Відвоювати своє, повернути Крим, Донбас та південь, захистити Україну. Завдання Сил оборони сьогодні – вкрай складні, але без них неможливо вберегти державу. Для підтримки воїнів, які вже стоять на захисті України, триває формування особового складу 8 штурмових бригад.
Час повертати своє. Лаконічно й просто звучить гасло добровільної рекрутингової кампанії «Гвардії наступу», що шукає сильних та вмотивованих бійців до восьми бригад у системі Міністерства внутрішніх справ. Сьогодні вона активно розгортається на Полтавщині. Цей проєкт особливий метою добровільно залучити охочих стати до війська, навчити поводитися зі зброєю і зрештою відвоювати українські території, які тимчасово окупував російський солдат.
3 лютого у Полтавській обласній військовій адміністрації розповіли, як відбуватиметься процес рекрутингу. ЗМІСТ пояснює, що таке «Гвардія наступу», чим вона відрізняється від мобілізації, як стати до її лав і що чекає на рекрутів.
Вони звільнятимуть Донецьк, Луганськ і Севастополь
«Гвардія наступу» формується задля посилення Сил оборони України та деокупації загарбаних територій. Кістяком бригад у структурі стануть поліцейські, прикордонники та нацгвардійці з бойовим досвідом, які навчатимуть молодих воїнів.

Очолюватимуть підрозділи у цій системі люди, які вперше потрапили на війну протягом 2014-2015 років, а завдання зі звільнення територій виконають вмотивовані бійці, що долучаться до їхніх лав.
Які бригади доступні для рекрутів:
- «Сталевий кордон». У її основі – воїни Державної прикордонної служби. У лавах вже є герої, які захищають кордон, які боронили «Азовсталь» і воювали на бахмутському напрямку;
- «Азов». В основі – герої, які боронили Маріуполь і не тільки;
- «Спартан». В основі – потужна бригада, що захищала Харків та область, проводила спільно з побратимами інших бригад контрнаступ на Харківщині;
- «Червона калина». У її основі – герої, які брали участь у боях на Донеччині та Луганщині, обороняли Київ;
- «Кара-Даг». В основі – бригада, що обороняє Запоріжжя. Саме цей підрозділ братиме участь у звільненні Криму;
- «Лють». В основі – воїни з Національної поліції України, що виконували професійні та бойові завдання в різних областях;
- «Буревій». Її основа – воїни, які боронили Київщину та Чернігівщину й зараз служать на Донбасі;
- «Рубіж». В основі – захисники аеропорту в Гостомелі та Рубіжного.

Рішення створити штурмові бригади належить МВС. Чимало працівників системи вийшли з ініціативою набрати людей в такі підрозділи.
«МВС створює 8 додаткових бригад. Це і є "Гвардія наступу". Ця кампанія проходить по всій території України. Ми маємо звільнити усі території, і формування підрозділів для цього вже розпочалося. Ми маємо стрижень бригад і це – люди з бойовим досвідом, які проявили себе на фронті, у лавах Нацполіції та Нацгвардії, Держприкордонслужби. Ми закликаємо тих, хто хоче нищити окупантів і звільнити усі наші землі, вступати до нових підрозділів. Наголошую, що це не мобілізація. Це добровільний набір молодих і вмотивованих, які мають життєвий або досвід служби в ЗСУ. Ми готові всіх зустріти», – каже керівник поліції Полтавщини Євген Рогачов.
Голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін каже, що ця кампанія унікальна своїм підходом до підбору високомотивованих добровольців. З 2015 року саме вони є кістяком війська і в складі нових бригад вони навесні звільнятимуть території:
«Це суто добровільний набір, спрямований на людей, які обиратимуть за своїми цінностями та ідеологією бригади. Вони матимуть найсучасніше обладнання, зброю тощо. Головна мета – отримати якісно нові та боєздатні формування, що посилять нашу оборону при виконанні завдань із деокупації України».

Відбір рекрутів
Підхід до відбору кандидатів має кілька етапів: від заявки та співбесіди й проходження перевірки до відправлення на бойові завдання. Кандидати мають бути готовими до проходження тестів на фізичну та психологічну підготовку й необхідність відповідати певним вимогам до кандидатів.
Наприклад, для вступу в бригаду «Лють» необхідно:
- бути повнолітнім;
- мати громадянство України;
- не мати або погасити судимість;
- здобути повну базову середню освіту.

Умови відбору до бригад різняться залежно від завдань, для яких вони призначені. Про них розповідають у рекрутингових центрах.
На Полтавщині це можна наразі зробити в чотирьох центрах надання адмінпослуг:
- у Полтаві, вул. Соборності, 36;
- у Кременчуці, вул. Покровська, 14;
- у Миргороді, вул. Гоголя, 171/1;
- у Лубнах, просп. Володимирський, 23.

Ще один центр невдовзі відкриють у Горішніх Плавнях. Там знайшли приміщення, що слугуватиме центром, і готуються до початку роботи.
Перший заступник командира однієї з військових частин Нацгвардії – начальник штабу Ігор Галян каже, що набір рекрутів відбуватиметься за єдиною моделлю. Вона має приблизно такий вигляд:
- доброволець приходить у ЦНАП;
- йому надають інформацію про 8 бригад на вибір;
- від імені бригад пропонують умови для бійця й дають вимоги;
- доброволець визначається, чи прийнятні для нього умови, й починає діалог про контракт;
- рекрутові пропонують умови служби й можливість стати частиною спільноти та продовжити кар’єру в МВС.
- доброволець робить вибір: йти до бригади або ні.

«Ми формуємо підрозділи не тільки на війну. Люди зможуть продовжити службу в МВС і надалі. Це будуть гарні фахівці, які нам потрібні в лавах поліції Полтавщини. У всіх будуть такі ж пільги, як і в ЗСУ. Головна відмінність полягає в тому, щоб отримати інформацію про бригади й обрати собі найближчу. Якщо в ЦНАП зайдуть люди й поцікавляться, поспілкуються з кадровиками та представниками бригади, то це не є, що 100% його заберуть. Це добровільно. Якщо не захочете, то насильно затягувати у військо вас ніхто не буде. Головний критерій – це вмотивованість та бажання служити», – каже Євген Рогачов.
З-поміж 8 бригад, 6 діятимуть під керівництвом Нацгвардії. Усі, хто прийдуть до них, пройдуть спеціальну підготовку в Україні та за кордоном, а з бійцями займатимуться інструктори, які вже працюють у підрозділах. Потім буде бойове злагодження, без якого жоден підрозділ не вийде на поле бою.
Можливості бійців оцінюватимуть під час проходження медичних досліджень та психологічних тестів. Система МВС на Полтавщині та обласні заклади охорони здоров’я уже готові до додаткового навантаження. У ПОВА заявили, що відстежуватимуть потребу в додатковому обладнанні для досліджень й забезпечуватимуть медиків КТ, МРТ та іншою технікою.
«У кожній бригаді багато уваги приділяють психологічній та фізичній підготовці. Будуть пояснювати, де і які є вимоги, щоб кандидат розумів, куди та в яку бригаду він хоче, і які спроможності в нього є. У ході відбору відбуватимуться співбесіди, перевірки, заліки з фізичної підготовки у процесі, тому бійці обиратимуть бригаду, але це має співпадати з можливостями», – говорить Ігор Галян.

Добровольці Полтавщини
У «Гвардії наступу» чекають на вмотивованих людей. Це можливість для охочих стати до Сил оборони, яких оминула мобілізація: людей, які мають бронювання, яким понад 27 років або студентів. На кожного з них чекають специфічні завдання, що потребують витривалості, тому відбір буде критичним.
На воїнів чекатиме навчання в межах України та на території країн-партнерів, щоб навчитися воювати зброєю стандартів НАТО. Рекрути опанують специфічні умови використання гармат і танків, пройдуть навчання в інструкторів із бойовим досвідом та офіцерів.

До «Гвардії наступу» також залучатимуть добровольчі формування Полтавщини. Нещодавно їх оптимізували, тож зараз область має майже 2 тисячі добровольців, які можуть стати високомотивованими бійцями. Дмитро Лунін каже, що вони – кадровий резерв Полтавщини. Найближчим часом в області відбудуться зустрічі з усіма командирами ДФТГ, керівниками підрозділів та особовим складом.
З кожним ДФТГ проведуть співбесіди, інформування та роз’яснювальну роботу, щоб залучити якомога більше бійців до «Гвардії наступу». Але цей процес уже триває майже тиждень. До прикладу, представник бригади «Лють» уже працює й провів співбесіди серед підрозділів поліції.
Попереду чимало роботи з залучення тих, хто стане побратимами й посестрами для Сил оборони України, але її мета того варта.
Фото – «Гвардія наступу» та Полтавська ОВА