Важкі бойові поранення можуть стати причиною інвалідності. Захисники України та їхні родини, які опинилися в таких умовах, не завжди знають куди звертатися після висновку військово-лікарської комісії про непридатність для служби.
ЗМІСТ знайшов воїна, якому разом з дружиною вдалося пройти усі етапи отримання групи інвалідності після повернення з фронту. Цей шлях був непростим через складнощі з бюрократичною системою, але визначальним у цій історії став людський фактор.
Попри усі складнощі оформлення пільги бійцям та їхнім родинам варто розуміти, що цей шлях потрібно пройти, аби держава могла забезпечувати свого воїна й віддячити за самопожертву на полі бою. У цьому матеріалі описаний шлях від лікарняного ліжка до отримання статусу людини з інвалідністю унаслідок бойових дій.
На прикладі досвіду воїна А. та його дружини з Полтави розповідаємо чого очікувати тим, хто зіштовхнувся з цим, даємо перелік документів та акцентуємо на моментах, що суттєво спростять цю процедуру для інших. Герої матеріалу поділилися досвідом на умовах анонімності, щоб допомогти іншим.
Після поранення і перед ВЛК
Після отримання поранення, воїн опиняється у госпіталі за евакуаційним маршрутом. У випадку з воїном А., який отримав поранення у серпні 2022 року, це було так:
- поранення на полі бою на Донеччині;
- евакуація до шпиталю у Дніпро/визначення ступеня тяжкості поранення й перенаправлення;
- перевезення до Луцька евакопотягом/операція.
Якщо ваш воїн або ви самі не маєте можливості пересуватися варто бути готовими до далеких від «лакшері» умов перевезення. Варто завчасно домовитися з рідними про те, як ви зможете зв’язатися на випадок поранення чи евакуації, аби родина знала куди звертатися. Потрібно напам’ять знати номер чоловіка, дружини, батьків, сестри чи брата й попросити телефон у медперсоналу, якщо людина при тямі. Якщо ні, попросіть медиків повідомити рідних й продиктуйте номер, або зробіть це щойно прийдете до тями.
Коли нерухомий військовослужбовець лишається на лікування в іншому місті, а є потреба доставити його додому, можна організувати спеціальний процес. У випадку з воїном А., цим процесом опікувалася його дружина. Перевезення лежачих пацієнтів можливе за спеціальним медичним протоколом і тільки у кареті швидкої.
Якщо ви маєте намір забрати рідну людину на лікування додому, потрібно:
- звернутися у місцевих військовий госпіталь й отримати відношення про готовність прийняти пацієнта з іншого міста;
- узгодити з начмедом закладу, де перебуває військовий, можливе переведення;
- організувати транспорт, бо госпіталі не завжди мають вільну техніку. Тут є кілька варіантів: замовити приватну швидку у медклініці (вартість перевезення до 35 тис. грн), або звернутися до знайомих військових з проханням допомогти.
Дружині воїна А. вдалося перевезти його з Луцька до Полтави. Для цього жінка звернулася до начальника шпиталю, дала номер чоловіка. Потім він зв’язався з Луцьком й узгодив переведення лежачого пацієнта. Досвід родини показав хороше ставлення до пацієнтів, тож такий варіант працює.
Після перевезення (якщо в цьому була потреба), воїна везуть на обстеження. До прикладу, полтавські лікарі під час КТ виявили, що воїну А. потрібно змінити розташування штифтів у спині.
Потім на нього чекала друга операція. Уже в жовтні полтавець пройшов першу військово-лікарську комісію, що дає відпустку на 30 днів на лікування й перебував у шпиталі.
Проблема перша: як знайти свою військову частину
Воїн А. на фронті отримав поранення, що не дозволяли йому самостійно пересуватися.
Оффтоп: бюрократична складова робить систему вкрай складною. Просто сьогодні чимало військовослужбовців можуть поїхати з умовної Одеси на Донбас у свою військову частину, щоб отримати рапорт на ВЛК, повернутися у Київ на ВЛК, отримати відпустку і знову поїхати на Донбас, щоб підписати документ й зрештою піти лікуватися.
Попри травму, для проходження ВЛК воїн має підписати документ у вч. У випадку воїна А. частина зареєстрована у Бахмуті, хоча на війну він йшов з полтавського військкомату.
Розв’язати цю проблему допоможе телефонний режим. Важливо, щоб на зв’язку з бійцем чи його родиною був взводний, чи інший командир, який реагує і відповідає на запити, дзвінки й повідомлення.
Спершу взводний має допомогти оформити й надіслати відпускний лист. Його дають кожному бійцю, коли він йде на 30 днів на оздоровлення. Попри це, все одно потрібно відмічатися й з’являтися до вч на певний час та дату.
Коли спливає час, має бути ще одна відпустка на реабілітацію на 30 днів. У випадку з воїном А., вона минула у шпиталі. Згодом відбулося друге засідання ВЛК на визначення придатності, де вирішили що боєць непридатний до служби зі зняттям з обліку. Це перший крок на шляху до оформлення інвалідності.
Документ про непридатність потрібно надіслати у ваше регіональне управління в (ці дані уточніть у ВЛК). Висновок завізують печатками й повернуть у госпіталь. Оригінал цього заключення ВЛК потім знадобиться і взяти його можна у вашому госпіталі.
Виключення зі служби
Після висновку ВЛК потрібно про це сповістити вашу військову частину, щоб там почали готувати документи на звільнення. Як правило, на цьому етапі не має виникнути проблем, але все залежить від ротних, взводних і командування. Якщо вони перебувають на контакті, то все вирішується швидко. Воїн А. у лютому 2023 року уже був офіційно звільненим зі служби.
Боєць має отримати витяг з наказу про звільнення, де мають прописати нарахування компенсації за не відгуляну відпустку тощо.
На цьому етапі важливо проконтролювати, щоб у документах вказали обставини поранення. Якщо це було виконання бойового завдання, це має бути чітко вказано у витягу з військової частини. Якщо ж замість цього формулювання пишуть «проходження військової служби» або інші обставини, а боєць виконував завдання, вимагайте зміни формулювання. Від цього документа залежать подальші етапи. Формулювання причини травми впливає на статус та виплати для захисника.
Якщо ж боєць був на виконанні бойового завдання, й отримав травму, то в частині проводять розслідування, що може тривати 1-2 місяці. Після цього з частини повинні надіслати заключення, що боєць «отримав поранення під час виконання бойового завдання із захисту батьківщини, по стримуванню військ російської федерації». Це важливо, адже цей факт вплине на всі інші документи.
Дружина воїна А. рекомендує заздалегідь це проговорити з представником військової частини, з яким ви на зв’язку. Якщо поранення сталося під час виконання бойового по захисту батьківщини, то це має бути вказано.
Отже, коли воїна звільнили зі служби й надіслали оригінали документів, починається наступний етап.

«Найцікавіше». Що робити коли військовослужбовець звільняється?
Звільнення з військової служби відбувається як і зі звичайної роботи. Військовослужбовець отримує виплати, але не варто очікувати «космічних» сум. У наказі вч пишуть, що воїна потрібно нагородити за службу, виплатити компенсацію за не відгуляну відпустку тощо.
Нарахування проводять за окладом, який для військовослужбовця становить приблизно 2 тис. 900 грн (усе інше – премії).Отже, на етапі розрахунків будьте готові, що великих сум очікувати не варто, а 200 % чи 513% нарахування залежать від окладів.
Після звільнення військовослужбовця, потрібно звернутися у військкомат. Воїн А. на війну пішов добровольцем, тому тоді у військкоматі йому дали тимчасовий військовий квиток, бо його документ був втраченим. Якщо у вас так само немає військового квитка, його дадуть у військкоматі.
Під час відвідин Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки воїн А. з дружиною потрапили у перший кабінет, де подали всі документи про списання зі служби. Там можна уточнити, що робити далі для оформлення інвалідності.
Важливо, що під час подачі документів важливо берегти оригінали. Є документи, які вч дає у трьох екземплярах на випадок, якщо різні установи потребують оригіналів.
Принаймні 1 оригінал будь-якого документу має лишатися у вас.
До прикладу, вкрай важливо вберегти оригінал документа свідоцтва про хворобу з госпіталя з висновком ВЛК про непридатність та печаткою з Харкова. Копії таких документів варто завіряти нотаріально.
При цьому, потрібно бути готовими, що не всі нотаріуси ладні завірити військові документи у воєнний час. Дружина воїна А. каже, що 9 з 10 нотаріусів у Полтаві відмовляли їй, але вдалося знайти кількох на вул. Гоголя у центрі.
У кабінеті №7 полтавського військкомату завжди готові пояснити права бійця (прийом у вівторок та четвер з 8:00 до 12:00). Там можна дізнатися куди подавати документи, як скористатися правом на одноразову грошову допомогу при пораненні, оформлення статусу й пенсії інваліда війни тощо. До речі, тут дають готові списки документів, що їх потрібно зібрати. Досвід дружин бійців показує, що таке є не в усіх містах і дуже залежить від людей, які працюють на місцях.
МСЕК
Далі на воїна очікує медико-санітарна експертна комісія, яка визначає групу інвалідності й ступінь втрати працездатності. Коли військовослужбовець уже звільнений зі служби, йому потрібно пройти медогляд за місцем, де укладений договір з сімейним лікарем. Щоб пройти комісію, потрібно отримати дозвіл на проходження.
Воїн А. мав проблеми з визначенням лікарні, де проходитиме огляд, бо має прописку в області, а договір на медобслуговування у Полтаві. Якщо у вас виникнуть проблеми з лікарнею, що має вас обслуговувати, то знайте, що визначальний тут договір з сімейним лікарем. Родині воїна А. для цього навіть довелося брати свідчення сусідів, про те, що вони живуть в Полтаві попри прописку в районі.
Перед МСЕК треба пройти лікарів, рентген й здати аналізи. У вас буде 1 або 2 профільних медики, лікарі інших спеціалізацій та висновок психдиспансеру.
Коли усі документи лікарів зібрані, їх потрібно передати директору лікарні, який передає їх МСЕК. Після цього, за кілька тижнів, звідти телефонують й призначають дату, коли можна пройти комісію. Воїн А. проходив комісію у квітні. На рішення МСЕК чекав 15 хв й отримав 2-гу групу інвалідності на 2 роки 2 групу (чоловік має половини хребта, а від лопаток до копчика встановлення пластини і штифти). Також мав супутні пошкодження, контузію, закриту черепно-мозкову травму. Хабарів за проходження комісії платити не потрібно.
Документи після МСЕК
Коли ви отримали довідку МСЕК про визначення інвалідності, дорога знову веде до військкомату. Тепер потрібно зібрати документи у військкомат, якій передадуть у Головне управління пенсійного фонду та Управлінню соціального захисту. Для цього потрібно написати 3 заяви на одноразову грошову допомогу, пенсію і доплату, якщо є діти.
Ось перелік документів, що потрібно зібрати:



Тут дружина воїна А. зіштовхнулася з тим, що не має певних документів, які потрібні на цьому етапі.
Потрібно бути готовими, що для виплати грошової допомоги потрібна копія довідки про участь у бойових діях, яку дає військова частина. Її можна замовити завчасно з усіма іншими документами. Також потрібен грошовий атестат і документ про додаткові види грошового забезпечення, які теж надає вч. За ними обчислюють пенсію.
Окрему увагу приділіть печаткам на цих документах. Обов’язково військова частина, окрім круглих печаток, має поставити на них кутові, інакше документи не приймуть у військкоматі. Досвід показує, що треба завчасно попередити командира про те, що грошовий атестат та довідка про додаткове забезпечення повинні мати кутову печатку.
Коли ви принесли документи й написали заяви, потрібно зайнятися оформленням посвідчення за статусом, який присвоїли вам, або вашій рідній людині.
У випадку воїна А., у висновку МСЕК вказали, що він має інвалідність унаслідок захисту батьківщини, тож отримає посвідчення особи з інвалідністю унаслідок війни. Для цього потрібно звертатися до Управління соціального захисту за пропискою, але на практиці усі матеріали йдуть до Полтави, тож намагайтеся домовитися отримати послугу тут. Особливо, якщо маєте проблеми з пересуванням.
Наостанок. Очікувати пенсію можна кілька місяців, а зорієнтувати скільки саме, воїнів зазвичай ніхто не може. І це проблема, бо працювати людина не може через втрачене здоров’я, а зарплату не отримує вже кілька місяців. Спростити систему міг би єдиний реєстр з усіма даними бійців, але поки його немає, доводиться проходити процедуру як вона є.
Обкладинка Юлії Кочетової
Графіка Аліни Ковбасенко