11 квітня, 11:04
11 квітня, 11:04

Цікавий факт. Цьогоріч українські посадовці та депутати задекларували 46 тис. 351 біткоїн. В еквіваленті, це майже 75 млрд грн. Мажоритарники з Полтавщини не інвестували у біткоїни, але їм вдалося збільшити заощадження, прикупити автівок та придбати чи орендувати нових ділянок.

ЗМІСТ розповідає про щорічні звітні документи народних депутатів перед своїми виборцями (й не тільки) – декларації. Хоча депутати є головними героями своїх декларацій, цьогоріч ми побачили їх ще й персонажами «Володаря Перснів». Торік ми провели паралель між полтавськими мажоритарниками та героями всесвіту Marvel.

Почнімо з нардепів від Полтави. У декларації Андрія Бобляха за минулий рік з’явилася орендована квартира у Києві та реєстрація у квартирі батька на Рівненщині. Власного автомобілю Андрій Боблях не набув, але його дружина – Аліна Боблях – стала власницею Volkswagen Tiguan 2016 року випуску. Як йдеться в декларації, автомобіль коштував родині 350 тис. грн.

Минулоріч Андрій Боблях уже не займався підприємницькою діяльністю – тільки законотворчість. У Верховній Раді нардеп заробив менш ніж 500 тис. грн, а ще 462 тис. грн отримав як відшкодування витрат за депутатську роботу. Ще отримав виплати на оренду житла у Києві. Своєю чергою Аліна Боблях отримала понад 500 тис. грн подарунку від Оксани Цехмістренко. Саме Оксана Цехмістренко має з Аліною Боблях квартиру і спільній власності у Полтаві, тому ймовірно це її мама.

Також Аліні Боблях вдалося заощадити 8 тис. доларів.

Мажоритарник Дмитро Нальотов у 2020 році придбав кілька земельних ділянок та будинок у Полтавському районі. Як народний депутат заробив трохи понад 500 тис. грн і завдяки відчуженню рухомого майна тримав 175 тис. грн. Також торік нардеп отримав майже 50 тис. грн страхових виплат.

Дружина депутата Наталія Лягаєва працює у спортивній школі у Полтаві. Вона не має заощаджень та автівки. Детальніше про заощадження Дмитра Нальотова дивіться у графіці:

У декларації народної депутатки Анастасії Ляшенко за 2020 рік залишився житловий будинок, орендована квартина і з’явилася реєстрація у домоволодінні у Лубенському районі.

У Верховній Раді за рік вона заробила 375 тис. грн. Ще 378 тис. грн отримала на депутатські повноваження. Загалом, у 2020 році Анастасії Ляшенко вдалося заощадити 700 тис. грн (у декларації за 2019 рік було вказано 300 тис. грн).

Юрій Шаповалов у 2020 році почав орендувати земельну ділянку у Кременчуці та зареєструвався у квартирі у Кременчуці. Також в автопарку з’явився новий автомобіль – BMW 520d xDrive/G30 2019 року випуску. Торік він заробив у Верховній Раді понад 450 тис. грн.

Дружині нардепа Євгенії Шаповаловій належать 2 ділянки на Київщині. Також на неї «переписали» наручний годинник Breguet. У 2020 році вона заробила за підприємницьку діяльність понад 970 тис. грн й заощадила 305 тис. грн.

Торік нардеп Олег Кулініч втримав за собою звання поціновувача вишуканих меблів та брендового одягу, що були й у декларації за 2019 рік. Схожа ситуація з майном, транспортом. Щоправда, в Олега Кулініча з’явилося право користування автомобілем Range Rover 2019 року випуску.

Як депутат, він заробив менш ніж 400 тис грн. Ще 378 тис. грн отримав на відшкодування витрат, що пов’язані з депутатською роботою. Понад 10 тис. грн отримав від надання майна в оренду. Про заощадження Олега Кулініча розповідаємо у графіці.

У 2020 році мажоритарник Костянтин Касай не придбав нового нерухомого майна, але його дружині пощастило більше. Олена Касай стала власницею автівки BMW X7 2020 року випуску, квартири у Розсошенцях, будинку та земельної ділянки у Марківці, що під Полтавою. Також їй належиться офіс у Полтаві.

За рік законотворчої діяльності Костянтин Касай заробив майже 490 тис. грн і ще 462 тис. отримав на відшкодування витрат за депутатську роботу. Його дружина отримала понад 350 тис. грн подарунку від Вячеслава Шуліки. У ТОВ «Полтавабудсервіс плюс» Олена Касай заробила понад 718 тис. грн і ще 665 тис. 500 грн отримала за надання майна в оренду. Олена Касай позичила ТОВ «Полтавабудсервіс плюс» понад 2 млн грн і зберігає 800 тис. грн готівкою.

У декларації нардепа Максима Березіна з’явився орендований готельний номер у Києві та новий автомобіль дружини Діни Березіної – Mazda CX-7 2008 року випуску. Як і раніше, Діні Березіній належать квартира у Кременчуці, будинок і земельні ділянки у Максимівці.

Торік Максим Березін заробив понад 474 тис. грн за роботу депутатом й отримав понад 10 тис. грн соціальних виплат. Своєю чергою Діна Березіна надавала майно в лізинг та отримувала соцвиплати. Подружжя не має жодних заощаджень.

У депутата Олексія Мовчана за рік побільшало заощаджень, а єдиним джерелом доходу лишається законотворча діяльність. Він заробив 481 тис. грн, продовжує орендувати приймальню та квартиру у Києві. Автомобіль не придбав.

Ми не знаємо, що сказав би Толкін про декларації полтавських мажоритарників, але ми точно маємо пояснити: розбір декларацій не ставить за мету когось осуджувати, чи надавати оцінки депутатам. Декларування дозволяє дізнаватися більше про діяльність чиновників, слідкувати за їхніми зв’язками і переконуватися чи не має на них хтось впливу.

Графіка та обкладинка Марії Ольховик