06 травня, 15:05
06 травня, 15:05

Опішня – осередок гончарства в Україні, але цим народним промислом займається все менше людей. Щоб відродити його, на території громади створять комунальне підприємство. Там працюватимуть майстри та навчатимуть молодь. ЗМІСТ поспілкувався з очільником Опішнянської громади Миколою Різником про напрямки роботи підприємства та подальші плани.

Микола Різник говорить, що ідея створити КП «Опішнянська артіль»  виникла після того, як проаналізували стан гончарства в Опішні. Кінцевим каталізатором був приїзд Міністра культури, який сказав, що цьогоріч в Україні є підтримка розвитку народних промислів:

«Коли запитали чи є у нас такий проєкт, у нас уже народжувалася ідея “Опішнянської артілі”».

За словами Різника, це розвитковий проєкт для громади:

«Ми позиціонуємо Опішню як столицю українського гончарства, проте зіштовхнулися з тим, що умовно залишилося 5 гончарів, які досі займаються цим промислом. А тих, хто може навчати ще менше. Тому тут маємо червону лінію, після якої якщо ми не почнемо відроджувати, то  через 5-7 років вже не буде що відроджувати».

Де створять «Опішнянську артіль»

Микола Різник каже, що підприємство планують створити у приміщенні дитячого садочку у селі Малі Будища, яке розраховане на 5 робочих місць:

«Спочатку ми хотіли розташувати підприємство на базі розваленого заводу і відремонтувати все там. Коли ми почали цим конкретно займатися, то зрозуміли, що це довгострокова перспектива і потрібно шукати щось інше. Ми зупинилися  на приміщенні садочку. В одній його  частині займаються діти, а в іншій - порожньо. Тому там ми створимо “Опішнянську артіль”». 

Уже виготовили проєкт, згідно з яким заклали майже 2 млн грн на ремонт садочка та майже 1 млн грн на обладнання. Наприкінці літа планують розпочати ремонт. Уже перекрили дах та замінили вікна:

«Поки  що ми робимо все за кошти громади, але стукаємо у різні двері, можливо хтось відгукнеться». 

Також планують викупити приміщення автостанції, щоб створити там торгово-виставковий простір.

«Наразі ми домовляємося з власником приміщення автостанції щодо ціни. Ми б хотіли, щоб автостанція виконувала функції автостанції, але при ній зробити хаб. Там була б і виставкова зала, і здійснювали продаж на території автостанції. Зробимо кращими  ятки, облаштуємо прокат велосипедів тощо», - каже Микола Різник.

5 розвиткових напрямків проєкту 

Зі слів Миколи Різника проєкт передбачає кілька напрямків.

Навчання. Різник каже, що  хочуть  створити базу, на якій вчитимуть гончарству. За його словами якщо не залучати молодь, то  цей проєкт помре через  кілька років:

«План такий: взяти майстрів, які готові передавати свої знання і до кожного майстра поставити учнів. Ці учні отримуватимуть стипендію.  Зацікавити людей займатися гончарством, поки що важко, бо вони не бачать, що на цьому можна заробити». 

Виробництво. Планують  створити базу, де можна виробляти продукцію, яку потім продаватимуть. Наразі є приміщення, де буде знаходитися підприємство. Також розробили із майстрами, де має стояти гончарний круг, рукомийники, сушка, піч тощо:

«Хочемо виготовляти продукцію з місцевої глини, тому в генеральному плані  вказали розташування кар’єру, де видобуватимуть глину. На початковому ж етапі ми плануємо використовувати старі запаси глини». 

Промоція. Цей напрямок передбачає створення сайту,  розробку бренду Опішні:

«Це виставки, це проведення фестивалів. Потрібно говорити що Опішня це класно, пояснювати що опішнянська кераміка міцніша, що борщ в ній смачніший. І в нас особлива глина, яка не тріскається в духовій шафі й  в ній готувати краще». 

Продаж. Микола Різник каже, що вироби треба навчитися продавати. Планують створити унікальний торгово-виставковий простір на базі автостанції, брати участь у масових заходах та фестивалях, створити власну торговельну мережу та співпрацювати з іншими:

«Ми вже розробили концепцію розвитку  автостанції, яку плануємо викупити. Створимо сайт на Амазоні на інших платформах. В перспективі хотіли б домовлятися із великими торговими мережами. Треба все прораховувати, щоб був ринок збуту.  Таким чином гончарі зможуть заробляти, вони отримуватимуть зарплату за навчання, а також ми будемо давати їм базу для власного виробництва».

Результат. Цей напрямок передбачає отримання прибутку підприємством, збереження народних промислів та розвиток туризму:

«Гончар виготовляє виріб, оцінює, умовно його у 1 тис. грн, а продавець продає  за 1 тис. 100 грн. То  продавець отримує свій відсоток і КП отримує свій відсоток. Також це розвиток туризму, бо коли запрацює підприємство, ми включатимемо її в туристичні маршрути. Щоб люди могли приїхати, поліпити, спробувати як це робиться». 

Хто розвиватиме гончарство

Наразі вже є майстри, які готові працювати та передавати свої знання молоді. Є кілька варіантів роботи на підприємстві:

«Ми надаємо всі умови для роботи, якщо гончар не захоче працювати на підприємстві він може  відкрити ФОП, а ми своєю чергою надамо робоче місце, укладемо договір оренди».

«Опішнянська артіль» займатиметься продажем та промоцією продукту. Майстри можуть працювати за різними сценаріями. Перший - майстру дають  робоче місце, а продажем він займається сам, другий – майстер виготовляє і здає виріб артілі, за це він отримує кошти.

Обкладинка Марії Ольховик

Фото Катерини Пєшикової