23 липня, 14:07
23 липня, 14:07

У Полтаві триває купальний сезон. За результатами досліджень, пляжі у місті уже кілька тижнів поспіль не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. У місцях купання з’являються таблички про те, що купатися заборонено.

ЗМІСТ дізнався як відбирають проби води у Полтаві, хто їх досліджує і чи насправді все так погано.

Як у Полтаві спостерігають за станом води?

У Полтаві моніторингом забруднення води у місцях масового відпочинку населення займається державна установа «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Завідувач відділення епідеміологічного нагляду за неінфекційними хворобами полтавського підрозділу центру контролю Володимир Овчаренко говорить,  що проби води на пляжах відбирають з травня до серпня. Тоді температура води перевищує 16 °C – період, коли люди купаються у водоймі:

«Відбираємо воду в стерильну посудину,  доставляємо в лабораторію протягом 2 годин. У лабораторії роблять посіви й видають нам результати дослідження. Результати дослідження відправляють в Держпродспоживслужбу. Загалом вода повинна відбиратися на відстані 1 м від берега і на глибині 30-50 см. Але враховуючи те, що дорослі та діти частіше за все купаються біля берега, то і проби відбираємо біля берега». 

Володимир Овчаренко каже, що забір води залежить від того, яку мету ставимо перед собою під час дослідження: 

«Чи може впливати наявність кишкової палички на здоров’я відпочивальників, чи просто моніторинг забруднення. Якщо просто на забруднення, то потрібно брати проби й з іншого берега і по середині водойми. Для цього відповідно потрібний човен, якого у нас немає».

Загалом у Полтаві 11 зон відпочинку на річці Ворскла, контролюють стан води на чотирьох: пляж Подільського району, приватний пляж «Плесо», пляж Шевченківського району, пляж Київського району. Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я, проби беруть 1 раз на тиждень.

За словами Володимира Овчаренка, проби відбирають на наявність кишкової палички та патогенної мікрофлори: дизентерії, холери тощо. Лактозо-позитивність кишкової палички (ЛКП) згідно з нормами не повинна перевищувати 5000 у 1 дм³. Пори це, показник ЛКП у річці Ворскла перевищує кожного року, а змінюється тільки рівень перевищення:

«Торік була підозра на холерний ембріон, потім робили додаткові дослідження – не виявили. Також був період коли виділявся сальмонельоз. У таких випадках лабцентр починає активніше моніторити ситуацію та застерігати людей від купання». 

Кишкова паличка – це один з головних видів бактерій, що живуть у нижніх відділах кишківника ссавців, відомих як флора кишківника. Присутність цих видів на поверхні водойм говорить про забруднення води фекаліями.

«Кишкова паличка – це продукти життєдіяльності людини та тварин, до річки вона може потрапляти через зливову каналізацію через дощі які змивають із ґрунту її. Також ми повинні розуміти, що річка – це не закрита місткість і джерело забруднення може бути далеко, а течією приносить паличку на місця масового відпочинку і якщо умови сприятливі, то вона там розмножується», – говорить Володимир Овчаренко.

Пляжі і безпека

На сайті Полтавської міської ради повідомили, що пляжі міста тимчасово визнали непридатними для купання людей. Усе просто – вони не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. Інспекція по контролю за благоустроєм міста провела роз'яснювальну роботу з підприємцями, які обслуговують людей у місцях відпочинку на річці Ворскла. Вони розповіли про необхідність встановлення інформаційних щитів про заборону купання на пляжах. І ніби все. Але люди продовжують купатися (у цьому ЗМІСТ пересвідчився просто напередодні публікації).

Санітарний стан пляжів може контролювати Головне управління Держпродспоживслужби Полтавщини, але за певних умов. Виконувач обов’язки начальника головного управління  Олександр Овчаренко говорить, у Полтаві місця для купання не зареєстровані:

«Це міська рада визначила місце, комусь передала в управління і цей організатор має забезпечувати відповідні заходи. Якщо суб’єкт не зареєстрований, ми не можемо туди вийти на планову перевірку. Можемо вийти лише на позапланову». 

Олександр Овчаренко каже, що підставами для здійснення державного нагляду є:

 • плановий захід (але щоб включити в план суб’єкт господарювання має бути офіційно зареєстрований і зобов’язані його подати до 1 січня того року який буде передувати перевіркам. Тобто, у грудні мали включити ці пляжі у перелік на перевірку, але тоді не знали кому ділянки дадуть в оренду)
 • позаплановий захід (звернення громадян);
 • звернення самого суб’єкта господарювання;
 • доручення Прем’єр-міністра України тощо.

«Громадяни мають не бути байдужими до свого комфорту та здоров’я і звертатися в Держпродспоживслужби, але в заяві потрібно описувати, що саме нам потрібно перевірити». – говорить Овчаренко.

Державні санітарні норми, яких мають дотримуватися на об'єктах  з  відособленою територією, зокрема пляжах:

 • власники чи керівники мають прибирати берег;
 • мають бути роздягальні, зелені  зони,  миття  тари  і  дезінфекція вбиралень,  а  також перевезення відходів щоденно до 8 години ранку;
 • урни необхідно розташовувати на відстані 3-5 м від смуги зелених  насаджень і не менше ніж 10 м від урізу води.  Урни мають розставляти  з   розрахунку   не   менше   однієї   урни   на 625 м²  території  пляжу.  Відстань  між установленими урнами не повинна перевищувати 25 м;
 • контейнери  для  зберігання  побутових   відходів   слід встановлювати  поза  межами  прибережної  захисної  смуги  річок і водойм та пляжної  зони  з  розрахунку  один  контейнер  місткістю 1,1 м³ на 2 тис. 500 м² площі пляжу;
 • на  територіях  пляжів необхідно влаштовувати громадські вбиральні з розрахунку одне місце на 75 відвідувачів. Відстань від громадських вбиралень  до  місця  купання  має  бути  не менше ніж 50 м і не більше ніж 200 м;
 • на території пляжу необхідно встановлювати фонтанчики  з підведенням   питної  води.  Відстань   між фонтанчиками   не   повинна   перевищувати   200   м;
 • відкриті   і   закриті   роздягальні,   павільйони   для роздягання,  гардероби  слід мити щодня із застосуванням мийних та дезінфекційних засобів;
 • щорічно  на  пляж  необхідно  підсипати чистий пісок або гальку;
 • на піщаних  пляжах  не  рідше  одного  разу  на  тиждень необхідно  проводити механізоване рихлення піску з видаленням відходів.  Після  рихлення  пісок  необхідно вирівнювати;
 • у   місцях,   призначених   для   купання,  категорично забороняється прати білизну і купати тварин;
 • на пляжах повинні бути організовані медичні  пункти  та рятувальні станції;
 • об'єкти обслуговування населення,  що розташовуються на пляжах,  повинні  бути  забезпечені   централізованими   системами водопостачання    та    водовідведення.  

Детальніше ознайомитися із санітарними нормами можна за посиланням.

Щодо перевищення індексу ЛКП на пляжах Полтави, Олександр Овчаренко говорить, що станом на 22 липня, цьогоріч офіційного повідомлення від лабцентру про перевищення кишкової палички не надходило. Через це підстав для реагування не було:

«Якщо ми отримаємо  повідомлення від нашого лабцентру, то напишемо на Полтавську міську раду звернення, що вони мають створити комісію з метою недопущення негативних наслідків для жителів та гостей міста і запросити фахівців держпродспоживслужби в комісійне обстеження. Або зобов’язати тих, кому вони віддали ті пляжі звернутися з офіційною заявою, щоб ми на підставі тієї заяви змогли здійснити захід державного контролю».

Чи варто купатися на пляжах, де індекс ЛКП перевищує норму

Кожна людина несе відповідальність за своє здоров’я та вирішує чи варто купатися у місцях, де вміст кишкової палички перевищує норми.  До організму такі збудники кишкових інфекцій потрапляють, з інфікованою водою, зіпсованими та неякісними харчовими продуктами тощо.

ЗМІСТ поговорив із лікарем-інфекціоністом з Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні Романом Пономаренком щодо небезпеки інфікування. 

Він каже, що загалом кишкова паличка є всюди. Умовно кажучи, це мікрофлора, кишківника людини чи тварини. Фактично це випорожнення які знаходяться у навколишньому середовищі:

«Кишкові палички бувають умовно-патогенні і патогенні. Ті, що патогенні можуть викликати бурхливу клініку і в деяких випадках, без стаціонару не обійтися».

 Симптоми інфікування кишковою паличкою:

 • блювота і нудота.
 • розрідженні випорожнення
 • слабкість, сонливість;
 • підвищена температура тіла;
 • втрата апетиту;
 • болі в животі тощо.

Наслідком отруєння кишковою паличкою є втрата організмом рідини і солей. Це проявляється відчуттям сухості в горлі, спрагою. Тому хворому потрібно забезпечити постійне заповнення втрати рідини, підтримку нормального водно-сольового балансу.

Роман Пономаренко каже, що варто зауважити, для того, щоб визначити, що симптоми є наслідком зараження кишковою паличкою потрібно робити бактеріологічні дослідження, бо наразі такі симптоми можуть говорити про ротавірус, перегрівання на сонці тощо. 

«Я б не радив на тих пляжах, де визначили високий індекс ЛКП, купатися, Звичайно, це все умовно, можна бути обережними, не пірнати, приймати душ після купання у водоймі, але ж ми всі розуміємо, що більшість людей пірнають і заковтують воду, тому все ж інфікуватися можливо».

Поширення гострих кишкових інфекцій, ротавірусу та сальмонельозу на Полтавщині

Якщо говорити про гострі кишкові інфекції загалом, то за період з січня до червня 2021 року на Полтавщині зафіксували 649 випадків. Найбільший показник захворюваності у першому півріччі мали: Полтава та Полтавський район, Решетилівський район, Зіньківський район, Козельщинський район.

У першому півріччі на Полтавщині зафіксували 44 випадки сальмонельозів. Райони з найвищим показником захворюваності: Великобагачанський, Лубенський, Миргородський, м. Полтава. Також на Полтавщині зареєстрували 60 випадків ротавірусних ентеритів. 

Висновок

Кожна людина несе відповідальність за своє здоров’я і за бажанням може слідкувати за вмістом кишкової палички у водоймах, де вона купається. Дізнаватися інформацію можна у вільному доступі на сайті «Центру громадського здоров’я МОЗ України». Щоб запобігти поширенню інфекції відпочивальники повинні дотримуватися санітарних норм та повідомляти про порушення цих норм в установи, які мають їх контролювати.

Обкладинка й графіка Юлії Сухопарової