11 травня, 17:05
11 травня, 17:05

Ранок 24 лютого 2022 року розпочався з вибухів та змінив життя мільйонів українців. Поки люди похапцем та в паніці хапали найдорожче та рятували свої життя, правоохоронці в повній готовності виконували накази командування. 

Щоб ефективно боронити країну та забезпечити порядок, десятки служб переформатували роботу, а їхні співробітники фактично оселилися на роботі. Як і раніше, основною метою Національної поліції в Україні є охорона прав людини, боротьба зі злочинцями й безпека довкола, проте в нових умовах відбулися істотні зміни. 

Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов розповів ЗМІСТу про готовність головного управління області до повномасштабного вторгнення та особливості роботи відомства.

Ранок 24 лютого. Перший день повномасштабного вторгнення росії

«Для України факт повномасштабного вторгнення був несподіваним, хоча війна фактично тривала 8 років.  Здорового глузду в цій війні не бачив ніхто. Кожен з нас не міг подумати, що у 21 столітті якісь суперечності двох держав будуть вирішуватися на полі бою, але ми були готові до різних сценаріїв», -  говорить Євген Рогачов.

Він добре пам’ятає, що першим розпорядженням, яке він дав зранку 24 лютого, було зібрати весь особовий склад по тривозі у приміщеннях відділків. Також забезпечити видачу особовому складу автоматичної зброї, шоломів, бронежилетів. Паралельно наказав взяли під охорону об’єкти критичної інфраструктури.

З 24 лютого правоохоронці несуть посилений режим служби, тобто поліцейські працюють без вихідних. Працівники мають право на вихідний за умови, що перед цим відпрацювали добу:

«Війна внесла свої корективи, і в перші три тижні особовий склад буквально жив на роботі. Мені кожні пів години доповідали про ситуацію в області. Я перевіряв пости, роботу відділів та підлеглих. Щоб не було питань стосовно того, де я знаходжуся, провів селекторну нараду».

Євген Рогачов каже, що до початку війни на Полтавщині готувалися. Прийшовши на посаду, він розпочав перевіряти матеріально-технічне забезпечення, озброєння, техніку, наявність паливно-мастильних матеріалів. Окрім цього, робив тренувальні тривоги, збирав особовий склад:

«Ми переформатували оборону адмінбудівель із метою недопущення ситуацій, які сталися у 2014 році в Краматорську та Слов’янську, коли ворог швидко заволодів такими об’єктами. 

Спільно з управлінням внутрішньої безпеки налагодили роботу з виявлення серед особового складу тих, на кого не можна було покластися. Я приємно був здивований, що ми не знайшли серед своїх співробітників ярих прихильників руського міра, колаборантів, зрадників». 

Питанням забезпечення в управлінні зайнялися до 24 лютого. Створили запас сухого пайка для всього особового складу, а за декілька днів вдалося забезпечити пальним. За словами Рогачова, нині з урахуванням обставин, які склалися через брак пального, правоохоронці мають засоби для автономної роботи та не залежать від ситуації:

«Зараз я можу впевнено сказати, що спільно з усіма правоохоронцями ми забезпечили безпеку області. Шляхом проб та помилок, але це вдалося врегулювати за тиждень». 

Робота поліції зараз

Євген Рогачов розповідає, що попри війну, в області продовжують працювати над розвитком проєктів «Поліцейський офіцер громади», «Чужинець в громаді» та інших програм для поліпшення безпеки громадян. 

З 24 лютого в області посилили патрулі.  Відтак разом із поліціянтами за правопорядком стежать пенсіонери Міністерства внутрішніх справ, яких призвали в перший день вторгнення та видали зброю:

«Я особисто перевіряв їх роботу. Містом іде один співробітник поліції та поряд члени громадського формування або пенсіонери МВС чи Нацполіції». 

Також склали спільні автопатрулі з охоронними структурами, такими як «Антарес-2000». Автомобільні патрулі працюють більше в нічний час та перевіряють дотримання комендантської години. Також вони щодня в області перевіряють понад 2 тисячі підозрілих людей, а диверсантів, яких виявили, передають до СБУ. На жаль, спочатку таких людей було багато, зараз дещо менше. 

Рогачов зауважує, що з кінця лютого реєстрація викликів та злочинів впала у 7 разів:

«Звісно, ми виявляємо факти браконьєрства, незаконної вирубки лісу, розкрадання державної власності та звітуємо про це на нашому офіційному сайті.  Приділяємо увагу екологічним злочинам, бо деякі люди вважають, що під шумок війни їм можна без правового врегулювання користуватися надрами». 

Згідно зі статистикою з початку заборони на вилов риби в області правоохоронці склали 44 адмінпротоколи та вилучили 1 т 670 кг незаконно добутої риби. Окрім цього забрали 116 заборонених знарядь лову та сіток загальною довжиною 8 тис. 950 м. 

Євген Рогачов розповідає, що зараз правоохоронці продовжують опановувати навички поводження з тяжкими видами зброї:

«Ми постійно удосконалюємося. Якщо раніше у мене в підпорядкуванні були три підрозділи, які мали навички поводження зі тяжкими видами озброєння, то зараз спільно з військовими виїздимо на полігони і фактично весь особовий склад проходить ці навчання». 

Правоохоронці несли службу і на півночі області, де зафіксували ворожу техніку та окупантів. Поліцейські з метою маскування виїздили на цивільних авто, але мали відповідне спорядження та забезпечення.

Окрім цього співробітники поліції області беруть участь у боях в Донецькій та Луганській областях. Є загиблі та поранені, які нині проходять лікування:

«Враховуючи, що зараз поліція підпорядковується військовій адміністрації, є визначені місця несення служби, оборони об’єктів, облаштування нульових блокпостів, ведення бойових дій».

Обіг зброї в області

З перших днів повномасштабної війни ветеранів МВС, Нацполіції, Нацгвардії та представників громадських формувань закликали допомагати боронити країну від агресора. Ті, хто був готовий до цього, могли прийти до Головного управління та отримати зброю.

«Якщо бути відвертими, то серед населення були завербовані, тому ми страхувалися й досить скрупульозно разом з СБУ проводили перевірки. Ми не могли допустити ситуації, коли ми роздамо зброю, а її повернуть проти нас». 

У перші 2-3 тижні були тисячі охочих, їх перевіряли й надавали зброю лише людям, які мали документ про проходження інструктажу. Зауважимо, що зброю видали лише на час воєнного стану та за умови, що її використовуватимуть виключно проти окупантів:

«За кожну  одиницю зброї й за кожен патрон ми можемо прозвітувати, кому видали й де вона зберігається». 

Деякі люди в перші дні зрозуміли видачу зброї як для захисту себе, але це так не працює. Дізнавшись про те, що треба патрулювати, люди повертали зброю. Левову частину зброї також повернули ті громадяни, які пішли воювати за мобілізацією.

Євген Рогачов говорить, що на півночі області у людей багато зброї. Це пов’язано з тим, що раніше там були російські війська, які згодом повтікали. У людей там, як і по всій області, вилучають зброю з незаконного обігу:

«Ми проводимо роз’яснювальну роботу, вилучаємо боєприпаси та притягуємо до відповідальності громадян, які порушують закон.  Як то кажуть, тиха українська ніч, а сало треба приховати. Так і тут: кулемет великокаліберний згодиться в господарство». 

Окрім цього, поліція налагодила співпрацю з військовою службою правопорядку. Всі списки охочих прийти на службу у військкомат та до територіальної оборони перевіряли правоохоронці на причетність до правопорушень та схильність до насильницьких дій. Тому відбір був та буде жорстким.

Співпраця цивільного населення та поліції

Досягти результатів та перемогти можна лише за умови співпраці та об’єднання для отримання спільної цілі. Кожен житель області може повідомити правоохоронцям про ворожу техніку, диверсійні групи та мародерів тощо. 

Лінія 102 працює цілодобово та за будь-яких обставин. Також можна звертатися за допомогою до патрулів, які перебувають на вулицях міст. 

Євген Рогачов говорить, що поліціянти нічого не приховують та готові до діалогу:

«Я не кажу що ми пухнасті, і що ми приходимо з квітами до всіх. До когось ми й з автоматами приходимо, але це наша робота, яка, у першу чергу, направлена на захист населення».

Порівнюючи реакцію на події 2014 року з сьогоденням, Рогачов каже, що українці, побачивши рускій мір, почали більше цінувати те, що мають:

«Поліцейські, які побували в АТО і побачили на власні очі те, що там відбувалося, стали більш вмотивовані та, як і всі громадяни країни, не збираються комусь віддавати своє і нашу свободу. Я бачив, що таке рускій мір, тому не хочу такого на Полтавщині. Своїми очима бачив Слов'янськ, Краматорськ, Лиман, Попасну і я цього тут допустити не хочу. Ми готові, і ніхто задню вмикати не буде. Усе буде Україна».

Ще до війни Євген Рогачов погодився на інтерв’ю та розповів ЗМІСТу про проблеми відомства та готовність до імовірної агресії з боку росії. Про це можна прочитати за посиланням