14 жовтня, 10:10
14 жовтня, 10:10

14 жовтня виповнюється 78 років з Дня народження співачки Раїси Кириченко. Вона мала велику перспективу кар'єри в США, могла чимало заробляти і якісно лікуватися, але від цього завжди відмовлялася. Вона була справжньою патріоткою своєї землі і її справи це підтверджували.

ЗМІСТ дізнався, якою була  «берегиня української пісні» у повсякденному житті та що ховалося за її тендітною постаттю. Про це нам розповів біограф Раїси Кириченко, заступник директора Полтавського краєзнавчого музею імені Кричевського Гліб Кудряшов.

Знайомство з Раїсою Кириченко

Вона народилася 14 жовтня 1943 року у селі Корещина. Її день народження припав на Покрову. Але досі не відомо, чому у багатьох довідниках пишуть дату 14 листопада.  

Хтось говорить, що це помилка, а дехто вважає, що її записали за днем народження батька. Але мама Раїси Кириченко їй говорила: «Раю, ти народилася тоді, коли було дуже багато яблук і калатали дзвони в селі». Про яблука в листопаді мови йти не може, а церква і дзвони – це про свято Покрова.

(Фото – ukrinform)

Першу співочу практику Раїса Кириченко пройшла у Землянківській школі, у громадському житті якої брала активну участь. Працювала у колгоспі, але і там вона співала у хорі, який створили разом з іншими дівчатами.

У 1979 році Раїсі Опанасівні надали звання народної артистки УРСР. Також вона є почесною громадянкою міста Балтимор в США.

Напередодні піку популярності у Полтаві, Раїса Кириченко 19 років жила у Черкасах. Там вона стала народною артисткою України та лауреаткою Шевченківської премії. Згодом для неї життя там стало неможливим, розповів Гліб Кудряшов:

«Коли в Черкасах збудували хімічний комбінат “Азот”, почалися проблеми у людей, які використовують свій голос з професійною метою. І в Раїси Кириченко почала розвиватися астма, а це кінець для її кар'єри. Лікарі порадили виїхати з Черкас, якщо вона хоче залишитися на сцені. Тодішній перший секретар Полтавського обласного комітету комуністичної партії Федір Моргун був залюблений у її творчість. Він направив своїх однодумців – Германа Юрченка та Григорія Левченка – до Черкас, аби вони повернули Раїсу Кириченко додому. Тоді з’явилася нова сторінка у її творчому житті та в житті мистецької Полтави. Шукали найкращі творчі сили для Раїси Кириченко. Ними став концертний ансамбль “Чураївна”».

Гліб Кудряшов

Після пісні «Я козачка твоя», у Полтаві з'являються інші хіти. Раїса Кириченко робить прорив для мовлення в Україні:

«Пісня “Я козачка твоя” – це емблематична пісня, що фактично стала шлягером. Раїса Кириченко відійшла від класики народного співу і вийшла на естраду. Одначе ця пісня викликала резонанс. У пісні лунають слова “пане полковнику”, не “товаришу”, як це було звично. Не всім це тоді сподобалося… Та хто тоді знав, що через роки звертання “пане полковнику” стане традиційним для українського війська».

Такою її мало, хто знав

Раїса Кириченко довгий час боролося з тяжкою хворобою. У 1995 році, після гастролей в Канаді, Раїсу Кириченко почали турбувати нирки. Тоді на її операцію збирало бодай не вся Україна, згадує Гліб Кудряшов:

«Це була друга половина 90-х років, коли вся Україна збирала кошти на лікування Раїси Кириченко. Я знаю, що люди віддавали останню гривню з гаманця. Я був свідком жвавих дискусій, що держава Україна, у свій час назвавши Раїсу Кириченко “Берегинею української пісні”, не змогла знайти кілька десятків тисяч дойчмарок, щоб співачка змогла пройти лікування у Німеччині».

У листопаді 1996 році Раїса Кириченко відлітає у Німеччину на лікування, де її готували до операції в Києві.

Згодом сумісно зібрані кошти у Німеччині закінчилися. Після цього лікар запропонував Кириченко закінчити підготовку до операції та виконати її у Німеччині. Але за законом пересадка донорських органів здійснюється тільки резидентам тієї ж країни. І лікар запропонував Раїсі Кириченко змінити українське громадянство на німецьке. На що вона йому відмовила:

«Здавалося б, людина, яка перебувала на порозі життя і смерті, відповіла лікарю: “Я люблю свою маму, я люблю свого чоловіка і понад усе інше я люблю свою Україну”», – говорить Гліб Кудряшов.

2 червня 1998 року в Києві співачці пересадили нирку. Ця операція Раїсі Кириченко продовжила життя на 8 років.

«Якщо говорити про неї не лише як про співачку, то Раїса Кириченко – великий патріот. Вона була дуже прив'язаною до землі своєї. Вона багато часу проводила у себе в селі, там вона допомагала своїм односельцям: і газ провели, і церкву збудували, і школа семирічна стала повноцінною. У 2001 році у неї був творчий вечір у столичному Палаці культури та мистецтв «Україна». Її друзі запитали Раїсу Панасівну: “Що вам подарувати? Автомобіль подаруємо, будинок збудуємо – все, що захочете!”. Та вона пам'ятала заповіт своєї мами – Марія Євдокимівна так мріяла, аби в селі була церква. Одне слово, у Корещині постав Покровський храм…

Також за словами Гліба Кудряшова, мало хто знає, але свою премію Тараса Шевченка Раїса Опанасівна перерахувала до фонду Чорнобиля. Так сталося, що цю нагороду Кириченко отримала у березні 1986 року, а у квітні вибухнула атомна електростанція. Вона не могла стояти осторонь, тому пожертвувала значною сумою.

Перший концерт Раїси Кириченко у Полтаві після операції

Свідком цього знакового дня став і сам Гліб Кудряшов. Він є не тільки біографом Раїси Кириченко, а й справжнім прихильником її творчості. За його словами співачка сильно вплинула на його подальше життя. З її творчістю Гліб познайомився ще у мало віці, коли його бабуся переглядала у «Пісня про пісню». Так він вперше почув спів Раїси Кириченко: 

«І ось я пригадую: бабуся мене взяла за руку, привела на кухню, увімкнула радіоприймач, і на хвилях українського радіо я почув пісню “П’є журавка воду”. Для мене це було перше знайомство з Раїсою Кириченко».

Остаточно Гліб Кудряшов познайомився з творчістю Раїси Кириченко у 1999 році на першому концерті у Полтаві, після операції співачки.

Це був творчий вечір Олексія Чухрая і в афіші анонсували, що буде Раїса Кириченко. Туди квитки було дістати нереально, зайти можна було тільки по запрошеннях, говорить Гліб Кудряшов:

«Мені було 15 років, і це була можливість побачити її в іншому вимірі. Прагнув потрапити на її перший після хвороби виступ у Полтаві. Квитків у касі не було! Я, як кажуть, підключив всі свої зв’язки. І з завучем своєї музичної школи говорив, який товаришував з Олексієм Чухраєм. Він мені сказав: “Та ти що? То Льоша спеціально в афішу ім'я Раїси Кириченко додав, щоб привабити глядача. Вона ж хвора, у Києві зараз”. Я на той час був пов'язаний з нашим крайовим телебаченням. Словом, на концерт я потрапив з пересувною телевізійною станцією телерадіокомпанії «Лтава».

На щастя Гліба Кудряшова Раїса Кириченко все-таки до Полтави приїхала. Вона вийшла на сцену і заспівала «Сонечко любові».

«З пісні “Сонечко любові” розпочалося моє знайомство з цією людиною. І крок за кроком, 22 роки поспіль, щоби я не робив, чим би я не займався, все в моєму житті пов'язано з Раїсою Кириченко. У 1999 році, хто б міг подумати, що настане 2006 рік, і в стінах Полтавського педагогічного університету постане музей Раїси Кириченко. Хто б міг подумати, що з отих газетних вирізок, які я збирав, у 2017 році вийде у світ моя книжка “Любове ніжна моя не відлітай…”. І нині у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського ми формуємо меморіальний фонд Раїси Кириченко». 

«Для неї я був «Гліб з телебачення». У 1999 році ми зустрілися, мені вдалося потрапили до неї у гримерку.  Вона мені подарувала листівочку з її портретом і написала “Шановний, Глібе! Дякую вам за любов і шану до української пісні, до моєї творчості. Любіть пісню, буде легше жити!”. Я не уявляю себе без музики, це мій порятунок», – поділився Гліб Кудряшов.

Також Глібу Кудряшову випала можливість знятися в одному із кліпів Раїси Опанасівни на пісню «Доля у нас – два крила». Задум кліпу полягав у тому, що там мали показуватися відносини Раїси Кириченко з її чоловіком у молодому віці та у справжньому часі:

«Мені зателефонувала режисерка Алла Гусак і запросила взяти участь у зйомках кліпу.  Я грав юного чоловіка Раїси Кириченко, а моя напарниця молоду Раїсу Опанасівну. Нам для зйомок знайшли старий будинок на Павленках, а епізод саме з Кириченками знімали у Києві. Коли була готова ця робота, кліп показали Кириченкам. Раїса Панасівна взяла за руку свого чоловіка Миколу і сказала: “Колю, він так на тебе схожий”. На жаль, цей кліп по телебаченню зараз і не побачиш», – розповів Гліб Кудряшов».

Раїса Кириченко та США

Раїса Кириченко мала виступи і за кордоном, в тому числі і в США. Мало хто знає, що співачка із Полтавщини є почесною громадянкою Американського міста Балтимор. У неї була перспектива залишитися у США та творити там.

Під час гастролів мер міста Балтимор покликав Раїсу Кириченку на прогулянку, під час якої її ошелешив: 

«Підвів її до красивого будинку, з парканом та пальмами. І запитав: “Пані Раїсо, вам подобається цей будинок?”. Вона відповіла, що подобається. Після цього він шокував Кириченко сказавши, що цей будинок її».

(Фото – joinfo.com)

Мер Балтимора вмовляв Раїсу залишитися в США, аргументуючи це тим, що зі своїм голосом вона могла б бути мільйонеркою.  Жити в США Раїса Опанасівна все-таки не погодилася, але гастролювала залюбки.

Одного разу під час концерту в Нью-Йорку Раїсу Кириченко здивувала американська сучасна сцена. Вона вийшла на неї та під час виконання пісні у співачку висвітлив софіт, який засліпив її на деякий час. 

Під час виступу Раїса Кириченко відчувала якийсь стукіт у залі, наче люди встають, а їхні крісла автоматично складаються. Вона подумала, що публіка просто почала виходити із залу, а як виконала пісню до кінця і в залі увімкнули світло, побачила перед собою повністю стоячий зал:

«Вона була зростом трохи менш як 170 сантиметрів, це ж не багато. Але коли стоїш поруч з нею, відчуваєш, що вона вище. Я не знаю, як це назвати... Чи це така людська порода чи гідність внутрішня», – поділився Гліб Кудряшов.

«Кириченко у Полтаві надто багато лишила»

1 лютого 2005 року у Національному інституті хірургії та трансплантології Раїсі Кириченко зробили операцію на серці, яке постраждало внаслідок лікування медикаментами, які вона приймала для лікування нирок. Але операція не допомогла. 9 лютого 2005 року Раїса Опанасівна померла через хворобу серця. 

«9 лютого Раїси Опанасівно не стало. Мій телевізор був у ремонті і я кілька днів був без новин. Я приходжу в університет, з усіма вітаюся, в гарному настрої. Дивлюся, а на мене група дивиться дивно, ніби зі мною щось не так.  До мене підходить староста і говорить “Ти нічого не знаєш?”. А я тоді, справді, нічого не знав.. І тут вона мені говорить: “Раїса Кириченко померла”… Я одразу зателефонував директору філармонії Герману Юрченку, і він мене взяв до Києва на церемонію прощання». 

Пам'ятник Раїсі Кириченко у Полтаві

За словами Гліба Кудряшова Раїса Кириченко у Полтаві залишила великий слід в людях з якими працювала, в тих словах, які вона промовляла та в тих піснях, які вона співала. 

Поховали Раїсу Кириченко в селі Корещина Глобинського району Полтавської області, поруч з могилою її матері, як вона заповіла.

Раїса Кириченко та сучасність 

Наразі пам'ять про Раїсу Кириченко у Полтаві тримає її музей на базі педагогічного університету. В експозиції музею є різні касети з альбомами співачки, її сукня, туфлі та архівні фото. 

У Полтаві також є вулиця названа на честь Раїси Кириченко, де встановлений їй пам'ятник.

Про співачку згадують і на всеукраїнському рівні. Зовсім недавно на популярному шоу «Ліпсінк Батл», що на 1+1 ведуча Леся Нікітюк пародіювала Раїсу Кириченко з піснею «Я козачка твоя». Гліб Кудряшов поділився своєю думкою про такі експерименти: 

«Я з пересторогою ставлюся до таких експериментів. Але те, як це зробила Леся Нікітюк, мені до снаги. Правда, мені не сподобалося, як вона невдало «пародіювала» Раїсу Панасівну вже після виступу, за лаштунками... Але те, що її ім'я повернули на екрани одного з центральних телеканалів – це дуже добре».

Варто пам'ятати, що Раїса Кириченко –  це не лише пісня «Я козачка твоя». Це народний мелос та пісні Марусі Чурай. Таких сучасних пісень ми більше не маємо.

Обкладинка Юлії Сухопарової