04 вересня, 12:09
04 вересня, 12:09

Традиційно на початку вересня у місті відбувається «Полтава Нова пошта напівмарафон». У 2020 році його мали б провести вшосте, але втрутився коронавірус. Цьогоріч напівмарафон у Полтаві відбудеться  5 вересня. Спортивно-масові заходи такого формату приносять у місто популяризацію бігу, позитивний економічний ефект, але й різні відгуки через перекриття руху. 

ЗМІСТ поспілкувався з двома бігунами, які постійно беруть участь у забігах різних форматів. Розповідаємо їхні історії та чому важливо, щоб масові спортивні заходи відбувалися в Полтаві.

Володимир Билим

Володимир Билим займається бігом уже 8 років. До цього у житті Володимира Билима завжди була присутня фізична активність: баскетбол, катання на ковзанах тощо.

Володимир Билим

У 2013 році чоловік їздив до Парижу. Після повернення додому він дізнався, що коли перебував у місті, там відбувся марафон. Йому стало цікаво також спробувати себе у цьому. В Україні тоді влаштовували марафони у Білій Церкві, Києві та Одесі.

«Це була весна 2013-го. У Білій Церкві завжди влаштовують марафон у перший тиждень жовтня. Я почав самостійно тренуватися і зареєструвався на цей старт. У жовтні 2013 року я стартував на марафоні і фінішував його». 

Після марафону бігун мав відчуття, що більше ніколи не займатиметься бігом, бо до забігу підготувався слабко. Але потім вирішив продовжити і за 8 років взяв участь у понад 100 різноманітних змаганнях.

Підготовка до забігів займає чимало часу. Володимир Билим у період підготовки тренується майже 10 годин на тиждень – це 100 км об'єму тренувань. З 6-7 тренувань на тиждень, 2 обов'язково інтенсивні:

«Тренуюся майже кожного дня. Роблю один день відпочинку на тиждень. Також тижні чергуються між собою: один легший, інший – складніший». 

У 2014-2015 роках спортсмен вже брав участь у забігах по всій Україні та закордоном. Билим говорить, що у Полтаві до 2015 року таких масових заходів не було. Першою розпочала проводити напівмарафони у місті компанія «Нова Пошта». Наразі у Полтаві відбуваються також такі забіги, як «Полтавська ніч», «Полтавська зима» тощо.

У Полтаві напівмарафон традиційно відбувається у першу неділю вересня. Володимир Билим участь в забігові бере щороку:

«Я завжди знаю, що в першу неділю вересня я у Полтаві бігтиму напівмарафон. Для мене це таке ж свято, як Новий рік і Різдво».

На думку Володимира Билима, проведення спортивно-масових заходів у Полтаві важливе з кількох причин:

  • популяризація бігу та спорту серед місцевих жителів – біг може стати альтернативним варіантом для хобі;
  • приклад для дітей та молоді;
  • економічний ефект – такі заходи приносять дохід місцевому бізнесу. Оскільки участь у забігах беруть не лише жителі Полтави, а й інших міст (майже 50-60% учасників приїздять з усієї України).

«Бігуни, які приїздять, мешкають у місцевих готелях, хостелах чи орендують квартири. Також вони витрачають тут кошти відвідуючи наші кафе чи ресторани. Тому цей вікенд: п'ятниця, субота і неділя – це плюс для міста у фінансовому плані», – пояснив спортсмен. 

Якщо порівнювати забіги у нас та закордоном, то зі слів Володимира Билима, у минулі роки відчувалася різниця в організації. Бо тоді за кордоном організація заходу була кращою. Наразі відчутної різниці в цьому немає і організація майже на одному рівні.

«В інших країнах краще відчувається атмосфера свята. Там святковий настрій не тільки в учасників і вболівальників, а й в усіх жителів міста».

Бігун говорить, що за кордоном місцеві не хейтять захід через тимчасове перекриття руху. Бо вони розуміють, які плюси приносить забіг місту. 

У Полтаві, коли влаштували перший напівмарафон, багато жителів обурювалися через обмеження руху. Володимир Билим каже, що наразі хейту стало менше і він майже не відчувається:

«Колись була різниця. А зараз я б не сказав, що закордонні старти й наші чимось різняться. Просто за кордоном вони масовіші. Адже люди розуміють, що активний спосіб життя – це здоров'я та профілактика різних захворювань».

Дмитро Кербут

Перші забіги на довгі дистанції Дмитро Кербут почав бігати у 2014 році. Тоді чоловік пробіг перший марафон (42 км 195 м):

«Напівмарафон тоді я вирішив не бігти, бо вийшов на стадіон і пробіг його, як тренування. Зрозумів, що це не цікаво уже, тому одразу готувався на марафон».

Дмитро Кербут

У 2017 році спортсмен встановив рекорд України – щоденне подолання напівмарафонської дистанції впродовж 30 діб (подолана дистанція – 630 км). Тоді клуб Running club Poltava організували благодійний забіг «Біжу заради дітей». Учасники пробігу Дмитро Кербут та Григорій Юхимець взяли участь у забігові, щоб зібрати кошти для благодійного фонду «Зернятко». Зібрані кошти пішли на придбання медичного обладнання для Центру розвитку дітей з діагнозом аутизм та з інвалідністю.

Загалом Кербут взяв участь у понад 70 напівмарафонах, 20 марафонах та пробіг 100 км. Також спортсмен 4 рази брав участь в айронмені (змагання з тріатлону на найдовшій дистанції 226 км –3,8 км плавання, 180,2 км їзди на велосипеді, та марафон 42,2 км).

Що стосується підготовки до забігів, то до напівмарафону бігун тренується двічі-тричі на тиждень. Якщо забіг на довгі дистанції, то об'єм тренувань збільшується (10-12 год на тиждень). Якщо підготовка до тріатлону, то може бути і 20-24 год тренувань на тиждень:

«Об'єм несе за собою наслідки. Тобто ви витрачаєте час на тренування 2-3 години і головне не забувати про відновлення. Результат приходить тільки тоді, коли ви використовуєте відновлення. Це 50-60% успіху. Ну і якщо у вас є сім'я, діти, то має бути певний баланс між тренуваннями, роботою і “вашим оцим незрозумілим спортом, який нікому не потрібен, крім вас”».

Бігун завжди бере участь у полтавських забігах. Він говорить, що домашні старти завжди потрібно стартувати:

«Класно, що у нас є така традиція. Але не всі розуміють, що це класно. Тому потрібно таких заходів більше, щоб доносити людям, що це реально крута штука для нації, молоді і міста».

Торік бігун їздив до Таллінну (Естонія) на айронмен. Тоді спортсмени, які брали участь у забігові «привезли» до міста 4,5 млн євро:

«Це люди приїхали, жили 2-3 дні чи тиждень, харчувалися, ходили на екскурсії і місто просто отримує 4,5 млн євро. Тому потрібно, щоб і Полтава виходила на певний рівень. Це ж класно для бюджету міста». 

На думку Дмитра Кербута, проведення спортивно-масових заходів у Полтаві приносить місту економічний ефект.   Для місцевих жителів – це може стати прикладом. Адже такі забіги популяризують біг серед населення.

«У 2019 році був на Стамбульському марафоні, то там все місто виходить підтримувати спортсменів. Якщо ти береш участь в заході, то весь день проїзд по місту безкоштовний. У кафе тебе пригощають безкоштовно. Цим пишаються, бо розуміють, що ти приїхав в іншу країну і місто і ти привіз сюди кошти».

Стамбульський марафон проводили у 40 раз. Взяли участь 15 тисяч бігунів. Кербут говорить, що організація заходу знаходиться на високому рівні, бо «все працює, як годинник». Якщо порівнювати забіги у нас і за кордоном, то спортсмен говорить, що наш плюс – це компактність, щоб дістатися до потрібного місця витрачається мало часу. Все інше – це потенційні плюси, які починають розвиватися:

«Сподіваюсь, що і в нас все це буде так, але потрібен час, спонсори, організатори і я не кажу вже про лояльність місцевої влади, але хоч би не заважали проводити».

Дмитро Кербут говорить, що 5 вересня під час забігу традиційно у всіх соцмережах будуть писати, що «бігати треба на стадіоні чи в лісі», бо багато полтавців проти забігів у місті. Але якщо такі заходи влаштовувати на стадіоні чи в лісі, то про популяризацію бігу тоді варто забути.

«2-3 роки назад була людина, яка у фейсбуці писала, що в неї через забіг зірвалася фінансова угода. То я виставив карту привату, що зберімо людині кошти, якщо ж така біда вийшла».

Відсоток місцевих, які позитивно ставляться до забігів останні роки збільшується. З’явилися дитячі старти, які також набирають популярності. Кербут говорить, що у майбутньому це має дати позитивні зміни у розвитку молоді та нації.

Заняття бігом повністю змінило коло друзів Дмитра Кербута.  Адже з часом з’явилися нові люди та історії. Спортсмен займається бігом, щоб бути здоровим та стати прикладом для своїх дітей:

«Ну і я кайфую від цього всього. Знаєте, все одно чимось треба було б займатися, хай це буде біг»

Фоторепортаж з п’ятого напівмарафон у Полтаві, який відбувся у 2019 році, тут

Фото з особистого архіву Володимира Билима та Дмитра Кербута

Обкладинка Юлії Сухопарової