26 березня, 09:03
26 березня, 09:03

Нещодавно у Полтаві обрали секретаря міськради та заступників міського голови, ухвалили чимало резонансних питань. Та окрім цього, остання сесія міської ради показала, що наразі коаліція сформована. Міський голова Полтави має більшість серед депутатів, але й набув опозицію.

Про політичну ситуацію у Полтавській міській раді ми поговорили з головою фракції «Свобода» Юліаном Матвійчуком. Ця політсила стала опозицією до міського голови разом з частиною фракції «Слуга народу» та «Рідним містом». Про результати третьої сесії, відносини з Сергієм Капліним та силу й слабкості коаліції читайте у нашому інтерв’ю.

Про позицію та Олександра Мамая

Анастасія Добряк (далі А): Ваша фракція в опозиції до міського голови. Чому ви обрали для себе таке позиціонування?

Юліан Матвійчук (далі Ю): Коли ухвалювали бюджет, ми побачили, що розвитку не буде. До того ж Олександр Федорович взяв у команду «Опозиційну платформу – За життя».  Ми з ними не можемо разом бути з ідеологічних міркувань. Також додаємо непрофесійну команду. Брати участь у цьому і підставляти плече для проїдання бюджету ми не можемо.

А: Як ви думаєте, Олександр Мамай – хороший міський голова?

Ю: Поганий. Нормальний мер їздить містами, дивиться на досвід, з іншими мерами спілкується. А він не їздить. Тільки має радників, які щось радять, про що говорять.

Він старого гарту. Нам потрібна людина, яка хотітиме змінити підходи. Олександр Федорович постійно каже про пенсіонерів, стабільність. Він соціаліст. І бюджет наш соціальний на подачки, зарплати, соціальну допомогу. Ми просто роздаємо гроші. Жодного нового проєкту, а нам хочеться щось нове. Як казав Міхновський, творити маємо велике і захоплююче.

А: Олександр Шамота їздив в інші міста за досвідом.

Ю: Ну для реалізації й часу мало було. Я б не сказав, що Шамота був суперкласним секретарем, але треба сказати про біполярність людей. У нас вона конкретна. Є Мамай і ті, шо з Мамаєм. І якщо ти в опозиції до Мамая, то не дай Боже туди заходить Матковський, бо кажуть, що ти з Матковським. Коли є Мамай і є опозиція, то це у людей обов’язково опозиція Удовіченка. Є люди з одною точкою зору і з іншою, а люди з коаліції люблять соціалізм. У нас різні бачення просто.

А: Чи можливий в нинішніх умовах сценарій з висловленням недовіри меру? Які питання можуть для вашої фракції стати визначальними?

Ю: Для нас уже був бюджет. Про це взагалі рано говорити. Згадаємо 2015 рік. Про недовіру не говорили. Ми просто були опозиційна фракція і голосували за хороші проєкти і не голосували за погані. Ми просто захищали інтереси виборців.

Зараз чути у повітрі, що нібито опозиція хоче прийти до влади, скинути Мамая і сформувати коаліцію. Серйозно? Ну з ким формувати? З Капліним чи «ОПЗЖ»? Я навіть не уявляю такого.

А: Але спільне бачення у чомусь є?

Ю: По розпуску районних рад. Це для мене стало шоком.  Він на нараді фракцій сказав, що він «за». Я був шокований, бо раніше про це мова навіть не йшла. Але у більшості інших питань – абсурд. Він погоджується, що збільшувати фінансування житлового фонду – це марнотратство, але виділяє гроші.

Він жадібний до деяких речей. Хіба можна змінити людину, якій понад 50 років. Він такий був і лишиться, доки люди підтримуватимуть. Значить у нас соціалісти в Полтаві і їм подобається такий мер. А нам такий мер не подобається.

А: Що зараз потрібно опозиції?

Ю: Наша задача не 28 голосів, а 22. Це потрібно, щоб впливати на порядок денний  засідання, відсіювати абсурдні питання. Якби ми це мали, то по території «Алмазу» не голосували б. По МАФам теж. Він не хоче заморочуватися, подав 220 адрес і нормально. А ми хочемо заморочуватися.

Коаліція у міській раді

А: Історія з Сергієм Капліним. Ще донедавна ви готові були об’єднатися у коаліцію, мали схожі меседжі, а потім все змінилося. Що сталося?

Ю: Між нами нічого не сталося, якщо чесно. Ми якось  збиралися у раді. Він виступав, казав, що створюймо групу, будемо «мочити» мафію. Всім «кінець», постійно ходив до нас. Потім він втратив вплив на 2 депутатів, тоді ще на 1. Щоб не показувати, що він знову привів фракцію, яка розвалилася, як минулого раз, вирішив, що краще отримувати «плюшки» від міського голови і «мочити» опозицію. Такий вийшов у них діалог.

Каплін, мабуть, навчився цього у Ляшка. Оце Ляшко виступав, критикував проєкти, а потім голосував як треба. Він виступає на сесії проти, але голосує за.

До другої сесії ми думали, що він в опозиції буде, а потім побачили, що він не бере слухавку, приїхав в раду і «морозиться» від нас. Тоді ми вже зрозуміли.

А: То ви не проговорювали зміну бачення фракції Сергія Капліна?

Ю: Він просто кинув.

А: Олександр Мамай має більшість серед депутатів. У чому сила і слабкості нинішньої коаліції мера? Як думаєте, конфігурація може змінитися?

Ю: Сила у 28 голосах. Також біля нього люди не такі як Матковський, Бєлоножко, які знали всі процеси зсередини. Він себе «обклав» людьми, яким можна частку від чогось дати і вони будуть в коаліції. І вони захищають його публічно.

Слабкості. Це неоднорідність. «Європейська солідарність» і «ОПЗЖ». Виборці не розуміють, як ці партії, які протистоять на національному рівні тут разом сидять. Рано чи пізно виборці питатимуть як же так. Ідеологічна слабкість є і в об'єднанні Мамая і Капліна, які там так сварилися.

Може змінюватися коаліція. Восени почнуться зміни, бо хтось втрачатиме. Головна слабкість Олександра Федоровича – його жадібність. Він взяв собі понад половину профільних замів і по одному «ЄС» та «ОПЗЖ». Я б все роздав раді аби працювали.

А: «Свобода» хотіла якийсь з напрямів?

Ю: Ми хотіли гуманітарну галузь. Молодь і спорт – наша тема. Освіта, щоб не було російської мови. Для нас національна тема важлива. Дайте напрямок фракціям і керуйте процесом. Коли в Івано-Франківську Марцінків бачить, що у нього є тотальна більшість, він не забирає все собі. Він питає, як вони хочуть працювати та йде на поступки. Мамай взяв все. Буде опозиція, невдоволення і в коаліції будуть незадоволені.

А: Чи можна сказати, що у Полтаві сильна опозиція до мера? Наскільки ви довіряєте частині фракції «Слуги народу» та «Рідному місту» з якими об’єдналися?

Ю: Ми ідеологічно різні. Ми націоналісти, а частина «Слуги народу» центристи. Та й «Рідне місто». У нас є розбіжності, але по господарським питанням є бачення. У нас молодіжний клуб депутатів, які знають, що можна жити інакше. Це молоді депутати, бо у них немає старого гарту. В коаліції Мамая є молодь теж, але вони звикли голосувати за все, що дають.

Для нас 12-годинна сесія – це нормально. Обговорювати, пояснювати – нормально. Натомість Женя Дикань каже, що затягуємо. Він каже: «Давайте работать». Для нього поняття «работать» означає на кнопку тиснути, а в нас – це обговорювати, радитися. Опозиція непогана, бо всі мають точку зору, виступають тощо.

А: Що ви думаєте про Андрія Карпова як про людину і як про політика?

Ю: Питання особистостей. Можу тільки про фракцію. Карпов специфічна людина. Я не люблю по особистостям топтатися. «ЄС» хоче впливати на події в місті маючи посаду секретаря, але фракція просто за все голосує. Очікування не справдилися.

А:Але Карпов і говорив про цю посаду як політичну, про виступи з трибуни.

Ю: Ну скільки він виступив на трибуни за минулу сесію?

А: Поки не виступив.

Ю: 12 годин і всі окрім Карпова виступали.

А: Є поняття «політичної коаліціади». На початку 2000-х так назвали політичну парламентську кризу в країні. Цей термін характерний для полтавської політики зараз, чи усе «прозоро»?

Ю: Потрібно це у людей питати. Це питання всеукраїнського рівня. Наприклад, ліквідація райрад. Це питання нового складу, але гарт старий у людей. Це добре, що Мамай дав такий наказ. Інакше б вони ніколи не проголосували за це. Нові віяння політиків кажуть робити по-європейськи, а інші хочуть як в Росії. На господарську діяльність перекладаються політичні питання. Це видно.

Місцеві «ОПЗЖ» я не знаю як потрапили туди, але вони себе не ототожнюють з партією.

А: У фракції «Свободи» 3 депутати. Це доволі невелике представництво. Чому у Полтаві голосують за вашу політсилу менше, аніж у західних областях?

Ю: Рейтинг партій на 90% створює центр і на 10% – місця. Є різниця у менталітеті. Там люди віруючі, про УПА знають, про націоналізм. У Полтаві люди майже не сприймають націоналізм. Наша найбільша електоральна межа зараз 18%.

Коли з’явилася «Європейська солідарність», ми втратили виборців. Я пам’ятаю, що коли Карпов прийшов, почав у соцмережах розкручувати тему про те, що у нас непрохідні 2% і так перетягував електорат. Мені казали, що не голосували за нас, бо думали, що не пройдемо. Рейтинги 2% малюють, а ми 5,2% набрали з втратами.

А: Фракція «Свободи» після виборів змінилася. Якщо брати до уваги кейс Вадима Ямщикова, як ви зараз співпрацюєте?

Ю: Вадим не змінився. Для нього голосувати за «ОПЗЖ» і їхні штуки «смерті подібно». Він зараз просто в іншій партії. Може хотів більше шансів на проходження. Він непоганий депутат.

Ми коли прощалися, то я казав, що немає претензій до нього. Просто він змінив колір партії. А ми не змінюємо кольори і, мабуть, це наша вада, що ми дуже вірні партії.

Третя сесія: про результати засідання

А: Після останньої сесії багато хто рефлексував у соціальних мережах. Ви написали, що це засідання «стало першою битвою за Полтаву», яку ви програли. Що ви мали на увазі? Чому програли?

Ю: Було багато питань, які ми затримували минулу каденцію. Це й артсклади, бо не так давно ми зустрічалися в ОДА з археологами і обговорювали питання. Організація «Пушкарівський яр» Супряженко за свої кошти проводили там дослідження. ОДА на роботи виділила 200 тис. Наша задача була зняти ці 2 лоти з розгляду. На сесії ми намагалися це зробити, але Мамай сказав, що коли трактори почнуть копати і кістки знайдуть, тоді щось будуть запрошувати. Це неправильно.

Артсклади. Там мова має йти про великого забудовника, бо згідно з детальним планом там має бути школа, 2 дитсадки. Якщо там будуть поодинокі забудовники, то мікрорайону не буде.  Там проблеми з котельнею. Якщо буде багато забудовників, то вони нічого там не набудують.

Екскінотеатр «Алмаз». Тієї каденції ми говорили, що там не можна просто будувати без узгодження з місцевими. Місцеві тоді ще говорили, що на території Алмазу має бути громадська зона. Там не треба будувати.Якщо будуватимуть, то цільове призначення не треба змінювати. Це було б правильно.

Вийшло відтермінувати питання про ліквідацію підприємства парку «Перемога». Адекватної відповіді про необхідність ліквідації і плани міста на парк не було. Просто ліквідовувати хотіли. Навпаки потрібен ефективний менеджер. Якщо це буде частина «Декоративних культур», то прогресу не буде. Ми не зробимо аналог харківським паркам. Поки остаточно не зняли це питання.

Створення «Добробуту». Ідея підприємства, яке харчуватиме школи і садочки непогана. Але є момент, де КП під Управлінням освіти роблять. Яким чином не буде конфлікту інтересів? У статуті прописали купу КВЕДів, щоб у власних цілях використати. Які схеми ще заховали ми не знаємо.

Прирічковий парк і забудова. Це мова про детальний план. Ми його затвердили, але ані обговорень, ані бачення по набережній. Нічого не змінилося. Прийшла влада і затвердили план. Сірик ще має відповісти за паркан. Йому не просто не дали дозвіл на будівництво, йому тоді ще не затвердили детальний план. Він уже там паркан поставив. Мамай навіть обурився. Значить буде демонтаж. Це орендована ділянка, але паркан на громадській території треба прибрати.

По МАФам. У нас 220 старих споруд отримали «індульгенцію» на 5 років. Немає ДАБІ, благоустрою впливового. Вони ці 5 років нікого не слухатимуть. Наставлять холодильників і все. Буде Шанхай в місті. Проконтролювати це з беззубим благоустроєм і за відсутності ДАБІ нереально. Розраховувати на порядність? Ну це так собі ідея.

По бюджету. Розвиток це нове, це коли щось створюють. Всі інше 3,5 млрд – це проїдання. І коли ухвалювали бюджет, то сказали, що 350 млн грн перевиконання з березня докладуть на ЖКГ. Я говорив, що вони на освіту і здоров’я витратять. І так вийшло, що майже все пішло на проїдання. Треба брати приклади з інших міст, поїздити в міста України, вивчати і приносити в місто корисне.

А: Як думаєте, які ще скандальні теми можуть очікувати на громаду?

Ю: На вул. Соборності можуть бути забудови, будинок з гербами. Це питання перенесли через документи, бо не встигли все підготувати. Його, мабуть, викуплять і зруйнують.  Земельні питання курйозні можуть бути. Наступна місяців через місяці 3 буде. Можуть бути «апетити» у в історичній частині міста.

А: Які головні проблеми Полтави ви можете виокремити зараз? Що робить влада для розв’язання?

Ю: Транспорт комунальний. Його треба більше. Коли ми говорили про бюджет, то питали про транспорт. Як вони планують це вирішувати.  – не зрозуміло. Приватники знову вийдуть влітку і скажуть про збитки. Треба вводити валідатори, мати свій транспорт.

У нас купа сіл приєдналося. Питання транспорту величезна проблема. Я навіть не уявляю як будуть діяти, чесно. Краще купити комунальний транспорт, зробити валідатори, розробити логістику.