20 червня, 17:06
20 червня, 17:06

Повномасштабна війна змусила взяти до рук зброю мало не кожного в нашій країні. Хтось пішов до лав Збройних сил України, хтось – до територіальної оборони чи добровольчих батальйонів. Цих людей об’єднує бажання боротися за незалежність та суверенність нашої держави. 

Історія добровольчого формування Полтавської громади №1 «Доброволець» розпочалася в лютому, коли цивільні згуртувалися й почали опікуватися питанням оборони міста. З 24 лютого понад 2 тисячі чоловіків та жінок отримали знання домедичної допомоги, тактики та ведення бою, стрільб й продовжують тренуватися.

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

ЗМІСТу вдалося побувати на одному з таких занять та поспілкуватися з людьми, які вирішили стати на захист міста та країни про їхні переживання та зміни в житті, зумовлені війною. Заняття проводили на полігоні, тому з міркувань безпеки ми не можемо вказувати точне розташування та, на жаль, не можемо поділитися фото, тому усі світлини в тексті є ілюстративними.

«Прийшли, щоб захищати країну»

На годиннику дев’ята ранку, але сонце пече. Добровольців це не зупиняє. Вони сідають в автобус та у супроводі командирів вирушають на полігон. Часу в дорозі вистачає, щоб обговорити та згадати усе з попередніх стрільб.

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

Нарешті прибули на місце. Чоловіки та жінки шикуються за підрозділами – тут як і в інших військових формуваннях має бути дисципліна.

«У дві шеренги стали.  Увага, я називаю прізвище, а ви відповідаєте». 

«Рівняйсь, струнко. Слава Україні!», – кричить один з інструкторів.

«Героям слава!», – відповідають добровольці.

Усе, тепер військові готові брати до рук справжню зброю та покращувати навички.

Заняття формування «Доброволець»
Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

На полігоні є кілька цілей, однак сьогодні захисники мають з автомата Калашникова влучити у нерухому. Раніше вони вже вивчали теорію та проходили інструктажі з безпеки, тому саме час показати, на що вони здатні. 

Навчання розпочалися.

«Так, підходимо до мене та уважно слухаємо мої команди», – каже один з інструкторів.

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

Кожен із вояк раніше займався своїм життям, але війна внесла корективи. Тепер вони чекають на свою чергу, щоб влучити у ціль – окупанта, який прийшов руйнувати нашу державу.

«Взагалі я будівельник, прийшов сюди для захисту міста, батьківщини та родини. Тут намагаюся покращити свої навички, було б добре, якби більше людей долучалося до таких формувань. Звичайно, для цього варто покращувати систему занять», – говорить Тарас.

Його побратим Сергій також тут із перших днів війни:

«Я тут, щоб боронити свою країну від рашистів. Тут всі ініціативні й хочуть отримувати більше знань та практики». 

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

У «Доброволець» прийшли не лише дорослі чоловіки, а й молоді хлопці, які палають бажанням бути потрібними своїй країні та роблять для цього все можливе.

«До воєнного стану я був спортсменом, професійно займався волейболом. Прийшов у добровольче формування, щоб захистити свою батьківщину, та залишатися в незалежній країні. Захищати своє – ось моя мета. Спочатку я вивозив людей, а потім на 10-ий день війни повернувся до Полтави й прийшов сюди», – говорить доброволець Нік.

Він каже, що тут швидко навчається та хоче отримувати все більше знань. Далі Нік планує удосконалювати свої вміння та в разі потреби стати на захист.

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

Інший хлопець Валерій долучився до формування на початку березня:

«Тоді в ЗСУ вже закрили набір, а сидіти й спостерігати за ситуацією, склавши руки, – це не в моїх принципах. Місту потрібна оборона, бо час такий, ніколи не знаєш, що буде завтра. Нас тут навчають медицині, розмінуванню, тактиці бою. Я вірю, що ще трішки й перемога буде за нами».

Усі хлопці одноголосно кажуть, що стали добровольцями для оборони країни, бо «хто, як не вони». Часу на розмови немає, тому вони йдуть займатися тим, для чого сюди приїхали. 

Заняття формування «Доброволець»

Стрільби тривають. Тут, у самісінькому епіцентрі подій, звуки пострілів чути досить добре, тож цивільним часом стає бентежно й навіть лячно. Військові ж до цього вже звикли, бо для них це буденні речі.

Коли всі «відстрілялися», підрозділи знову шикуються, щоб зробити перекличку та попрямувати до штабу. Дорогою добровольці ще обговорюють результати своєї роботи та вже чекають, коли знову зможуть попрактикуватися.

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

Про полтавський «Доброволець»

Як і в більшості міст, з початком повномасштабної війни в Полтаві з’явилося добровольче формування Полтавської міської територіальної громади №1.

Ілюстративне фото з навчань військових на Полтавщині

Заступник командира формування підполковник Олександр Пащенко говорить, що з 24 лютого більшість мешканців Полтави згуртувалися й взялися розв‘язувати питання щодо захисту міста. Так почалася історія формування «Доброволець».

Це було перше формування, яке зареєстрували офіційно.

За словами Пащенка, сучасна війна не схожа на жодну, які були раніше тому й підготовка до захисту зовсім відрізняється від тієї, що була колись:

«Структура ЗСУ складається з родів військ, які виконують завдання за призначенням, але так вийшло, що на початок основної фази ведення війни потрібно було більше людей. У нас вже кілька років існує такий рід військ, як тероборона, яка у воєнний час входить до ЗСУ, але виконує завдання на своїй території. Тому ми, як добровольче формування, яке підпорядковується територіальній обороні, будемо готові виконувати завдання тут». 

Ілюстративне фото

Нагальним питанням для новоствореного формування було те, що більшість людей мали поверхневе уявлення про користування зброєю та захист міста. Тому в добровольчому формуванні виникла необхідність проводити навчання. На першому етапі всі заняття присвятили поводженню зі стрілецькою зброєю. Навчання проводили зі всіма охочими:

«Ми могли почати зранку о 9:00, а завершити вночі. Такий інтенсивний графік занять був із перших днів навали. Добровольців було багато, у день записувалися і по 100, і по 200 людей. Ми разом із досвідченими інструкторами змогли сформувати ті заняття, які повинні дати базові знання у різних галузях. Перші навчання стосувалися стрілецької зброї, а згодом з‘явилася потреба в умінні надавати домедичну допомогу, вивчення тем інженерної підготовки, зокрема, безпечне поводження з мінами, гранатами тощо».

Фото формування «Доброволець»

З часом тематика занять розширилася, з‘явилася потреба в орієнтуванні на місцевості. Далі навчання почали проводити не лише в класі, а й на полігоні. Заняття ведуть інструктори військових частин. Щоб дисциплінувати добровольців, змінили формат навчань, створили підрозділи. 

Потрібно, щоб була чітка організація: відділення, взвод, рота, батальйон. Наше добровольче формування має таку систему. Є командири цих підрозділів, із ними проводять окремо командирську підготовку. 

Заступник командира формування Олександр Пащенко каже, що головна мета формування – підготувати мешканців міста до захисту й оборони Полтави від ворога:

«Велика кількість наших добровольців вже призвані в ЗСУ. За 3 місяці підготовки через зайняття пройшли понад 2 тисячі людей. До нас приходять чоловіки та жінки, інколи – цілі сім’ї. Також є окремий підрозділ домедичної допомоги, де понад 90% – це жінки».

Окрім навчання, бійців залучають до патрулювання вулиць. Разом із правоохоронцями вони перевіряють підозрілих людей та виявляють диверсантів:

«У нашому місті в поліції призначають нічний та денний патруль, але особового складу поліцейських не вистачає, тому до цього долучаються члени нашого добровольчого формування. Ми долучаємося до виконання служб обов‘язків на блокпостах, тому для посилення оборони долучаємося і ми».

Зараз українцям, як ніколи, варто проявити свою міць, витривалість та долучатися до боротьби за вільну країну. Брати зброю до рук чи допомагати в тилових бригадах волонтерством – це вибір кожного. Будь-які дії на користь держави щодня наближають нас до перемоги.

Ілюстративне фото

Фото – Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Обкладинка – Юлія Сухопарова