31 липня, 08:07
31 липня, 08:07

Сучасні промислові підприємства – справжні міні-держави, які потребують представників абсолютно різних професій. Тому працювати на виробництві можна і кухарем у їдальні, і інженером в цеху або адміністрації, і токарем, і менеджером. Усі позиції на заводі однаково важливі. Завжди потрібні професії, пов'язані з виробництвом. 

Усе виробництво в народному господарстві в залежності від кінцевого продукту й застосовуваних технологій ділиться на галузі, які, своєю чергою, розподіляються за напрямами. До провідних видів індустрій, з якими пов'язані долі величезної кількості працюючих в них людей належать машинобудівна, металургійна (кольорова і чорна), видобувна, легка, деревообробна, хімічна, паливно-енергетична (нафта, вугілля, газ), харчова.

На найбільших підприємствах можуть працювати тисячі й навіть десятки тисяч людей. Багато заводів є містоутворюючими – саме на них зав'язане благополуччя, а багато в чому й існування, цілих міст.

Ким можна працювати на заводі й на підприємствах

Професії в промисловості можуть бути найрізноманітнішими – все залежить від галузі. Кожна має перелік власних спеціальностей. Але на будь-якому підприємстві має бути, наприклад, менеджерська ланка. Це керівники різних рівнів, які організовують роботу, шукають ринки збуту продукції, розв’язують всі проблемні питання і приймають стратегічні рішення. 

Професії на заводі можна поділити на інженерні та робочі. Вони взаємопов'язані: співробітник з вищою освітою координує діяльність майстрів за конкретними напрямками.

Якщо перейти до галузевих особливостей, то можна назвати такі спеціальності: 

 • важка промисловість: доменщик, штампувальник, ливарник, прокатник, сталевар, енергетик, стропальник, формувальник;
 • металообробка і машинобудування: конструктор, токар, фрезерувальник, складальник, електромонтер, механік, наладчик; 
 • видобуток корисних копалин: шахтар, геодезист, прохідник, підземний гірник, машиніст підземних установок і виїмкових машин, підривник, маркшейдер;
 • будівництво: плиточник-лицювальник, сантехнік, муляр, штукатур, маляр, арматурник, кранівник, зварювальник, екскаваторник;
 • харчова сфера: тістоміс, кондитер, кухар, пекар, жиловщик, розкатник, біотехнолог, обвальник; 
 • легка промисловість: ткач, текстильник, швачка, кушнір, модельєр, в'язальниця, швець, закрійник;  
 • транспорт: водій, пілот, машиніст, провідник, автоелектрик, ремонтник, диспетчер, акумуляторник.

Крім того, на будь-якому підприємстві важливі люди так званих допоміжних для благополуччя виробництва професій, без яких не обійтися. До них можна віднести бухгалтерів, кадровиків, юристів, секретарів, сторожів, прибиральників.

Можна згадати ще низку «наскрізних» професій, необхідних як на металургійному гіганті, так і на кондитерській фабриці: інженери різних спеціалізацій, технологи, слюсарі, налаштувальники, оператори, водії, електрики, фахівці з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, програмісти, різноробочі. 

Промислові підприємства постійно потребують кадрів, а перелік професій у них настільки широкий, що вони здатні дати роботу й випускнику університету з червоним дипломом, і колишньому «двієчнику», який у школі любив тільки фізкультуру.

Де здобувати освіту

Щоб працювати на  керівній посаді або увійти до рядів ІТП (інженерно-технічних працівників), необхідно мати вищу освіту. Її можна отримати в профільних технічних вузах або класичних університетах з широким переліком спеціальностей. Важливо правильно підібрати напрямок навчання, оскільки технології постійно змінюються, деякі професії зникають, інші ж, навпаки, залишаються перспективними. Робочі спеціальності отримують в основному в системі професійно-технічної освіти, що містить коледжі та технікуми.

Ще один варіант отримати робітничу спеціальність – записатися на платні короткострокові курси в один із численних навчальних центрів. Викладання в них орієнтоване на клієнта і відрізняється гнучкістю. Пропонують різні варіанти груп і форм навчання. Також можна отримати направлення на безкоштовне навчання від центру зайнятості – такий підхід гарантує працевлаштування відразу ж після закінчення підготовки.

Кому підходить робота на заводі

Працювати на промислових підприємствах можуть жінки й чоловіки. Звичайно, є спеціалізації, де жіноча праця заборонена. Але в основному права рівні. Від ІТП і кваліфікованого допоміжного персоналу (програмістів, бухгалтерів, юристів) потрібна наявність певних знань і схильності до інтелектуальної праці. Співробітникам у цехах необхідні навички виконання певних дій вручну або з використанням спеціальних інструментів. 

Яка заробітна плата

Зарплати на підприємствах залежать від багатьох факторів:

 • загального економічного стану галузі або конкретного заводу;
 • затребуваності продукції, що випускають;
 • місця розташування;
 • умов праці;
 • стажу роботи;
 • рівня освіти або кваліфікації співробітника;
 • його індивідуального внеску в спільну справу;
 • кадрової політики керівництва.

У важкій і гірничодобувній промисловості, металургії, машинобудуванні, приладобудуванні, нафтогазовій галузі оплата праці вища – там компенсуються небезпечні для здоров'я умови роботи. Менше отримують у легкій і харчовій промисловості, будівництві. 

Сучасний завод – це величезний організм, де кожному знайдеться справа. Щоб добре заробляти на виробництві, потрібно обирати перспективну спеціальність і постійно вдосконалюватися в ній.

Матеріал створений у рамках партнерства з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора і не завжди збігаються з позицією редакції.