26 травня, 15:05
26 травня, 15:05

Автобус із причепом байдарок зупиняється на одному з пляжів під Шишаками. Туристи виходять і йдуть переодягатися аби не обгоріти на сонці. Організатори переносять байдарки до берега, роздають герметичні мішки для особистих речей. Далі на них чекає інструктаж. Так розпочинається сплав річкою Псел за маршрутом Шишаки-Яреськи.

Похід проводить компанія Максима Крутова, що займається організацією сплавів на байдарках, САП-дошках та орендою туристичного спорядження LifeMax – Живи на повну.

«Хто пливе вперше – підніміть руки», – запитує  Алла Крутова.

Піднімає руки половина групи. Інші сплавляються із подружжям Аллою та Олександром Крутовими уже не вперше.

«Я сплавляюсь з компанією LifeMax понад 10 років. Товаришую з сім’єю Крутових понад 30 років і це тепер у нас спільне хобі. Коли сплавляєшся на байдарках, то відпочиваєш душею, насолоджуєшся природою, співом птахів, шелестом вітру, плескотом води, неймовірно красивими краєвидами рідних річок Полтавщини. Веслувати зовсім не складно, як може здатися на перший погляд. Фізичні навантаження від греблі взагалі корисні», – розповідає полтавка Валентина Жерносiк.

«Це набагато краще, ніж сидіти в місті. І зовсім не страшно»

Людей розподіляють у чотири тримісні та дві двомісні байдарки. Хто сидить попереду – стежить за «дорогою». Якщо бачить перешкоду – дерево, густі зарослі, коріння – має повідомляти іншим, давати команди, куди повертати, зупинятися чи здавати назад. Повороти та маневри плавзасобу залежать від того, хто сидить останнім позаду.

«Не бійтеся, що байдарка перевернеться. Вона тільки з вигляду така тендітна. Насправді ж дуже стійка. Головне – не розхитувати її спеціально», – пояснює Алла.

За кілька метрів після старту байдарка молодої пари Анастасії Михайлик та Станіслава Бондаренка заходить носом у прибережні зарослі. Дівчина з хлопцем сміються, відштовхуються від берега веслами, як їх навчали інструктори. Алла підказує зі своєї байдарки, як гребти, щоб відпливти й вирівнятись по курсу. Далі кілька разів байдарку молоді знову заносило.

На найближчому пляжі інструктори помінялись із ними плавзасобами:

«Алла сказала, що наша байдарка перевантажена речами – вони лежали всі з одного боку. Але коли помінялись байдарками й перепакували речі по центру, то вже нормально попливли», – говорить Станіслав.

Такий відпочинок хлопець з дівчиною обрали вперше.

«На карантині знудилися, шукали, де б цікаво провести час. Побачила в соцмережі оголошення про цей маршрут, зателефонувала, забронювала місця – і ось ми тут. Це набагато краще, ніж сидіти в місті. І зовсім не страшно», – розповідає Анастасія.

З байдарок видно природу, якої не побачиш у місті

Псел поки що повноводний, спокійний, чистий. Під водою видно водорослі та латаття лілій. Густі дерева вздовж берегів створюють затишок.  Різноголосий спів птахів чути навіть крізь плюскіт води та розмови туристів.

На сухому корінні, що стирчить попід берегами, гріються черепахи, голосно шубовстають у воду. Зграя стрижів кружляє навколо своїх гнізд у піску стрімкого берегу. Бабки сміливо сідають на плечі й голови. Лелеки, білі та сірі чаплі час від часу знімаються над водою і деревами. Є і бобри, але ховаються.

«Тут National Geographic можна знімати» – чується з сусідньої байдарки.

«Найкраще сплавлятись на байдарках навесні та восени. Вода чиста, незамулена. Сонце не дуже пече. На пляжах можна в будь-який момент зупинись перепочити. Влітку ж це проблемно, бо абсолютно скрізь люди. Де є хоч малесенький спуск до води – там уже стоять із десяток автівок», – каже Олександр Крутов.


Байдарковий сезон триває до кінця листопада. Цьогоріч LifeMax розпочали сезон 3 січня –  компанія однодумців вирішила провести новорічні свята оригінально й активно.


Дві байдарки попливли вперед, інші розтягнулися річкою вервечкою. Туристи намагаються приловчитися веслувати.

На півдорозі група «паркується» біля розлогого пляжу. Усіх охочих Алла запрошує прогулятися на Сорокалітову гору. Компанія з трьох жіночок залишається внизу засмагати. Олександр розкладає стіл та стільці для обіду, розпалює вогнище, щоб зварити похідні чай та каву.

Шлях на гору пролягає тінистим лісом. Йти неважко, однак комфортніше це робити у кросівках, а не гумових капцях.

Із Сорокалітової  гори видно, як старе русло Псла впадає в нове й тягнеться далеко блакитною змійкою. Туристи довго милуються краєвидом, фотографуються.

Після спуску з гори всі зносять до столу їжу, яку взяли з собою в похід. Організатори теж викладають пригощання для всіх. Група злагоджено накриває на стіл: ріжуть овочі, розкладають по тарілках, намазують бутерброди.

«Обіди “зі своїми бутербродами” часто виходять різноманітнішими й багатшими, ніж із замовленою послугою харчування. От як зараз», – посміхається Алла.

Тури на байдарках можна обирати із харчуванням або без. Коли харчують організатори, то найчастіше готують шашлик, салати, овочі. Часто люди замовляють борщ на кострі з пампушками.


Вартість сплаву залежить від віддаленості від міста, складності та  протяжності маршруту, наявності замовленого обіду. Найбільше витрат йде на транспорт, яким групи привозять на старт і забирають із фінішу. Дітей до 7 років при супроводі двох дорослих везуть безкоштовно.


До Полтави сплавлятись приїжджають із Києва, Дніпра, Харкова та інших міст України

Обідають усі разом, розмовляють, жартують, сміються. Розпитують Аллу й Олександра про їхню справу.

«Нашій фірмі вже 16-й рік, а сплавляємось родиною років 35. Сина Максима з 1,5 років брали на байдарки. Зараз він очолює компанію LifeMax та також водить групи з складнішими маршрутами», – розповідає подружжя Крутових.

Багато друзів родини Крутових також захопились байдарками й походами в гори. Олександр говорить, що один його друг лише цього року, у віці 85 років, повідомив, що не зможе з ними піти в подорож, бо зір погіршився. А до того не пропускав жодної туристичної активності.

До чаю, звареного на кострі, Алла дістала смачний сюрприз для групи – власноруч спечений пиріг із  яблуками. Після обіду так само злагоджено всі прибирали зі столу й лаштувалися продовжувати маршрут.

«А коли ви ще будете робити сплави? Хочу спланувати свою роботу, щоб із вами знову попливти», – запитує Наталія Пітель.

Дівчина працює в Києві, на вихідні приїхала до батьків і разом із ними вирушили на байдарки. Це вже другий сплав Наталії. Першим був за маршрутом Нижні Млини – Буланово.

«Найбільше мені сподобалося, що, коли пливли, не було зв’язку, й мені не потрібно було відповідати на робочі дзвінки», – сміється дівчина.

Алла пливе в сусідній байдарці й розповідає, що багато жителів столиці вже роками веслують із LifeMax. Телефонують, обирають один із запропонованих маршрутів на вибір, приїжджають у населений пункт старту, насолоджуються сплавом і повертаються до Києва.

«Одна компанія киян починала з 10 людей. Потім приїхали 20, потім 30. А це днями телефонують і кажуть, що цього року їх буде 40».

Відпочинок на байдарках підходить і дорослим, і дітям

Після обіду веслування на байдарках пішло вже звичніше – весла працюють майже синхронно. Хтось активно пливе, хтось зупиняється і просто стоїть на воді, розглядаючи природу.

«Купатися у річці будемо?» – запитують три подруги, які пливуть в одній байдарці.

«А чому ж ні? Якщо хочете. Я сьогодні вже поплавав», – відповідає Олександр.

На пляжі в Яреськах, де зупинились, щоб поплавати в річці, маленький хлопчик не зводить очей з байдарок. Мама кличе його йти їсти, але дитина тягнеться до весла й не реагує.

«Байдарки підходять для будь-якої вікової категорії. Хоч для дуже дорослих, хоч для дітей. Часто беруть із собою малечу. Дітям подобається: вода, сонечко, купу тварин і птахів можна побачити. Навіть жаб і водяних вужів не бояться. А якщо дати дитині погребти веслами – так взагалі радості немає меж», – говорить Олександр Крутов.

Після 15:00 стало спекотніше. Організатори радять на сплави обов’язково брати кепки або капелюхи з широкими полями, одягати сорочку з довгими рукавами та коміром, користуватися кремом від засмаги, а пополудні прикривати руки й ноги рушником чи якоюсь одежиною. На воді вірогідність отримати сонячні опіки зростає в кілька разів.

Від одного з берегів насичено пахне квітучими глодом і вербою.

«А коли влітку цвітуть тут білі лілії – пливти поміж них одне задоволення», – зауважує Олександр Крутов.

Відпочивальники на пляжах махають байдарочникам руками, жартівливо просять взяти з собою. Поодинокі рибалки забирають волосінь, перечікують, поки пропливуть усі.

Починати знайомство зі сплавами краще з простих коротких маршрутів

«Під час карантину додалося бажаючих сплавитись на байдарках. Люди втратили можливість кудись полетіти відпочити. А ще більше людей втратили фінансові можливості. Тому стали частіше обирати такий вид дозвілля – і на природі, і недорого. Для офісних працівників та міських жителів – це взагалі повне перезавантаження», – говорить Алла Крутова.

Починати знайомство з байдарками краще з простих маршрутів. Таких, як Шишаки – Яреськи або Нижні Млини – Буланово.

«Спробували, зрозуміли, що воно й до чого, і чи подобається. І тоді вже можна йти довшими й складнішими маршрутами. І на два дні з ночівлею в палатках, і на три», – каже Олександр.

Фініш запливу – відразу за бетонним мостом на міському яреськівському пляжі. Водій з автобусом уже чекав на місці. Втомлені й зарум’янені сонцем туристи піднялись на берег. Чоловіки позносили байдарки наверх до причепа. Гуртове фото з прапором LifeMax і – назад, до Полтави. Майже всі в автобусі дорогою позасинали. Тихо та умиротворено їхали додому.

Фото Катерини Пєшикової

Матеріал створений у рамках партнерства з фірмою з організації сплавів на байдарках, САП-дошках та оренди туристичного спорядження LifeMax (Живи на повну). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора й не завжди збігаються з позицією редакції.