29 червня, 17:06
29 червня, 17:06

«Будеш погано вчитися – підеш на завод!» – такою фразою багатьох у дитинстві лякали батьки. Насправді ж, влаштуватися на завод не так просто: потрібно багато чого знати та вміти, щоб туди потрапити. До того ж у наш час робітничі професії набирають неабиякої популярності. Майстра із «золотими» руками знайти складно.

Нині функціонують безліч сайтів, на яких розміщені оголошення і вакансії з перевагами роботи в тій чи іншій компанії. Але, як відомо, завжди є і зворотний бік. Не факт, що обіцяна робота офіс-менеджера з нескладними, на перший погляд, обов'язками буде простою. І, можливо, робітнича професія принесе набагато більше задоволення, ніж може здатися.

Часто в містах є мінімум два або три підприємства, на яких працюють багато містян та приїжджих, молодих фахівців і вже доволі досвідчених людей. Полтава не є виключенням. У нас успішно працюють заводи та фабрики. Тож, якщо там є вакантні місця, і ви вирішили спробувати свої сили, то спочатку рекомендуємо розібратися, які є переваги й недоліки в роботі на виробництві. Часто ці «плюси» та «мінуси» можуть перетинатись як два боки медалі. Тут важливо, на що ви орієнтуєтесь під час пошуку роботи.   

Плюси роботи на заводі

Стабільність. У першу чергу, робота на заводі підійде людям, які звикли до стабільності й не люблять, коли робочий графік змінюється. Будні на підприємстві зазвичай починаються і закінчуються в один і той же час. Вихідні теж фіксовані. Робота цехів має свою чітко сформовану структуру, тому співробітники виконують тільки свої функції, не перекидаючи обов’язки один на одного.

Своєчасна зарплата. Зарплата складається з гарантованої ставки, зазначеної в трудовому договорі. Та премій, що залежать від виконання плану з виробництва продукції, відсутності браку, дотримання норм і правил охорони праці. Працівники отримують зарплату в чітко встановлений часовий проміжок. 

Приємним бонусом також стане тринадцята зарплата, яку виплачують на великих підприємствах для заохочення співробітників. Це середньомісячна зарплата працівника, видається перед новорічними святами або з відпускними (на різних підприємствах графік її отримання різний).

Колектив. Зазвичай на заводі колектив не змінюється роками. Це дуже комфортно: всі один одного добре знають, розуміють, до кого та з якими питаннями звертатися в разі необхідності. Позитивна атмосфера, спільні спогади, жарти, які зрозуміють не всі, та, напевне, найголовніше, що дає злагоджений колектив – довіра. 

Профспілковий комітет. Більшість заводів надають можливість вступити до профспілки. Це забезпечує захист прав та інтересів працівників. Комітет  вирішує питання трудових спорів з керівництвом і розглядає соціальні проблеми. У цій функції є набагато більше переваг, ніж може здатися на перший погляд. Наприклад, матеріальні виплати в разі одруження, допомога в організації поховання члена родини, часткова оплата дитячого садка, лікування чоловіка чи дружини та дітей. Також профспілка може надати юридичну допомогу членам організації. Розмір членських внесків становить 1-2% від заробітної плати. 

Службовий транспорт. На багатьох заводах службовий транспорт вранці та ввечері возить на роботу та з роботи співробітників. Працівникам, які змушені їздити громадським транспортом у робочих питаннях, видають проїзний або компенсують витрати. 

Оплачувана відпустка.Термін офіційної відпустки – 2 тижні.  Крім того, на багатьох підприємствах можна піти в оплачувану навчальну відпустку, а також підвищити кваліфікацію за рахунок роботодавця. 

Досвід. Якщо з якоїсь причини ви вирішите звільнитися, то безцінний досвід роботи на великому підприємстві стане в нагоді для наступного місця роботи.  

Мінуси роботи на заводі

Ризик. Працівники промислового виробництва повинні пам’ятати про ризики для здоров’я. Часто ця робота пов’язана зі шкідливими умовами праці й високою травматичністю.

Система контролю. На багатьох великих підприємствах існує система контролю працівників: реєструють час прибуття на робоче місце і час завершення праці, охоронці можуть перевіряти вміст сумок і рюкзаків. Це означає, що виходити з приміщення  можна тільки у відведений час, швидше за все, в обід і позаробочий час. Іноді просять залишати смартфони, ноутбуки та інші пристрої в камерах зберігання, бо турбуються про свої авторські розробки, особливо підприємства в оборонній сфері.

Система матеріальних виплат. Система матеріальних виплат підприємством часто має свої «підводні камені». Підвищення кваліфікації коштом організації, щомісячні надбавки до зарплати молодому фахівцеві, одноразова виплата молодому співробітнику – після отримання цих бонусів працівник повинен відпрацювати деякий час на заводі, як правило, протягом трьох років. В іншому випадку, він повинен сплатити штраф у сумі отриманих коштів. Тому необхідно дуже уважно читати договір. Але такі правила діють не на всіх підприємствах. 

Проблема з вираженням індивідуальності. Дотримання усталених норм і  правил  часто не дозволяє співробітникам проявляти свою індивідуальність. Тому поточна робота може дуже швидко набриднути й молодому співробітнику захочеться змінити обстановку

Понаднормова робота. Коли терміни здачі проєкту або випуску будь-якої продукції добігають кінця, співробітників можуть викликати на понаднормову роботу або навіть нічні зміни. Так триватиме, поки проєкт не завершать успішно. Але для робітничих професій на підприємстві практикують змінний графік роботи, в тому числі й вночі. Зазвичай, цей графік узгоджується, але не кожен готовий працювати в нічний час. 

Складність в оформленні документів. Для того, щоб підписати будь-який документ, потрібно прийти до кількох фахівців, що може зайняти чималу кількість часу. Часто хтось із них то на нараді, то у відпустці. А деякі фахівці знаходяться в іншому корпусі підприємства, до якого, можливо, доведеться добратися громадським транспортом. 

Рекомендації 

Для того, щоб все ж вирішити питання про те, чи варто працювати на заводі, необхідно відповісти самому собі на кілька простих запитань: у чому переваги та перспективи даної зайнятості? І чи можуть плюси швидко перекрити мінуси?

У будь-якому випадку,  робота на заводі це нелегко. Ви маєте бути готовими до постійних фізичних навантажень. У такій роботі основне – любити те, чим займаєшся. Тоді все буде виходити.