Бізнес — Black (1)
12 грудня, 15:12
12 грудня, 15:12

Останнім часом Полтава звучить гудінням генераторів, що уособлюють боротьбу бізнесу з наслідками ворожих атак на енергетичну інфраструктуру. Бізнес завжди підставляє плече державі у скрутних ситуаціях і сьогодні продовжує боротися на економічному фронті та працює попри різні складнощі. Настав час підтримати й підприємців.

Так вирішили Дія.Бізнес, UKRSIBBANK і Mastercard й створили програму «Фінансист». Днями її презентували у Полтаві. Про можливості для бізнесу, залучення грантів та розвиток власної справи розповідаємо у репортажі з презентації.

Бізнес потребує допомоги: головні запити

Тренінгова зала центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Полтаві заповнена підприємцями. Кожен з них уже має власну справу, але не має відповідей на запитання про те, як залишитися на плаву і протидіяти сучасним викликам, які ставить перед ними війна.

Відповіді на ці запитання шукає співвласник 7030.studio Ігор Ходакевич. Його бізнес полягає у створенні анімаційних роликів. Після 24 лютого український бізнес майже зупинив усі замовлення, бо промоція стало, м'яко кажучи, не на часі. До цього додалися звільнення працівників, які виїхали за кордон й були змушені знайти нову роботу. Студія швидко опанувала себе, скоротила витрати й створила вигідні пропозиції для бізнесу, тільки б отримати роботу:

«Для бізнесу ми зробили 50% знижки на наші продукти. Ми мали пільги в податках, відмовилися від оренди офісу, щоб допомогти бізнесам, аби вони могли скористатися послугами, зробити контент. Ми почали роботу в цих напрямках. Сьогодні працюємо на розширення й вихід на європейський та американський ринки».

Як і багатьом іншим українським підприємцям, цій студії не вистачає знань про те, як швидко вийти на закордонні ринки, знайти інвестиції та залучити кошти. UKRSIBBANK і Mastercard дізналися про такий запит від підприємців за допомогою опитування й разом з центрами підтримки підприємців Дія.Бізнес створили програму «Фінансист», що сприятиме фінансовій грамотності підприємців. Тепер українські бізнесмени можуть скористатися консалтинговою підтримкою з фінансових питань – це перша складова. А також – розширити знання в експорті та імпорті, грантах та фандрейзингу під час освітніх заходів. Це друга частина «Фінансисту».

«Подолання наслідків війни та відбудова країни потребують максимальних зусиль суспільства, в тому числі бізнесу. З бізнесом з початком війни склалася важка ситуація, бо порушені логістичні ланцюги постачання, з’явилися потреби вийти на зовнішні ринки. Це викликає необхідність отримувати поради у банках, державних органах. Це потребує знань. Їх потрібно знаходити через колег. Тому разом з нашими партнерами ми запустили цей проєкт, що базується на розвитку бізнесу, який зможе подолати наслідки війни», – каже начальник департаменту роздрібних продажів АТ «Укрсиббанк» BNP Paribas Group Володимир Шевченко.

Полтава стала четвертим містом, де презентували «Фінансиста». Ще однією фішкою програми є нетворкінг підприємців. Під час зустрічі, представники полтавського бізнесу багато спілкуються й обмінюються контактами.

Як це буде в Полтаві

У Полтаві за будь-яких умов щодо програми можна звернутися до центру підтримки підприємців Дія.Бізнес. Його керівниця Альона Гончаренко розповіла, що до 24 лютого вони переважно займалися питаннями реєстрації бізнесу, вибору КВЕДів й процедури відкриття ФОПу. Тепер же – консультаціями бізнесу усіх рівнів з глибших питань.

Питання залучення додаткового фінансування для полтавського бізнесу завжди було актуальним, але сьогодні вийшло на перший план. Презентована програма «Фінансист» покликана закрити цю потребу для підприємців.

«Зараз найбільший запит підприємців – це фінанси, гранти, де взяти кошти без повернення, адже кредити майже недоступні. Розширення ринків – теж запит. Український ринок різко зменшився, тому бізнес шукає варіанти для виходу на зовнішній ринок», – каже Альона Гончаренко.

Попри відсутність світла й тепла, полтавські підприємці продовжують шукати можливості для розвитку своєї справи. Менеджерка по роботі з клієнтами Mastercard в Україні Анжеліка Волик вважає Полтаву осередком бізнесу, бо прагнення розвитку відчувається за кількістю учасників програми з Полтавщини й запитами від бізнесу.

«Ми раді, що ви долучилися до "Фінансисту". Цю програму ми проводимо після  дослідження про потреби й проблеми підприємців, про те, які вони мають сподівання, яка підтримка їм потрібна. Й головне – рішення, що допомогли б розвивати це все. Ми знаємо, що потрібна фінансова допомога, кредити і гранти для відбудови бізнесу, щоб працювати. Ще однією потребою є пошук нових шляхів для збуту продукції і ринків».

Полтавські підприємці

Полтавський підприємець Артур Кобзар прийшов на «Фінансист», щоб отримати відповіді на запитання про нові ринки та можливість отримати ресурс, щоб зберегти свою справу. Він  – співзасновник фермерського господарства «Софія-агро». У 2016 році з партнерами вони заснували підприємство й платять мільйонні податки, але в нових реаліях потребують допомоги експертів і нових знань:

«Програма мене зацікавила, бо після війни змінилася модель роботи. Війна зруйнувала логістику нашого ринку продажу зерна через заблоковані порти. Почалися проблеми з паливом, подорожчання товарів, дефіцит агрохімікатів. У нас впали доходи, і ми вирішили, що потрібно шукати нові шляхи фінансування, мати доступ до фондів. Зараз ми в режимі виживання. Потрібно утриматися на плаву».

У межах програми «Фінансист» підприємцям розповідатимуть про маркетинг, стратегії для підприємства, технології, податки, кредитування, зовнішньоекономічну діяльність. Аудиторія і перелік тем широкий через різноманітність запитів бізнесу, а заняття з фахівцями дозволять отримати відповіді на проблемні запитання.

 Як взяти грант

Експерт з місцевого економічного розвитку Сергій Корнилюк приїхав до Полтави з Києва, аби розказати місцевим підприємцям, як залучити додаткові фінанси та ресурси, знайти міжнародних партнерів та розвивати бізнес під час війни:

«Я розповім про грантові можливості, що доступні бізнесу. Підприємці можуть дізнатися не тільки про гранти, а й про можливості, пільгове кредитне фінансування, вихід на експорт, інвестиції і безліч інших можливостей, що є в Україні. Гранти – це безоплатні кошти, що надають на проєкт. Створення нового продукту, вихід на новий ринок, запуск нової виробничої лінії.  Важливо ними користуватися, бо країна у процесі євроінтеграції і для ЄС ці інструменти дуже важливі. Треба навчитися їх використовувати, щоб бути конкурентоспроможними».

Гранти надають безповоротно. Інструментів для їхнього отримання більше завдяки закордонним партнерам, банкам та іншим організаціям. Є ряд вимог до проєктів, що підходять грантодавцю і чіткі вимоги, які отримувач зобов’язується виконати за грантові кошти.

Найкраще подавати на грант проєкт з розвитку бізнесу, запуску нових продуктів, послуг чи напрямів. Більшість програм існують здебільшого для малого чи середнього бізнесу.

Гранти можуть бути корисними на старті, але кредити – теж важливе джерело. Вони працюють в комплексі з іншими інструментами.

«У грантах класно працює, коли підприємець додає співфінансування, але тільки якщо проєкт важливий і в нього вірять. Можна 50% фінансування через грант взяти, а ще залучити 50% кредиту не виводячи кошти з обороту», – каже Сергій Корнилюк.

У грантових конкурсах можуть бути різні умови. Найчастіше профінансувати обладнання – найлегше. Це зрозуміла стаття витрат, на яку підприємцю дійсно може бракувати коштів. По ній легко звітувати, бо експерти мають менше клопоту на перевірку. Найрідше донори готові дати гроші на заробітні плати, бо очікують на операційну ефективність від проєкту.

Секретів подачі заявок на грант доволі багато й ними тепер зможуть скористатися полтавські підприємці. Тим часом на черзі опанування нових навичок і знань у межах програми «Фінансист», що обов’язково стане поштовхом для розвитку місцевого підприємництва.