21 лютого, 15:02
21 лютого, 15:02

За приземленням літака з українцями та громадянами інших держав, евакуйованими з Китаю через загрозу коронавірусу, слідкували не тільки в Україні. Ми зробили короткий огляд теми евакуації українців з Уханя в світовій англомовній пресі.

Reuters

Першим, хто написав про прибуття літака та протести, було британське агентство новин Reuters: «Зі страху перед інфекцією місцеві жителі протестують проти приземлення в Україні людей, евакуйованих через коронавірус». Учора вранці київський кореспондент Reuters  повідомив:

«Протестувальники з селища Нові Санжари заблокували дорогу, що веде до санаторію, в якому збираються розташувати евакуйованих принаймні на два тижні, щоб упевнитися, що вони не переносять вірус».

У новині також зазначалося, що в селище були направлені сотні поліціянтів для підтримання порядку, і було помічено, як деякі з них вихоплюють протестувальників з натовпу. Протести спонукали Президента виступити з заявою, в якій він запевнив українців, що небезпеки немає, влада зробила все можливе, щоб вірус не поширився Україною.

Скріншот

CNN

Учора ввечері міжнародний телеканал CNN опублікував новину під заголовком «Літак, що перевозив евакуйованих з Уханя, прибув до України та викликав місцеві протести». У цьому матеріалі з посиланням на МВС України повідомляється, що літак, який перевозив українців та громадян інших країн, евакуйованих з Уханя, сів учора в Харківському аеропорті. Зазначено кількість людей, що були на його борту: 22 члени екіпажу разом з медичною бригадою та 72 пасажири. Ілюстрація в новині показує момент, коли інспектори прикордонного контролю перевіряють літак у повному захисному спорядженні.

Наведено також слова Володимира Зеленського, який назвав запобіжні заходи «безпрецедентними». У новині повідомляється, що пасажири літака всі здорові, однак перебуватимуть на карантині і під наглядом впродовж 14 днів у медичній установі Національної Гвардії України в Нових Санжарах. Нарешті, згадується популярне відео в соцмережах, на якому місцеві мешканці протестують проти прибуття евакуйованих українців, перекриваючи дороги і вступаючи в сутички з поліцією. Однак, зазначають далі, Президент у своєму пості на фейсбук-сторінці закликав громадян припинити спроби не допустити українців:

«У наступні два тижні це, напевно, буде найбезпечніший об’єкт в усій країні. Я співчуваю всім евакуйованим, оскільки вже знаю, що значить бути під особистою охороною, а їхня охорона буде набагато серйознішою, ніж у Президента».

Скриншот

The New York Times 

Учорашня публікація щоденної американської газети The New York Times називається «Сутичками, насмішками і палаючими шинами зустрічають в Україні евакуйованих через коронавірус». Тут ідеться про те, що мешканці Нових Санжар у Центральній Україні вступали в сутички з поліцією, палили шини і навіть кидали снаряди в колону автобусів з евакуйованими. Дехто з протестувальників та поліцейських отримав поранення внаслідок зіткнень. Щонайменше в двох автобусах побили вікна, в той час як за шторками сиділи евакуйовані пасажири. The New York Times зазначає:

«Мешканці Нових Санжар бояться, що можуть заразитися, незважаючи на неодноразові запевнення влади у відсутності небезпеки і спеціальне звернення Зеленського з проханням зберігати спокій».

Сутички спалахнули після цілоденного протистояння, під час якого протестувальники заблокували міст по дорозі до санаторію, в якому мають тримати евакуйованих людей на карантині, говориться в новині.

Скриншот

Time

У публікації американського видання Time  під назвою «Українці жбурляють каміння в евакуйованих з Китаю, що прямують на карантин через загрозу коронавірусу», окрім інших деталей сутичок, вказано, що поліція затримала 24 особи. Тут згадано міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. який особисто прибув до Нових Санжар. Time передає його слова про те, що побачене вчора стало для Авакова одним з найбільших розчарувань у житті. Інша суттєва деталь – вимога представників місцевої влади не везти сюди людей з Китаю, оскільки каналізаційна система санаторію приєднана до селищної та виходить у відстійник поблизу. На думку влади Нових Санжар, це наражає на небезпеку життя і здоров’я місцевих жителів.

Скриншот

BBC

У повідомленні британського новинного каналу BBC «Коронавірус: українські протестувальники атакують автобуси з евакуйованими з Китаю людьми» зроблено акцент саме на заворушеннях та спробах представників влади утихомирити їх публічними заявами і приїздом у Нові Санжари. Новина містить цікаву деталь: посилаючись на СБУ, BBC повідомляє про фальшивий електронний лист нібито від МОЗу, в якому йшлося, що дехто х евакуйованих таки заражений коронавірусом.

Скриншот

Deutsche Welle

Німецький теле- й радіоканал Deutsche Welle сьогодні випустив матеріал під заголовком «Коронавірус: в Україні спалахнули заворушення, коли евакуйованих з Китаю привезли на карантин». Тут повідомляється, що вчора селище в Центральній Україні стало ареною сутичок, оскільки розгнівані мешканці протестували проти прибуття евакуйованих з Китаю громадян. У цій публікації також згадані сутички, палаючі шини та розбиті вікна. Автори додають, що місцеві мешканці кричали «Ганьба!» сотням поліціянтів. Наведено слова місцевого мешканця Юрія Дзюбенка, мовляв, невже в Україні не знайшлося іншого, більш віддаленого місця, де можна було б розмістити 50 людей. Далі в тексті йдеться, що незважаючи на протести, евакуйовані люди були успішно доставлені до санаторію, який негайно оточила поліція. Deutsche Welle зазначає:

«Як вияв солідарності з евакуйованими міністерша охорони здоров’я оголосила, що приєднається до них на період карантину».

У матеріалі також ідеться про недовіру до влади попри заяви, що люди двічі пройшли обстеження:

«Українці глибоко зневірені в своїй владі, оскільки країна заражена корупцією і має слабку систему охорони здоров’я. Країна також бореться з епідемією кору, спричиненою відмовою деяких людей вакцинувати себе і своїх дітей».

Скриншот

The Guardian 

Напевно, найдетальніше тема висвітлена в публікації «Україна: жорстокі сутички, де місцеві жбурляють каміння в автобуси з евакуйованими через коронавірус» щоденного британського видання The Guardian. До вже відомих подробиць сутичок тут додають, що деякі протестувальники були п’яними. Подано стислий переказ подій усього дня, починаючи з ранку четверга, коли кілька сотень мешканців Нових Санжар перекрили дорогу до санаторію, в якому, як припускалося, поселять евакуйованих. Зазначено, що один з протестувальників намагався протаранити стрій поліцейських на машині. Українська влада заявила, що пасажири на борту літака двічі були обстежені, але цього виявилося недостатньо, щоб заспокоїти протестувальників.

Тут наводять слова одного з місцевих мешканців, який пропонував поселити евакуйованих у Чорнобилі. Інший радив забрати їх у Верховну Раду, ще один – щоб людей поселив у себе Президент Зеленський, якщо вже він вірить, що немає небезпеки.

Згадано також певного Юрія:

«Ось я йому кажу, кажу Президентові: забери 10 людей, тоді я заберу двох».

Далі зазначено з посиланням на обласну поліцію, що госпіталізовано десятеро людей: дев’ятьох поліціянтів та одного мешканця. «Ситуація досить розігріта», – цитує The Guardian речника обласної поліції Юрія Сулаєва.

У фейсбук-пості Володимира Зеленського акцентовано на словах про страх забути про те, що всі ми українці і про те, що таке людяність.

Остання подія цього дня, за версією британського видання, – екстрений виліт Прем’єр-міністра Олексія Гончарука в Нові Санжари.

Скриншот

Майже всі видання вказують, що жодного випадку захворювання на коронавірус в Україні наразі не виявлено. Водночас навіть через стриману мову новинних повідомлень проступає осудливе ставлення до протестів місцевих мешканців. Зарубіжні видання також не забувають вказати, що комунікація, скажімо, Президента відбувалася переважно через фейсбук. А видання Deutsche Welle прямо говорить про недовіру українців до влади.