Біла Церква – перше місто в Україні, що запровадило електронний облік зелених насаджень міста. Подібні системи вже працюють у Нью-Йорку, Берліні та Кракові. ЗМІСТ дослідив процес створення системи відкритих даних «Зелені насадження» Green City БЦ та дізнався, як це переросло у концепцію «Біла Церква – місто парк».
Green City БЦ – це онлайн портал для моніторингу зелених насаджень, дерев та елементів благоустрою, що з’явився у Білій Церкві на початку 2020 року. Слідкувати за цим можна через мобільний застосунок або онлайн-портал, розповіла Альона Колотницька, яка вже декілька років працює заступницею директора департаменту місцевого ЖКГ. Вона безпосередньо відповідає за озеленення Білої Церкви.
На сайті дерева розписані досить детально: окрім фото, можна дізнатися діаметр дерев (від 10 до 50 см), вид (породу), інвентарний номер, локацію (наприклад, Центральний міський пляж), вік, довжину стовбура, координати, вартість, статус обстеження тощо. Також, є можливість відфільтрувати потрібні вам дерева.
З початку 2020 року на інтерактивну карту зелених насаджень було додано близько 50 елементів благоустрою, близько 40 квітників та 1000 дерев, кожне з яких має свій стан перевірки:
- добрий;
- задовільний – дерева, які потребують догляду;
- незадовільний – такі дерева рекомендують видаляти (саме дерево маркують червоним хрестом спеціальною фарбою);
- лунка – місця для майбутніх дерев;
- пеньок – видаленні дерева.

Кожен стан перевірки має свій колір на сайті. Наприклад, червоним позначають аварійні дерева, яке необхідно видалити, помаранчевим – якщо дерево потребує санітарної обрізки.
Ще одна користь від ресурсу – містяни не тільки контролюють стан і кількість дерев, а й знають, що росте у Білій Церкві. Так, найбільше листяних дерев (наразі їх 833), потім хвойних і чагарників. Щодо стану дерев, то переважна більшість з них (438) перебувають у незадовільному стані.
Загалом, у Білій Церкві близько 4000 тисяч дерев, що знаходяться в аварійному чи незадовільному стані, але їх до порталу поки не внесли. Причина в тому, що наповнення бази даних займає багато часу та потребує більше людського ресурсу. Перший час над внесенням даних працювало 4 фахівці із департаменту Альони Колотницької.Та цього замало, тому система дозволяє містянам власноруч додавати та оновлювати об'єкти благоустрою. Ось як це працює:
- внесення даних та фото з прив’язкою до геолокації;
- перевірка інформації спеціалістами;
- надання висновку щодо стану дерева спеціальною комісією;
- відображення кінцевих даних на інтерактивній мапі.
Також, порталу можна допомогти матеріально – грошима або саджанцями.
.jpg?1600936539195)
Хаос у ЖКГ, або Як порахувати усі дерева міста
Прийшовши на цю посаду, каже Альона Колотницька, мала дві проблеми: безпритульні тварини та аварійні дерева.
«Коли я очолила відділ благоустрою, було не зрозуміло – де ті дерева, скільки їх та з чого взагалі починати. Було купа паперів, які не давали чіткого розуміння, де та яке дерево є аварійним. Перший час ми навіть використовували Google Maps для обстеження, а фото та інформацію зберігали в Excel-табличці».
Ще однією проблемою є відсутність розуміння між відділом благоустрою та підрядником, який мав обробляти дерева. Через брак нормальної системи обліку було неможливо чітко пояснити, які саме дерева потребують догляду.
Окрім того, часто виникали ситуації, коли люди вважали, що комунальники зрізали дерева, які виглядали здоровими. Тому, Альона Колотницька вирішила, що потрібно створити систему, в якій всі дані будуть під рукою, бо з цим «легше працювати усім».
Згодом, Фонд Фрідріха Науманна оголосив грант в рамках проєкту по впровадженню інноваційних рішень для підтримки клімату, інфраструктури та енергоефективності в містах України, куди у 2019 році Альона Колотницька подала свою ідею.
«Все почалося з онлайн карти зелених насаджень, де ми хотіли відмічати стан, фотографії дерев. Ми подали заявку, виграли грант і так з’явився портал та застосунок Green City БЦ», – каже вона.
.jpg?1600936584792)
На сайті не випадково відмічені квітники та зони відпочинку: крім того, що там також є дерева, які потребують догляду, містяни можуть додати перелік квітів, висаджених на тій чи іншій клумбі, або просто подивитися, які цікаві об’єкти розміщені в тій чи іншій частині міста.
Онлайн мапа зелених насаджень та проєкт «Місто-парк Біла Церква»
Портал Smart City БЦ створювався київською компанією SOFTPRO протягом майже року завдяки грантовим коштам. На даному етапі департамент оплачує тільки послуги хостингу сайту. Як розповіла Альона Колотницька, попри певні проблеми з каталогізацією, зараз проєкт є досить функціональним та успішним:
«Коли ми почали розробку, аналогів в Україні не було взагалі. Зараз же над подібними порталами працюють Одеса, Львів та Тернопіль».
Проєкт «Місто-парк Біла Церква», до якого увійшов Інформаційний портал Green City БЦ, є стратегією розвитку міста розробленим за участю Фонду Фрідріха Науманна та ДЖКГ (Департамент житлово-комунального господарства). Його презентували 23 липня поточного року. Головна ідея – об’єднати усі рекреаційні зони зеленими коридорами, перетворивши Білу Церкву на один величезний парк.
.jpg?1600936672554)
Усього проєкт має 4 етапи:
- розробка порталу для управління та моніторингу зеленими насадженнями – 2019 рік;
- наповнення системи інформацією – 2020 рік;
- розробка стратегії відновлення та збагачення зеленого фонду міста – 2020/2021 роки;
- планування та виконання завдань стратегії – 2021 рік.
З внесенням даних стало легше відстежити стан насаджень в міст і, як результат, це виросло у цілу концепцію розвитку Білої Церкви.
Наразі, департамент благоустрою працює над другим етапом, активно залучаючи місцевих мешканців до наповнення інформацією порталу Green City БЦ. Наприклад, у серпні було оголошено конкурс «Еко Герой 2020», метою якого було порахувати дерева міста. Додавати насадження з прилеглих територій можна в трьох номінаціях: заклади освіти, організації та житлові будинки. Головна нагорода – іменне дерево.
.jpg?1600936711330)
За словами Альони Колотницької, дуже важливим є нормальна робота застосунку та порталу, бо не можна запрошувати людей допомагати, коли продукт працює не ідеально. Тому наразі, в рамках проєкту йде робота над оновленням сайту та застосунку. Презентація оновленої системи Green City Bcs запланована на жовтень.
Крім того, департамент залучає до співпраці університети. Наприклад, студенти допомагають з інвентаризацією дерев спеціальним номерами зі штрих-кодом. Для цього закупили спеціальний молоток та 1500 бирок. Вартість такого набору фірми Signumat складає близько 30 тис. грн.
За задумом розробників, у застосунку Smart City БЦ повинен з’явитися сканер штрих-коду, за допомогою якого можна буде дізнатися всю інформацію про конкретне дерево.
Про свідомість мешканців, складності та успішні кейси
Попри коронавірус, каже заступниця директора департаменту ЖКГ, роботи залишилося чимало:
«Green City БЦ містить дані про наявні зелені зони, які ми утримуємо та доглядаємо. Але, окрім цього, є перспективні зони, де відповідно до детального плану, можливо створювати нові парки, алеї або сквери».
Головним мінусом такої відкритості є «спритність» місцевих депутатів, які одразу роздають землю, яку департамент позначив як перспективну. Наприклад, цього року Альоні з командою вдалося внести Зелений острів як рекреаційну зелену зону, що автоматично захищає ці землі від депутатів. Раз на рік на його території проходить екопікнік, який торік завітало понад 15 тисяч гостей.

Альона Колотницька розповіла, що є й успішні приклади. Зокрема, це «Родинний сквер» у Таращанському масиві, над яким вона працює вже третій рік. За її словами, більшість мешканців прилеглих будинків тепер проводить свій вільний час тут:
«Є випадки, коли немає коштів, але є місце, яке можна позначити як зелену зону. Так було і в одному з районів міста: ми розчистили ділянку, трохи засадили її та забули, бо не було коштів. Повернулися через рік, а місцеві зробили її тільки краще. Тому важливо створювати такі умови, в яких люди самі будуть відчувати відповідальність».
Окрім перевірки стану та інформації, на порталі ведеться статистика виконаних робіт за рік. Так з початку 2020 року, було видалено 184 дерева, обрізано 12 та висаджено 25 дерев.
Також, як розповідає Альона Колотницька, великою проблемою є неправильна обрізка дерев:
«Спочатку після обрізки дерев деякими підрядниками, хотілось власноруч це робити. Але потім ми почали виховувати їх простим методом: хочете працювати – вчиться робити це правильно, або ніяких підрядів».

Зараз у Білій Церкві склалася ідеальна ситуація, де за кожним парком доглядає один окремий підрядник, для якого головне – це якість та репутація. Та ще однією проблемою є відсутність норм поводження з деревами для обленерго, яке працює з мережами, що знаходяться над деревами. Вони працюють, як хочуть, і часто обрізають дерева як заманеться, каже Колотницька. Компромісом є розподіл вулиць та дерев, які обробляє департамент благоустрою та ті, які лишаються для обленерго.
Крім того, департаменту допомагають екоактивісти, які навчають та проводять тренінги. Але з іншого боку, вони вважають, що потрібно саджати дерева та рослини, які притаманні нашому регіону, каже заступниця:
«Цього року в Білій Церкві більш ніж на метр знизився рівень ґрунтових вод, через що посохли берези. Клімат змінюється, тому потрібно це враховувати. Зараз в місті є сакури, половниці та інші нетипові дерева, що радують всіх».
Також жінка розповіла, що використовує різні рослини при висадці клумб та квітників. Здебільшого, це багатолітні та самосійні квіти, як, наприклад бордулак.
«Спочатку люди жалілися, що ми саджаємо не те. Всі звикли до шавлій, тощо. Але якось ми посадили кущі троянд та лавандин, і потім влаштували лавандову вечірку. В результаті, за 3-4 роки все зацвіло і виглядало, наче це Прованс. Тому людям сподобалося, а в місті з’явилася ще одна фотолокація», – розповідає Альона.
Також, особливу увагу вона приділяє газонам. Зараз більшість із них є придатними для відпочинку, хоча раніше велика частина була схожа на звичайний ґрунт.
На думку Альони, потрібно постійно вчитися, тому вона всіляко заохочує навчання через семінари, воркшопи та книжками.

Висновок
В одному з інтерв’ю Альона Колотницька каже, що Біла Церква буде найзеленішим містом в Україні – хоча б тому, що це буде перше місто, де порахують всі дерева. Контролювати зелені насадження, не знаючи їх кількості та стану, вкрай важко. І Біла Церква стала першим містом, яке почало з основ – інвентаризації та обліку.
Завдяки простій інструкції та доступного дизайну сайту містяни можуть оперативно реагувати та доповнювати перелік дерев, а також контролювати вирубку та обрізання. Комунальні служби і собі не потерпають від звинувачень у тому, що вони спотворюють місто, адже стан будь-якого дерева можна перевірити на сайті. Крім того, завдяки Green City BСs комунальники розуміють об'єм робот, стан дерев та потрібну кількість, яку потрібно посадити. Тому такий портал – це максимально зручно як для влади, так і для містян.

Юрій Дрога
Фото Юрія Дроги
Обкладинка та графіка Дарії Муращенко