проведення вакцинації на Полтавщині

На початкових етапах вакцинацію проводитимуть мобільні бригади з медпрацівників. Пізніше до процесу імунізації долучать фахівців первинної медичної допомоги. 

Вакцинацію здійснюватимуть 11 мобільних бригад медичних працівників, куди увійдуть 1 лікар, 2 медичні сестри та 1 водій. Також передбачений резерв з одного лікаря та медсестри. Умовою для залучення працівників до мобільних бригад є вік до 60 років. Усі працівники перед початком роботи навчатимуться на спеціальних тренінгах.

Медичні бригади забиратимуть дози вакцини з регіонального складу і везтимуть до пунктів щеплення, за якими попередньо сформували перелік згодних на вакцинацію людей. Після проведення щеплення лікар і медсестри у складі мобільної бригади деякий час спостерігатимуть за пацієнтом. 

Після процедури людина залишиться на пункті щеплення приблизно 15-20 хвилин для того, щоб у разі виникнення несприятливої реакції отримати медичну допомогу.

Вакцинація проти коронавірусу не перетинатиметься з рутинною вакцинацією за календарем щеплень. У Департаменті охорони здоров'я кажуть, що медичних працівників, які займаються плановою вакцинацією проти інфекційних хвороб, не залучають до вакцинації проти COVID-19. 

Також повідомляють, що щеплювати людей будуть не в приміщеннях існуючих кабінетів щеплення.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує введення обох доз препарату від одного виробника.

За рекомендаціями ВООЗ, людям, які перехворіли на COVID-19, потрібно вакцинуватися, як і тим, хто не хворів. Так, імунізацію треба поновлювати через 90-180 днів із моменту виявлення зараження методом ПЛР-тестування.

Обкладинка Єлизавети Куриленко

Графіка Марини Вісич