13 січня, 17:01
13 січня, 17:01

Кожен, хто тримав у руках зароблені власною працею гроші, задумувався про те, як не лише не втратити їх, а й примножити. Але не кожному це вдавалося.

Фінансова консультантка з управління особистими фінансами Оксана Ясько каже, що причина глибше, аніж ми думаємо. Вона криється не у розмірі заробітної плати чи кількості щомісячних кредитних платежів. Дізнатися її можна за допомогою фінансової гри «Грошовий потік».

Ми пройшли гру і розкажемо вам механізм пізнання власної фінансової поведінки.

Від робочого до підприємницького класу

Гру розробив підприємець Роберт Кіосакі, автор книги «Багатий тато, бідний тато». Ця настільна гра за механізмом нагадує «Монополію», однак відрізняється рівнем заглиблення у фінансові процеси. Тут вам доведеться на спеціальних картках вести облік всіх доходів та витрат, розраховувати кредитні можливості, накопичувати капітал, купувати нерухомість, акції та долі в бізнесах.

Гра за механізмом нагадує «Монополію»

Перед початком гравці записують на листочках і прикріплюють на поле свою мрію –  вона може бути будь-якою. Мрія дає розуміння кінцевої мети, адже, за словами Оксани Ясько, гроші люблять бути направленими на щось. Тоді ви матимете більше шансів заробити і відкласти необхідну суму. Далі обираємо наосліп картку, на якій зазначена професія, рівень доходу та обов'язкові витрати. Ці дані переносимо на спеціальний лист, призначений для всіх необхідних розрахунків на першому етапі гри. Список витрат знайомий кожному: податки, квартплата, кредитна картка, освіта, автомобіль тощо. Віднімаємо від заробітної плати суму витрат і отримуємо щомісячний грошовий потік.

Гра починається зі «щурячих перегонів». Мається на увазі перша половина життя, впродовж якої ми працюємо і накопичуємо свій капітал. Мета першого туру – збереження мають перевищити витрати. Гравці ходять по колу і тягнуть картки з можливостями. Комусь пощастило придбати акції по 1 доларові і вигідно їх продати, а хтось взяв будинок у кредит і отримує пасивний дохід. Мале коло дає розуміння грошообігу в повсякденному житті і навчає базовим поняттям фінансової грамотності: облік витрат, розрахунок відсотків по кредиту, важливість вкладень і прорахунок ризиків. 

Перший тур має назву «щурячі перегони»

Оксана Ясько говорить, що більшість людей не розуміють для чого їм потрібні гроші. Важливо визначити конкретну мету і суму, що необхідні для її досягнення. Це дозволить позбавитися від звички робити імпульсивні покупки чи витрачати всі накопичені кошти на велику разову покупку. Перший етап гри змінює мислення гравців з робочого класу на підприємницький.

Змінити ставлення до грошей

Після 2 годин «щурячих перегонів» новоспечені підприємці навчилися грамотно поводитися з грошима і вийшли на велике коло гри. У другому турі сума щомісячного грошового потоку множиться на сто. Тепер гравці оперують мільйонами доларів, купують власні бізнеси, вкладаються у благодійність. Такий рівень дозволяє відстежити загальне відношення людини до грошей: хтось дбайливо рахує кожну тисячу і складає купюри за номіналом, а хтось дозволяє іншим гравцям дурити себе на десятки тисяч.

Переможцем другого туру стане гравець, який першим збільшить свій щомісячний грошовий потік на 50 тис. доларів від початкової суми. Мету другого туру кожен обирає сам: якнайшвидше заробити необхідну суму чи все ж купити свою мрію.

Спеціальний лист, призначений для всіх необхідних розрахунків

На кінець розумієш своє справжнє ставлення до грошей і фінансових процесів, бачиш прогалини у знаннях. Гра вчить не лише грамотно поводитися з грошима, а й відстежувати свої емоції, поведінку в різних ситуаціях. Інсайдом можуть стати і фінансові рішення інших гравців, адже кожен мислить і чинить з грошима по-різному. 

Якщо в житті ми не можемо слідкувати за тим, як інші розпоряджаються коштами, то гра дає таку можливість. «Грошовий потік» навчає фінансової незалежності та показує механізми виходу із критичних ситуацій. Гравці стають незалежними від економічної ситуації чи роботодавця.

Від зарплатні до зарплатні

Ясько говорить, що більшість людей живе у фінансовій гонитві – від зарплатні до зарплатні. Це трапляється тому, що люди витрачають більше, ніж заробляють. У результаті живуть в боргах або виходять в нуль, що теж не призводить до накопичення доходів. Є люди, які накопичують капітал для відпустки чи купівлі авто. Тоді про збільшення доходів говорити теж не можна. Єдина, за словами фінансової консультантки, формула багатства передбачає, що людина витрачатиме менше, аніж заробляє, а різницю – інвестуватиме. Потім ці інвестиції приноситимуть дохід.

Під час гри можна відстежити зв'язок між нашим мислення, емоційним станом, діями та результатом. Гравці часто виявляють сховані раніше страхи, переконання, схильність до ризику тощо. Гра навчає, що змінити кінцевий результат можна лише за умови зміни мислення.

Процес гри

Пограти можна щосуботи з 14:00 до 18:00 за адресою вул. Гоголя, 12, офіс 413. Або за попередньою домовленістю в зручному для учасників місці, наприклад, корпоративні замовлення. Вартість гри – 200 гривень з учасника, можливі знижки до 50%. За додатковою інформацією можна звернутися до Оксани Ясько у соцмережах або за номером: 0506343083.

Матеріал створений у рамках партнерства з фінансовою консультанткою з управління особистими фінансами Оксани Ясько. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора і не завжди збігаються з позицією редакції.

Фото Катерини Пєшикової