Війна внесла корективи в роботу правоохоронців України. Нині перед відомствами, окрім основних завдань, постали виклики воєнного часу.
З 24 лютого стало зрозуміло, хто готовий боронити країну від окупантів до останнього, а хто – піти на співпрацю з ворогом. Зрадників та колаборантів серед правоохоронців та посадовців відстежують та карають.
Такою роботою займається Державне бюро розслідувань. Територіальне управління розташоване у місті Полтаві й охоплює Полтавську, Харківську, Сумську та Дніпропетровську області.
Керівник управління Денис Маньковський розповів ЗМІСТу про особливості роботи бюро в умовах війни.
24 лютого. Перший день повномасштабного вторгнення
«Звичайно, важко було підготуватися до війни і всього, що сталося. Я до останнього не міг повірити, що таке можливо, мабуть, як і більшість українців. Я думав, що не може так бути, щоб 200 тисяч російських солдатів хотіли захопити нашу країну. Хоча підсвідомо розумів, що таке може статися. 24 лютого застало зненацька всіх, в тому числі й Державне бюро розслідувань».

За його словами, працівники Територіального управління ДБР в Полтаві з 6 годин ранку були на робочих місцях. В управлінні працювали над тим, щоб зберегти матеріали кримінальних проваджень, таємних документів. Так зробили у відділах в Сумах та Харкові, які з перших днів війни атакував ворог.
«Я вважаю що співробітники відреагували оперативно та досить добре. Ми як і всі брали участь в нарадах разом з владою та правоохоронцями області, там розв'язувати важливі питання щодо оборони тощо».
Основні напрямки роботи ДБР під час війни
Державне бюро розслідувань займається документуванням та розкриттям злочинів, які вчинили посадовці, правоохоронці та військові. На жаль, з 24 лютого більшість справ стосуються державної зради, колабораціонізму та воєнних злочинів.
Денис Маньковський каже, що нині є кілька пріоритетних напрямків роботи ДБР. Перший – це документування воєнних злочинів:
«ДБР намагається з одного боку добре виконувати свою роботу, а з іншого – не внести деструктиву в роботу військових, бо зараз це дуже чутлива тема. Ми постійно в контакті з військовослужбовцями і в першу чергу ми намагаємося допомогти їм, щоб вони продовжили виконувати свою роботу».
Другий напрямок – це документування злочинів пов’язаних із незаконним веденням війни. Документування таких злочинів вчинених російськими військовими, працівники ДБР проводили у травні в Тростянці. Тоді на місці працювали понад 100 правоохоронців.
Третій – злочини проти національної безпеки України, а саме: державна зрада та колабораціонізм. З початку вересня фахівці ДБР працюють на звільненій Харківщині, де під час окупації деякі правоохоронці та держслужбовці пішли на співпрацю з ворогом. Станом на 14 жовтня Бюро оголосило 37 підозр колаборантам, затримали 13 людей та обрали усім злочинцям запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Фахівці «по гарячому» працювали і продовжують це робити в Балаклії, Шевченковому, Ізюмі, Куп’янську, Вовчанську, Липцях, Козачій Лопані. Денис Маньковський пояснює, що це ті міста, де була найбільша концентрація правоохоронців-зрадників:
«Ще до звільнення цих територій ми розуміли і знали, хто співпрацює з окупантами, тому кримінальні провадження вже заздалегідь були відкриті. Ми збирали доказову базу, допитували громадян, які були вимушені виїхати з окупованих територій тощо. З моменту деокупації ми вже розуміли хто є зрадник, де він мешкає чи переховується».
Окрім цього, працівники ДБР продовжують працювати над розкриттям злочинів пов’язаних з хабарництвом та зловживанням службовим становищем:
«Ми намагаємося приділяти увагу цьому та розслідувати цю категорію злочинів, але з урахуванням тенденції сьогодення, мабуть, темп спав. Це обумовлено тим, що і хабарників, і службових злочинів стало менше. Те, що відбувається сьогодні в державі, впливає на сприйняття і змушує кожного замислитися над своїми вчинками».

«Русскіє сваіх нє брасают»
Більшість зрадників-правоохоронців втекли до російської федерації, бо знали, що в Україні на них чекає кримінальна відповідальність. Декому цього зробити все ж не вдалося.
«Була справа, яка стосувалася керівника народної міліції Балаклії, який раніше був українським правоохоронцем. Під час звільнення він втік в Куп’янськ, а потім намагався втекти у рф. Росіяни затримали його на кордоні та “розвернули” назад. Якийсь час він переховувався у Куп’янську, але працівники ДБР його відшукали й зараз він перебуває під вартою. Йому оголосили підозру за ст. 111 ККУ. Як то кажуть “рускіє своіх не бросают”. І таких історій декілька, вони навіть своїх солдатів не всіх позабирали».
Чого лише варта історія про російського військового, який переховувався поблизу Шевченкового Куп’янського району.
Російський військовий зізнався, що пішов воювати проти України заради грошей. Йому обіцяли 4 тис. рублів за кожен день служби. Він підписав контракт з російською армію 6 вересня, а 7 вересня його підрозділ розбили Збройні Сили України. За його словами, після прильотів по позиціях, всі втекли, а його покинули.
Працівники Державного бюро розслідування затримали росіянина та передали Службі безпеки України для перевірки.
Денис Маньковський каже, що говорячи про бюро, то серед працівників зрадників не виявили, ніхто не перейшов на бік ворога. Він пов’язує це з жорстким відбором, який включає дослідження на поліграфі.
Наразі правоохоронці управління продовжують працювати на Харківщині та готові розпочинати свою роботу в нових звільнених від загарбників українських містах:
«Я вірю, що ми неодмінно переможемо. Це буде складно, але перемога буде», – говорить Денис Маньковський.
Фото Катерини Пєшикової