23 вересня, 13:09
23 вересня, 13:09

23 вересня щорічно у Полтаві відзначаємо річницю визволення від фашистських загарбників та День міста. Ми маємо пам’ятати свою історію й творити її для нащадків.

Полтава живе та розвивається завдяки людям, які тут живуть і власними руками творять місто. Кожен несе відповідальність за своє місто. У День міста, ЗМІСТ розповідає про міські громадські ініціативи, котрі щодня допомагають Полтаві ставати кращою і на власному прикладі доводять, що «місто починається з тебе»

Helpgroup

Благодійний фонд допомоги та розвитку Helpgroup існує з 2013 року. Директор Helpgroup Давид Джалагонія розповідає: 

«Почалося все з того, що коло моїх друзів допомагало близькій людині – 21-річній Марії, котра захворіла на онкологію. Нам потрібно було зібрати дуже велику суму для продовження її лікування в Ізраїлі».

Давид Джалагонія

Ініціатива створення фонду виникла після кількох невдалих звернень до інших благодійних організацій по допомогу у зборі коштів. Так поступово розпочався процес створення юридичної особи для переведення коштів на лікування, проте врятувати дівчину навіть об'єднаними зусиллями не вдалося. 

Фотографія зі сторінки фонду на Фейсбуці. (Джерело – HEIPGROUP/)

З того часу невеликий колектив з засновників фонду почав працювати у напрямі надання допомоги тим людям, котрі її потребують. Спочатку діяльність складалася з проведення консультацій, на яких учасники «Helpgroup» пояснювали, як саме можна зібрати кошти, як направити людину на лікування в іншу країну тощо. 

«Через пів року одна зі спонсорок – Оксана Стефанишин – запропонувала орендувати невеликий кабінет. Це стало для нас поштовхом рости та продовжувати свою діяльність». 

Далі команда Helpgroup звернулася до Зіньківського дитячого будинку, де зустрілася зі 132 вихованцями з тяжкими захворюваннями. Поспілкувавшись з керівництвом, розповідає Давид Джалагонія, фонд почав регулярно допомагати та відвідувати інтернат. Пізніше такі ж відносини налагодили з Полтавським навчально-реабілітаційним центром, Новосанжарським та Михайлівським дитячим будинком.

Фотографія зі сторінки фонду на Фейсбуці. (Джерело – HEIPGROUP)

Зараз головними задачами фонду є збір коштів на лікування та реабілітацію тяжкохворих людей, закупівля обладнання для лікарень та інших медичних установ, привернення уваги до проблем важкохворих людей, допомога будинкам-інтернатам та придбання ліків. 

Також існує адресна допомога людям, коли фонд надає від 2 до 5 тисяч гривень людям з тяжкими захворюваннями без відкриття збору. Крім цього при організації працює центр відновлення «КОРТЕКС» для дітей з інвалідністю, діяльність якого направлена на надання психологічної підтримки, соціальну адаптацію та проведення семінарів для батьків, які виховують дітей з інвалідністю. 

«Без таких ініціатив, як наша, не може бути взагалі нічого. У 2014 році українські волонтери фактично “взували” та “одягали” армію, що дало нам можливість вистояти на фронті».

Фотографія зі сторінки фонду в Інстаграм

Команда Helpgroup відкрита для всіх, хто має час і бажання приєднатися до будь-якого проєкту. Долучитися до волонтерської групи, оплатити лікування або підтримати роботу центру «КОРТЕКС» можна на офіційному сайті Helpgroup.

SavePoltava

«Громадська організація “Збережемо Полтаву” займається збереженням культурної спадщини в контексті розвитку нашого міста та країни в цілому», – говорить голова організації Віктор Трофименко. 

Виступ представників організації на «Фестивалі думок»

Виникла організація у 2017 році після того, як черговий мирний виступ проти забудовників закінчився бійкою. Тоді почався процес формування команди – архітектори, краєзнавці, місцеві депутати приєднувалися до ініціативи.         

«Я вважав і вважаю, що культурна спадщина у Полтаві знаходиться під загрозою повного винищення. Підкреслюю, що спадщина як матеріальна, так і нематеріальна».

Діяльність #SavePoltava полягає у сприянні певним міським процесам, котрі допоможуть у майбутньому сформувати чітку систему охорони культурної спадщини. Зараз команда проєкту продовжує боротися  проти перебудови будинку Полтавського дворянського зібрання, а також намагається  активізувати реконструкцію Кадетського корпусу.

«Наша заслуга в тому, що проблематика культурної спадщини досі в "тренді".  Ми постійно підіймаємо питання захисту нашого минулого, будуємо органи місцевого самоврядування, здійснюємо нагляд та моніторинг за процесами розбудови міста».

Фестиваль «Краєзнавчий Art Weekend», присвячений «Енеїді» Котляревського

#SavePoltava надалі планує відбудовувати ту систему охорони культурної спадщини, яка є найбільш ефективною. Так, за проєктом, контрольні функції та розпорядчі повинні належати державі, а адміністративні – органам самоврядування.

Крім цього у майбутньому відбудеться кілька пам'яткоохоронних експедицій.

«Світло надії»

Робота благодійної організації почалася 21 рік тому – 6 грудня 1999 року. Проте, як розповідає керівниця інформаційного відділу Інеса Протащик, тоді ще не існувало такої кількості напрямків діяльності, а організація «Світло надії» спеціалізувалася на допомозі ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД людям. 

«Кілька наступних років організація налагоджувала партнерські стосунки, а також почала активну роботу з людьми, які вживають наркотики ін'єкційно, оскільки в тих роках вважалося, що на ВІЛ та СНІД найчастіше хворіють люди з залежністю від наркотиків».

У 2003 році «Світло надії» стала найпершою організацією, яка взялася за реалізацію програми АРТ – терапії для людей, що хворіють на ВІЛ. За допомогою цієї терапії ВІЛ-позитивні могли не боятися передати хворобу іншій людині. Пізніше «Світло надії» розпочало запровадження програми ЗПТ для допомоги залежним від ін'єкційних наркотиків людям. 

З часом до цільової аудиторії організації додалися хворі на туберкульоз та гепатит С. Крім безпосередньо співпраці з цільовою аудиторією  організація є ресурсним фондом, тобто ділиться своїми проєктами та ініціативами з іншими неурядовими організаціями України. 

«Наразі при організації працюють молодіжний центр Lighthouse, центр адаптації бездомних осіб та звільнених з місць позбавлення волі, навчально-виробничий центр, а також притулок для жінок, що постраждали від домашнього насильства».

Наприклад, у молодіжному центрі є безоплатний спортивний зал, комп'ютерні та настільні ігри, ресурсний центр для юнацьких ініціатив тощо. Крім цього у центрі можна прийти на консультацію психолога, зробити експрес-тест на ВІЛ та отримати презервативи. 

У навчально-виробничому центрі люди з незахищених верств населення можуть навчитися шити та залишитися працювати у центрі – відшивати замовникам одяг або постільну білизну. 

«Щороку “Світло надії” надає допомогу майже 10 тисячам людей – говорить Інеса Протащик».

Долучитися до команди «Світло надії» можна через волонтерську програму. Як розповіла ЗМІСТу керівниця інформаційного відділу, допомоги організація потребує у молодіжному центрі, оскільки саме там відбувається найбільше заходів та акцій. 

На початковому етапі розробки знаходить проєкт з впровадження консультацій споживачів наркотиків на базі районних відділів поліції. Існує європейська практика, говорять у «Світло надії», коли у райвідділку поліції є кабінет, де працює соціальний працівник. Саме там можна дізнатися про лікування від наркозалежності, протестуватися на ВІЛ або отримати знижку у медичних закладах. 

Обласний молодіжний центр 

У 2013 році створили молодіжний центр праці, проєкти якого спрямували виключно на працевлаштування студентів та молоді. Пізніше, розповідає заступниця директора Анна Півень, кожний «обласний центр праці» переформатували в Обласний молодіжний центр

«Зараз у нас діють три відділи – відділ праці, патріотичного виховання та підтримки громадських ініціатив, а також гендерно-ресурсний центр».

Метою організації відділу праці є створення робочих перспектив для молоді, котра залишається в країні та місті. На курсах ОМЦ спеціалісти вчать створювати учасників центру власні резюме, допомагають опановувати корисні навички у різних напрямках – SMM, волонтерство, журналістика тощо. Крім цього організація активно співпрацює з роботодавцями, котрі надають робочі місця учасникам молодіжного центру. 

Учасники курсу з SMM

У відділі патріотичного виховання молодь може донести свої ініціативи, запропонувати свої проєкти та шляхи їх реалізації. У межах відділу цього року було реалізовано «Кіно просто неба» та «Вечір вуличних музикантів». 

Гендерно-ресурсний центр відповідає за проєкти, головною метою яких є просування ідеї рівноправ'я. Наприклад, курси з самозахисту для жінок, до якого крім відпрацювання прийомів входили бесіди з психологом. 

«На базі молодіжного центру діє центр волонтерства, котрий навчає, як не дивно, правильно волонтерити. Ми вчимо домедичної допомоги, менеджменту тощо».

З 2018 року молодіжний центр готує молодіжних працівників – бібліотекарів, шкільних психологів, вчителів тощо. Крім цього, організація допомагає створювати молодіжні простори на Полтавщині.

Команда молодіжного центру пишаємося тим, скільки за роки свого існування вони змогли залучити бізнес-проєктів до власних ініціатив. Наша організація, говорить Анна Півень, допомагає бізнесу Полтавщини стати більш соціально-активним, побачити перспективи у співпраці з молодими людьми.

«Містохаб»

«Містохаб» – це майбутній фізичний простір для івентів, лекцій, нетворкінгу, спілкування і водночас кав'ярня. Сьогодні у межах проєкту працює «Майстерня Містохаб», де проходять неформальні зустрічі, майстеркласи тощо. 

Представлення проєкту «Містохаб» на «Фестивалі натхнення для спільнот»

Майже два роки тому команда «Містохаб» почала шукати можливості для створення першого проєкту імпакт-інвестицій в Полтаві.

Координаторка Марина Герасименко розповідає: 

«На початку свого розвитку ми отримали грант від Європейського фонду за демократію EDD, потім знайшли приміщення на вулиці Спаська 10, де зараз розташовується наша сезонна Майстерня».  

Приміщення під реалізацію проєкту вдалося знайти завдяки Наталії Гранчак та Федору Бубнюку.

Надважлива задача проєкту «Містохаб» зараз, розповідає Марина Герасименко, зібрати спільноту інвесторів для ремонту приміщення, де розташовуватиметься хаб. 

Команда «Містохаб»

«Наразі у нас є 27 імпакт-інвесторів, які долучилися до нас у різних форматах. Зараз ми продовжуємо шукати небайдужих людей, які хочуть вкладати кошти у розвиток свого міста».

За останні місяці роботи «Містохаб» влаштував зустріч «Тусовка-розмальовка». Учасники могли долучитися до оформлення стін у приміщенні хабу, а також безліч майстер-класів у майстерні, «Розгрібання прибирання» і т.д. Вже 25 вересня організатори проєкту планують провести барахолку «Лагом-разом» поблизу майбутнього хабу. 

«Розгрібання-прибирання»

«Ми об'єдналися для того, щоб зробити “місто в місті” та показати, що є альтернатива наявному ладу в місті. Ми хочемо залучати людей до більш активного громадського життя, показати можливості впливу на життя Полтави».

Крім цього 80 % прибутку хабу спрямовуватиметься на мікроініціативи полтавців. Для цього буде створено конкурс проєктів, що зможуть пропонувати містяни.