11 листопада, 14:11
11 листопада, 14:11

Уряд планує 11 листопада на засіданні запровадити «карантин вихідного дня». Представники бізнесу громадського харчування вийшли на мирний мітинг та вимагають послабити тиск на підприємництво через карантин.

Прохолодний ранок 11 листопада. На годиннику 9:47. До будівлі Полтавської облдержадміністрації (ОДА) починають сходитися люди. Сьогодні підприємці та працівники галузі громадського харчування вийшли на мирний мітинг. 

Таким чином Полтава приєдналася до Всеукраїнської акції рестораторів #МаюПравоПрацювати. Її влаштовує Українська ресторанна асоціація та Регіональні ресторанні об’єднання. 

Крім Полтави в акції беруть участь Київ, Львів, Харків, Тернопіль, Одеса тощо. Таким чином підприємці хочуть сказати владі, що вважають обмежувальні заходи дискримінаційними  для галузі громадського харчування. 

«Вас змусили прийти?», – запитує дівчина у своєї знайомої.

«Попросили, щоб ті хто зможе приєдналися. Тому ми сьогодні тут», – відповідає їй знайома.

Мітингувальник

Станом на 10 ранку на площі майже 100 людей. Всі з них дотримуються умов карантину і одягнені в маски.

«Саня, дивись скільки ми зібрали сьогодні людей, щоб тебе з Днем народження привітати», – голосно говорить чоловік з натовпу, вітаючи свого друга. 

Кількість людей постійно збільшується. Всі зустрічають своїх знайомих і обговорюють подію.

10:01. Поблизу стін ОДА з'являється поліція. Представники порядку стоять в стороні і спостерігають за процесом.

«Де б ми ще і зустрілися? Вважай, що зустріч випускників», – говорить одна із учасниць акції обіймаючи свого знайомого. 

Керуюча міського кафе «Чічіков» та співорганізаторка акції Ольга Денисовець закликає всіх дотримуватися дистанції:

«Давайте станемо один від одного, як у школі – на відстані витягнутих рук».

Натовп погоджується і розміщується згідно вимог.

«Сьогодні на всій території України проходить Всеукраїнська акція, яка називається “Маю право працювати”. Вона проходить саме під цим гаслом. Акцію проводить Українська ресторанна асоціація. Ця асоціація була створена під час першої хвилі пандемії. І ми всі є членами цієї асоціації, тому що всі працюємо у великій дружній родині», – розповідає Денисовець.

Вона говорить, що головною метою їхнього мітингу є донесення до влади меседжу про те, що вони не можуть зачинятися на «карантин вихідного дня». Оскільки, це згубно вплине на економіку всієї країни, а від розповсюдження COVID-19 закриття закладів нікого не врятує. 

Також Денисовець сказала, що мітингувальники проти будь-яких обмежень у роботі закладів. Підтримати акцію вона сьогодні прийшла з працівниками усіх закладів мережі Дмитра Собакаря та іншими власниками бізнесу у сфері громадського харчування.

Люди, які зібралися на площі дістали плакати та  кришки від каструль.

«Мої діти голодують!», – з таким плакатом стоїть один з юнаків.

«Зачинили! Допоможіть!», «Снимите с шеи общепита петлю!» та інші написи на плакатах у мітингувальників.

10:10. Натовп в ритм починає стукати посудом, щоб звернути на себе увагу місцевої влади.

«Маю право працювати! Маю право працювати! Маю право працювати!», – викрикує весь натовп.

З будівлі ОДА ніхто не виходить.

Учасниця мітингу використовує клаксон вболівальників футболу зі словами: «Що я даремно його несла?». Жінка з натовпу підтримуюче киває їй головою.

10:22. Учасник акції Денис закликає людей в рупор підійти ближче та на кілька хвилин припинити галас, щоб дати змогу людям висловитися.

Першим виходить висловити свою думку голова громадської організації «Підприємці Полтавщини» Євгеній Дикань:

«Наша країна не розуміє, що у будні дні ми працюючи фактично нічого не заробляємо. Заробляємо ми за рахунок вихідних. Всі це чудового розуміють».

Він озвучив свою пропозицію, щоб після мітингу всі власники бізнесів зібралися разом та прийняли спільне рішення, як їм діяти далі.

«Чим більше ми стоїмо і мовчимо, тим гірше для нас. Адже з кожним днем ситуація краще не стає. Я правильно говорю?» – запитує Дикань  у натовпу. Всі погоджуються та викрикують «Так!». 

Також він сказав, що заважає працювати саме центральна влада. Адже місцева готова йти назустріч. 

По черзі деякі учасники брали до рук рупор і висловлювали свою підтримку мітингувальникам.

Учасник акції Денис говорить, що маска, яку він має подарована йому півроку назад і досі жодного разу він її не дезінфікував. Також він висловлює своє співчуття працівникам сфери громадського харчування, які влітку в жару працювали в масках і перчатках. 

Висловала свою думку також представниця від піцерії «Челентано»:

«Підтримую все сказане. Ситуація дійсно плачевна. Мені інший раз соромно заїжджати до закладу, щоб не дивитися в очі персоналу. Чому? Тому що у людей подавлений стан і вони готові роботи все, що завгодно аби лише заробити собі якісь кошти». 

Вона наголосила, що багато з працівників сфери громадського харчування орендують житло і їм потрібно чимось за нього платити:

«Якщо нас закриють, то куди їм іти та за що жити?»

Власник кафе «Старий мельник» сказав, що він не погоджується з думкою про те, що заважає працювати центральна влада, адже навесні саме місцева влада підняла податок на землю. Тому він вважає, що в першу чергу потрібно говорити з місцевою владою, яка досі не вийшла на площу для діалогу.

Ольга Денисовець говорить, що всі хто замерз може взяти собі чаю, який наливали на площі. Також вона закликала всіх голосно сказати владі, що вони мають право працювати. Натовп почав кричати «Маю право працювати!».

10:38 Ольга Денисовець і засновник мережі «Челентано» та «Монтана Піца» Олег Коротков пішли в будівлю ОДА з проханням, щоб до них вийшов хтось із представників влади для діалогу.

Їм сказали написати заяву, яку потім обов’язково розглянуть, але виходити до мітингувальників ніхто не буде.

Мітингувальники вирішують перекрити дорогу біля Полтавської Служби Безпеки України (СБУ), таким чином звернувши на себе увагу.

10:45. Мітингувальники вирушили до будівлі СБУ. Йдучи натовп стукає посудом та викрикує слоган акції «Маю право працювати!».

10:50. Мітингувальники  перекривають дорогу біля СБУ. Вони ходять по пішохідному переході і кричать свій слоган.

Транспорт зупинився. Пасажири виходять з 12 тролейбусу «Інститут зв'язку – Левада» і йдуть пішки.

«Ганьба!», – кричить жінка пенсійного віку, яка змушена йти пішки, через зупинку тролейбуса.

«Дармоїди! Не даєте людям по справах поїхати», – підтримує її чоловік, який теж вийшов з тролейбуса.

Мітингувальники на 2 хвилини розходяться і дають транспорту проїхати. Потім мітинг продовжується.

Люди з плакатами перекрили дорогу. Двоє молодих людей викрикують: «Я люблю свою роботу і хочу туди в суботу!». Натовп підтримує цей слоган і також викрикує ці слова.

Весь період перекриття дороги мітингувальники викрикують свої слогани та стукають в посуд.

10:56. Водії маршруток та автомобілісти розвертають свої транспортні засоби та їдуть в об'їзд. Поліція знімає подію на камеру та перекриває вулицю Соборності в 2-х місцях, щоб транспорт не зміг заїхати на частину вулиці, де відбувається мітинг. 

Об 11.01 мітинг закінчується. 

Учасник акції Денис говорить, що всі учасники мають надію, що влада їх почує. Але як буде насправді поки ніхто не знає:

«Я не можу бути на 100% впевненим, що це вплине на рішення. Але те, що влада дізнається про цю акцію це точно. Ці акції зараз відбуваються в усіх містах України. Але це не гарантує, що чиновники, депутати та Президент нас почують. [...]На даному етапі, влада, яка кожного разу обіцяє, що вона підтримає бізнес насправді нічого не робить. Вона говорить одне, а робить просто протилежні речі. [...] В результаті ми виходимо на акцію».

Фото Катерини Пєшикової