Про ефективність аеророзвідки можна говорити нескінченно, але найголовнішим аргументом для Полтавщини стала оборона у березні 2022 року. Тоді завдяки розвідці вдалося виявити позиції росіян у лісах області й не дати їм просунутися далі.
Усе сталося швидко. Правоохоронці Великобудищанської громади разом з місцевими обирали локації для укріпних споруд, передавали військовим відеодокази та дані аеророзвідки. Понад рік тому місцевий житель за допомогою власного дрона здійснив аеророзвідку та викрив позиції військ рф у веприцькому лісі. Це допомогло прорахувати дії ворога та знищити їхню самохідну артилерійську установку.
Аеророзвідка була важливою частиною ведення війни з росією ще з 2014 року. Нині ж ця галузь стала більш розвиненою та ще більш затребуваною. Завдяки дронам військові виконують розвідувальні місії, нищать ворога та рятують життя побратимам.
З початком повномасштабної війни полтавець Роман Чабановський став на захист країни. Боєць виконував всі завдання командування, а нині ж спеціалізується на аеророзвідці. Спеціалізацію обрав, коли у батальйоні почали з’являтися дрони і потрібно було на них літати. Згодом командування запропонувало створити профільний підрозділ.
Аеророзвідка – це швидкість, що на війні дорівнює життю. Робота вкрай відповідальна, тому, щоб стати оператором дрона, потрібно пройти спеціальне навчання. Роман Чабановський пояснює, що окрім теорії важливий досвід роботи у критичних ситуаціях, що слугують найкращим вчителем:
«Разом з побратимами я опанував польоти на коптерах та безпілотному авіаційному комплексі – “крилах”. Важливо мати досвід, адже на кону – безпека екіпажів, бо часто дрони здіймаються прямо з позицій. Усі ці моменти приходять з досвідом. Теорію можна вивчити, але досвід потрібно здобути. Саме від навченості залежить якість роботи і відсоток втрачених дронів».


В Україні, окрім профільного навчального центру, є чимало приватних шкіл, які навчають операторів дронів. Воїн Чабановський каже, що такі специфічні навчання можна пройти швидко. Зараз також є онлайн-платформи навчання, що доступні лише для військових.
У цьому матеріалі ЗМІСТ розповідає про бойовий досвід захисника з підрозділу «Соловей» Романа Чабановського, основні завдання аеророзвідки на фронті та особливості роботи з дронами у цій війні.


Завдання та значення аеророзвідки
Перед оператором дрону постає кілька завдань: розвідка позицій ворога, спостереження, коригування артилерії та бомбардування. Кожне із них має свої особливості, але ціль одна – завадити росіянам.
Аеророзвідку розрізняють за критеріями дальності польоту:
- розвідка переднього краю, а саме лінії бойового зіткнення;
- розвідка середнього краю, а саме на відстані декількох кілометрів в тил окупантів;
- розвідка глибокого тилу ворога.
За словами полтавця, зараз аеророзвідка має визначальний вплив на розвиток бойових дій:
«Той, хто має більше інформації, на крок попереду. Важливо знати місце розташування ворога, скупчення техніки, де можна розірвати їхні лінії зв’язку, щоб не дати їм групуватися в купу для наступу. Знаючи, де вони мають слабкі місця ми зможемо здійснювали наступ. Інколи розвідка має навіть більше значення, аніж озброєння частини. Якщо ти володієш інформацією, то зможеш ефективно використати те озброєння, що маєш».

База аеророзвідки – дрон
Дрон – це всі засоби, що не пілотуються людьми. Роман Чабановський пояснює, що вони поділяються на коптери/квадрокоптери та «крила». Особливість коптерів у тому, що вони мають підйомну силу за рахунок роботи гвинтів. Своєю чергою «крила» – це літак, який летить за рахунок інших фізичних властивостей. Їх називають безпілотними авіаційними комплексами:
«Мавіком (квадрокоптер Mavic – ред.) простіше керувати, бо є пункт управління і одна людина може його пілотувати. З безпілотним авіаційним комплексом все інакше і складніше, бо там є і станція управління, і антени тощо. Одна людина не може його запустити».
Досвід полтавських аеророзвідників показує, що коптери дешевші та простіші у використанні. Їх використовують переважно для неглибокої розвідки, орієнтовно на 2-4 км. За допомогою цих апаратів можна отримати інформацію, показати маршрут евакуації, оцінити масштаби руйнувань:
«Плюс коптера в тому, що він може зависнути на місці. Ним ми виконуємо завдання з розвідки спостереження, коригування тощо. Також можемо коригувати нашу диверсійну групу, куди їм іти в тил ворога. Коптер – багатофункціональний та дуже потрібний на фронті».

Натомість «крила» розраховані на більш дальні відстані – від 10 км до 15 км. За рахунок того, що вони витрачають менше заряду батареї, можуть літати далі та швидше. Як за допомогою коптерів так і завдяки «крилам» можна вражати ціль:
«Зараз багато систем скидів для дронів. З коптерів це зручніше виходить. Є камікадзе дрони, як коптери так і “крила”. Зараз в якості камікадзе більше використовують коптери. Це FPV-дрон з окулярами. Завдяки ньому людина може від першої особи бачити, куди він летить. Він більш точний і це дозволяє ефективно вражати ціль».

Більшість дронів, що нині використовують на війні, зроблені з «цивільних» матеріалів, тому якість бажає покращень. Натомість є дрони із військових складників, до прикладу комплекси Shark:
«Хороших комплексів не вистачає. Звичайні “мавіки” використовуємо як патрони. Вони як розхідник, особливо в таких жорстких умовах, як біля Бахмура чи Соледару».

Найпопулярніші моделі від Полтавщини
Сьогодні на Полтавщині тривають чимало зборів на безпілотники для аеророзвідки. Цивільні розуміють, що успішні збори на «залізних» пташок щодня вирішують хід війни, тож важливо не зупинятися і донатити на дрони, якщо бачите збори і довіряєте конкретним волонтерам.
Поки ж розповімо про кілька успішних проєктів, які втілили завдяки полтавцям. До прикладу, влітку 2022 року зібрали на «Спаському двіжі» та заходах після нього 700 тис. грн на безпілотник «Валькірія». Її передали захисникам на фронт у вересні і спеціальний екіпаж використовував безпілотник під час звільнення Харківщини. Ним же користувалися під час деокупації Херсонщини. Пізніше «Валькірія» виконувала бойові завдання на бахмутському та соледарському напрямках.
А ще на Полтавщині придбали безпілотник «Лелека», який передали українським захисникам у серпні 2022 року. Нині відомо, що ця «пташка» не один раз дивилася у бік бєлгорода.
Сотні зборів на Полтавщині закрили для закупівлі дронів DJI та Autel. Сотні безпілотників Mavic, Maverick, Matrice та Inspire вдалося передати на фронт завдяки участі і донатам цивільних.
Важливість дронів на війні усвідомлюють навіть діти, тому 13-річний полтавець Олексій самостійно організував збір на підтримку українських захисників. На початку осені, він зібрав на дрон Mavic 3 для 77-ї окремої аеромобільної бригади.
Також варто не забувати, що армія ворога також володіє навичками аеророзвідки і всіляко їх використовує. На крок попереду той, хто має більше інформації про противника, тому у цій війні велику роль відіграє наявність сучасної та ефективної техніки.
Дронів ніколи не буває забагато, тому можна обрати будь-яку платформу для донатів на літальні апарати для ЗСУ, наприклад, «Фонду Сергія Притули», «Повернись живим» і Razom for Ukraine. Полтавці ж можуть відслідковувати збори на краудфандинговій платформі ЗМІСТу за посиланням й підтримувтаи земляків на фронті донатами.
Допомагаймо ЗСУ нищити ворогів безупинно.
Обкладинка Юлії Сухопарової. Використане фото – Manu Brabo
Випущено за підтримки ERIM - Equal Right & Independent Media
